Przewodnik dla turystów Brazylia
Kraje

Brazylia

Brazylia to jeden z największych krajów na świecie. Chyba każdy kojarzy brazylijską sambę i karnawał w Rio. Jednak kraj ten ma o wiele więcej do zaoferowania. Amazońska puszcza, niezapomniane plaże – to dopiero początek. 

Brazylia – co trzeba wiedzieć przed podróżą?

Brazylia znana jest z Rio de Janeiro. To piękne miasto, w którym co roku odbywa się ogromny karnawał. Jednak to miejsce to także piękne plaże, ciepły ocean i wiele zabytków np. figura Chrystusa na wzgórzu Corcovado i Głowa Cukru. 

Będąc w Brazylii, nie można zapominać o dżungli Amazońskiej pełnej dziewiczej przyrody. Warto odwiedzić mokradła Pantanal, które są domem dla wielu ciekawych gatunków zwierząt. 

Na terenie Brazylii i Argentyny znajdują się okazałe wodospady Iguazu. Ich najwyższy punkt znajduje się na wysokości 82 metrów. 

Brazylia słusznie kojarzy się z dobrą pogodą. Najcieplej jest tam wtedy, gdy w Polsce jest zima, a więc od grudnia do marca. Temperatura nie spada w ciągu dnia poniżej 30 stopni Celsjusza. Chłodniej jest w kwietniu i maju – to świetny czas na odwiedzenie Brazylii.

Brazylia – potrzebne dokumenty

Polacy mogą na terenie Brazylii przebywać do 90 dni bez wizy. Wystarczy mieć przy sobie paszport ważny przez minimum sześć miesięcy, bilet powrotny i środki pieniężne pozwalające na pobyt. Studenci powinni zabrać ze sobą międzynarodową legitymację studencką ISIC, bo dzięki niej niektóre koszty np. biletów są niższe. Jeśli mowa o kierowcach to szczegółowe informacje znajdują się w przewodniku dla kierowców w Brazylii.

Brazylia znajduje się w Ameryce Południowej. Dlatego z oczywistych względów nie obowiązuje tam karta EKUZ. Polacy nie mogą tam więc liczyć na darmową opiekę medyczną. Koniecznie trzeba więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jest to o tyle ważne, że lokalna publiczna służba zdrowia nie jest na najwyższym poziomie. Dodatkowo polisę można rozszerzyć np. o NNW, OC czy o ubezpieczenie bagażu.

Co ciekawe, na teren Brazylii  nie można wwieźć własnych środków medycznych. Osoby, które na co dzień przyjmują leki na receptę, powinny więc zadbać o specjalne zaświadczenie. Na jego podstawie odpowiednie władze mogą wydać dokument legalizacji.

Najważniejsze informacje:

  • Brazylia to kraj położony w Ameryce Południowej. Nie obowiązuje tam europejska karta EKUZ. Dlatego trzeba przed wyjazdem pomyśleć o zakupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.
  • Aby wjechać na teren Brazylii potrzebny jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy paszport, bilet powrotny i odpowiednie środki pieniężne. Wiza w przypadku pobytów do 90 dni nie jest wymagana.
  • Brazylia to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia. Większość osób ten kraj kojarzy ze słynnym karnawałem w Rio de Janeiro, który organizowany jest co roku i trwa 5 dni. Warto też wspomnieć o dzikiej Puszczy Amazońskiej czy wodospadach Iguazu na granicy z Argentyną.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Brazylii jest niebezpiecznie?
Brazylia jest uważana za kraj dość bezpieczny. Jednak i tak trzeba uważać np. na kieszonkowców. Dotyczy to w szczególności dużych miast i ośrodków turystycznych.
W jakim języku mówią w Brazylii?
Językiem urzędowym Brazylii jest język portugalski.
Co warto zobaczyć w Brazylii?
Większość osób i słusznie wybiera Rio de Janeiro kojarzące się ze słynnym wodospadem. Znajduje się tam okazała figura Chrystusa czy Głowa Cukru. Warto też odwiedzić Puszczę Amazońską i wodospady Iguazu na granicy z Argentyną.
Co jest potrzebne, aby wjechać do Brazylii?
W przypadku pobytu do 90 dni nie jest wymagana wiza. Trzeba mieć natomiast ważny paszport, bilet powrotny i odpowiednie środki pieniężne na pobyt.