Przewodnik dla turystów Bermudy
Kraje

Bermudy

Bermudy nierozerwalnie kojarzą się z rajskimi plażami, błękitem oceanu i wspaniałą pogodą. Warte zobaczenia jest na pewno zabytkowe miasto St. George’s. To najstarsza angielska osada na półkuli zachodniej. Jak przygotować się do wyjazdu na Bermudy?

Bermudy – ubezpieczenie turystyczne

Bermudy nie leżą w Europie i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Przed wyjazdem należy więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Można, a nawet zaleca się go rozszerzyć o ubezpieczenie NNW czy ubezpieczenie bagażu. Warto zwrócić uwagę na dwie klauzule – alkoholową i związaną z chorobami przewlekłymi.

Bermudy – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Bermudy znajdują się w północno-zachodniej części Oceanu Atlantyckiego około 1000 km od USA. To brytyjskie terytorium zamorskie, ale ma własne prawa. Stolicą jest Hamilton. 

Bermudy to miejsce, w którym panuje łagodny klimat. Lata są gorące – średnia temperatura sięga wtedy 27 stopni Celsjusza. Zimą nie jest chłodniej niż 18 stopni Celsjusza. Roczne opady są dość wysokie  – 1400 mm to dwa razy więcej niż w Polsce. Jednak nie wyróżnia się tam pory deszczowej i suchej. Od czerwca do listopada trzeba uważać na huragany. 

Na Bermudy udać się warto o każdej porze roku. Zimą i wczesną wiosną temperatura wody w oceanie wynosi jednak około 20 stopni Celsjusza. W lecie jest z drugiej strony tłoczno. Wyjazd warto więc zaplanować na kwiecień lub maj. 

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów na Bermudy, a więc wymagana jest przesiadka. Alternatywą jest podróż wycieczkowcem z USA. Polacy do przekroczenia granicy potrzebują paszportu. Pobyt do 180 dni nie wymaga wyrabiania wizy. Trzeba jednak wypełnić cyfrowy formularz. W przewodniku dla kierowców na Bermudach znaleźć można informację, że turyści nie mogą tam niestety wynająć samochodu.

Bermudy – atrakcje turystyczne

Bermudy to raj dla miłośników nurkowania, żeglowania czy gry w golfa. Jakie są największe atrakcje archipelagu?

  1. Hamilton – stolica i największe miasto archipelagu. Warto udać się na Front Street, gdzie cumują duże statki wycieczkowe. W Hamilton znajduje się kolonialna zabudowa z kolorowymi elewacjami i kościoły różnych wyznań np. anglikańska katedra Najświętszej Trójcy i kościół św. Pawła. Jest tam także najstarszy budynek parlamentu na półkuli zachodniej. Mowa o Domu Zgromadzenia Bermudzkiego. 
  2. Horseshoe Bay – zakrzywiona w podkowę zatoka – stąd też jej nazwa. 
  3. St. George’s – najstarsza część archipelagu. Miasto wpisane jest na listę UNESCO. To najdłużej nieprzerwanie zamieszkania angielska kolonia na półkuli zachodniej. Znajduje się tam zabytkowa architektura. 
  4. Muzeum Narodowe Bermudów – mieści się w największym forcie. Składa się z 7 bastionów i 8 budynków. 

Najważniejsze informacje:

  • Bermudy to archipelag na Atlantyku położony około 1000 km od wybrzeży USA. Słynie z malowniczych plaż i błękitnego oceanu.
  • Do przekroczenia granicy potrzebny jest ważny paszport. Wiza przy wycieczkach krótszych niż 180 dni nie jest wymagana.
  • Bermudy to raj dla plażowiczów czy miłośników nurkowania. Jest jednak i co zwiedzać. Wymienić tutaj warto dwa miasteczka - Hamilton (stolicę archipelagu) oraz St. George's wpisane na listę UNESCO.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak dostać się na Bermudy?
Z Polski nie ma bezpośrednich lotów na ten archipelag. Trzeba się liczyć z przesiadką np. w Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych. Z USA wypływają na Bermudy również wycieczkowce.
Na jakim morzu leżą Bermudy?
Bermudy znajdują się w zachodniej części Atlantyku na Morzu Sargassowym.
Co warto zobaczyć na Bermudach?
Bermudy to wbrew pozorom nie tylko malownicze plaże, ale i ciekawe zabytki. Zwiedzić trzeba stolicę archipelagu Hamilton i stare kolonialne miasteczko St. George's.