Przewodnik dla turystów Bahamy
Kraje

Bahamy – przewodnik dla turystów

Bahamy to krystalicznie czysta woda, rajskie plaże, błękitne niebo, rafy koralowe i palmy. Jedzie się tam, aby odpoczywać na plaży, nurkować i uprawiać sporty wygodne. Jakie ubezpieczenie warto wybrać na taki wyjazd? Co zobaczyć na Bahamach?

Bahamy – najważniejsze informacje dla turystów

Bahamy to niewielki kraj wyspiarski, który niepodległość uzyskał dopiero w roku 1973. Wcześniej stanowił własność Wielkiej Brytanii. Bahamy znajdują się na Atlantyku – na wschód od Kuby i Florydy. Tworzy je ponad 700 wysp – większość z nich nie jest zamieszkana. Stolicą jest Nassau na wyspie New Providence. 

Bahamy – pogoda

Na Bahamach panuje klimat tropikalny. Pora letnia jest gorąca i deszczowa. Trwa od maja do października. W najcieplejszych miesiącach średnia temperatura sięga ponad 28 stopni Celsjusza. Pora chłodna trwa od listopada do marca, ale i tak jest tam ponad 20 stopni Celsjusza. 

Temperatura wód morskich w tym regionie nie spada przez cały rok poniżej 24 stopni Celsjusza. Latem osiąga 30 stopni Celsjusza. Na Bahamy warto wybrać się wię przez cały rok. 

Jak dostać się na Bahamy?

Z Polski na Bahamy dostać się można samolotem, ale niestety nie istnieje bezpośrednie połączenie lotnicze. Zazwyczaj więc konieczna jest przesiadka w Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych. Na miejscu poruszać się można lokalnymi liniami lotniczymi lub promami. Na większych wyspach zdecydować się można też na wynajęcie samochodu. Pomocny będzie tutaj na pewno przewodnik dla kierowców – Bahamy.

Bahamy to miejsce egzotyczne, ale bezpieczne. Największym zagrożeniem są huragany, które występują od czerwca do listopada. 

Ubezpieczenie turystyczne i ubezpieczenie bagażu

Wysokość ubezpieczenia turystycznego zależy od kilku czynników np. okresu pobytu, rozszerzenia ochrony czy sumy ubezpieczeń. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie zakresu ochrony do własnych potrzeb i aktywności w czasie podróży. W standardowej wersji ubezpieczenie nie obejmuje np. wypadków pod wpływem alkoholu. 

Warto też rozważyć ubezpieczenie bagażu, gdyż lot na Bahamy jest długi i związany z przesiadkami. Czasem zdarza się, że lot jest odwołany. Wtedy turysta musi spędzić na lotnisku wiele godzin lub wynająć pokój w hotelu. Przydaje się wtedy tzw. podróżny assistance.

Warto pamiętać o tym, że karta EKUZ nie zapewnia turystom na Bahamach żadnej ochrony.

Jakie dokumenty są potrzebne na Bahamach?

Podstawą jest paszport, którego długość musi być dłuższa niż 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. Dodatkowo wymaga się posiadania:

  • biletu powrotnego,
  • pieniędzy w wysokości 200 dolarów na dzień pobytu,
  • rezerwacji w hotelu lub zaproszenia do osoby prywatnej,
  • książeczki paszportowej lub kuponu podróżnego w przypadku rejsu komercyjnego,
  • specjalnych dokumentów w przypadku rejsu prywatnego.

Obywatele Polski mogą przebywać na Bahamach przez maksymalnie 3 miesiące w okresie 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu.

Bahamy – co warto zwiedzić?

Bahamy to oczywiście głównie rajskie plaże. Wiele osób jeździ tam, aby uprawiać sporty wodne i odpoczywać. Nie ma tam wielu zabytków, ale mimo wszystko warto odwiedzić kilka miejsc. 

Zacząć należy od stolicy – Nassau. Jest tam Fort Fincastle czy schody Królowe Nassau. Sporą atrakcją jest Straw Market – ciekawy rynek. Warto zahaczyć o centrum miasta z kolorowymi budynkami w stylu kolonialnym. 

Na Paradise Island znajduje się Atlantis Paradise Island – ośrodek słynący z luksusowych hoteli, parku wodnego Aquaventure i akwarium. Zobaczyć tam można na własne oczy rekiny i mieczniki. 

Bahamy – obszary chronione

Wyspa Andros słynie z trzeciej pod względem wielkości na świecie rafy koralowej. To miejsce cieszy się bardzo dużą popularnością wśród nurków. Stanowi największy obszar chroniony na Bahamach. 

Kolejnym obszarem chronionym jest Exuma Cays Land and Sea Park. Nurkować tam można wśród zatopionych wraków, podziwiając przy okazji podwodne życie.

Najważniejsze informacje:

  • Bahamy to kraj wyspiarski położony na Oceanie Atlantyckim - na wschód od Florydy i Kuby. Składa się z ponad 700 wysp. Stolicą jest Nassau na wyspie New Providence.
  • Bahamy kojarzą się z rajskimi plażami. To idealne miejsce na wakacyjny wyjazd dla miłośników nurkowania. Zabytków jest niewiele. Najciekawsza jest stolica -Nassau z fortem czy muzeum piratów.
  • Bahamy znajdują się w strefie klimatu tropikalnego. Temperatura przez cały rok nie spada tam poniżej 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplejsza jest woda w oceanie. Latem trzeba jednak uważać na huragany.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile się leci na Bahamy z Polski?
Nie ma bezpośrednich lotów z Polski na Bahamy. Potrzebna jest przesiadka - na ogół w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Trzeba się więc przygotować na naprawdę długi lot.
Kiedy najlepiej jechać na Bahamy?
Okres wakacyjny (lipiec, sierpień, wrzesień) jest na Bahamach najcieplejszy. Jednocześnie latem najczęściej pojawiają się tam groźne huragany. W praktyce na Bahamy lecieć warto przez cały rok, bo temperatura oceanu nie spada poniżej 24 stopni Celsjusza.
Czy warto jechać na Bahamy?
Bahamy to podróżnicze marzenie wielu osób. Trudno o bardziej malownicze miejsce na ziemi. Jest tam całe mnóstwo rajskich plaż i nie tylko. Bahamy chętnie odwiedzają miłośnicy nurkowania.
Ile kosztują wakacje na Bahamach?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sporo zależy od sposobu organizacji podróży - czy jest to wyprawa indywidualna, czy wycieczka zorganizowana. Nie bez znaczenia jest także czas eskapady. Można uznać, że tygodniowy pobyt na Bahamach jednej osoby to koszt kilku tysięcy złotych.