Przewodnik dla turystów Andora
Kraje

Andora

Andora to niewielkie państwo w południowo-zachodniej części Europy. Znajduje się w Pirenejach, granicząc z Francją i Hiszpanią. Mieszka tam zaledwie 80 tysięcy osób. Jednocześnie jest to naprawdę ciekawe miejsce na wakacyjny wyjazd. Z czego słynie Andora?

Andora – z czego słynie?

Andora to mały kraj, ale pełen bajkowych wręcz widoków. Państwo otaczają Pireneje wysokie nawet na 2400 m n.p.m.

Językiem urzędowym Andory jest kataloński, ale większość mieszkańców zna także język angielski, francuski czy hiszpański. Andora nie jest członkiem UE, ale walutą kraju jest euro. 

W Andorze nie ma sieci kolejowej i lotnisk, ale podróżowanie nie jest problematyczne. Świetnie rozwinięte są bowiem drogi (przewodnik dla kierowców w Andorze). 

Stolicą kraju jest Andora, a dokładniej Andorra la Vella. Mieszka tam 25% mieszkańców Andory. Zwiedzić tam warto Casa de la Vall – siedziba rządu i sądu najwyższego. Ciekawie prezentuje się też plac Placa del Poble. Stolica jest również rajem zakupowym, bo cała Andora objęta jest strefą wolnocłową. 

Oczywiście Andora to nie tylko stolica. Odwiedzić warto poza tym kościół San Miguel de Engolasters w Escaldes-Engordany czy sanktuarium Notre Dame Meritxell. W stylu przedromańskim utrzymana jest miejscowość Santa Coloma. 

Jeśli mowa o przyrodzie to na listę UNESCO wpisana została dolina lodowcowa Madriu-Perafita-Clarolr. Równie piękna jest Dolina Sorteny. W Andorze jest 300 km tras narciarskich. 

Kuchnia Andory nieco przypomina kuchnię polską. Spróbować trzeba zupy gotowanej na baraninie z ziemniakami escadolles czy gotowanej kapusty z cebulą, boczkiem i ziemniakami trinxat. 

Andora – przygotowanie do wyjazdu

W Andorze panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski. Jednak z uwagi na rzeźbę terenu jest to klimat górski. Zimy są chłodne i śnieżne, a lata łagodne. Średnia roczna temperatura sięga 9 stopni Celsjusza. Pada wiosną i latem – czasem ulewnie. 

Przez okres 90 dni w Andorze przebywać można na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Cel wyjazdu nie ma dużego znaczenia.

Andora – ubezpieczenie turystyczne

Andora uważana jest za kraj bardzo bezpieczny dla turystów. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma tam polskiej placówki dyplomatycznej. Dlatego w razie jakichkolwiek problemów trzeba zgłosić się do placówki innego kraju UE. 

Przed wyjazdem do Andory nie trzeba się na nic szczepić. Andora nie należy jednak do Unii Europejskiej i nie można tam skorzystać z karty EKUZ. Za wszystkie usługi medyczne należy zapłacić z własnej kieszeni, a koszty bywają bardzo wysokie. Dlatego należy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje np. assistance, prywatne OC czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Andora to niewielki kraj europejski otoczony przez Pireneje. Mieszka tam zaledwie 80 tysięcy osób.
  • Mimo niewielkiej powierzchni Andora to ciekawe miejsca na urlop. Zwiedzić trzeba przede wszystkim stolicę kraju - Andorę. Ciekawe są także doliny lodowcowe.
  • Turyści z Polski do przekroczenia granicy z Andorą na okres do 90 dni potrzebują jedynie paszportu. Przydać się może ubezpieczenie turystyczne, bo nie obowiązuje tam karta EKUZ.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Z czego słynie Andora?
Andora to kraj 700 razy mniejszy od Polski, ale warty odwiedzenia. Słynie z malowniczych widoków i dużej ilości tras narciarskich.
W jakim języku mówi się w Andorze?
Językiem urzędowym w Andorze jest język kataloński. Nie powinno być jednak problemów z porozumiewaniem się po angielski, francusku czy hiszpańsku.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać na teren Andory?
Polacy muszą mieć przy sobie jedynie ważny paszport. Dotyczy to pobytów krótszych niż 90 dni. Cel wyjazdu nie ma znaczenia.