Przewodnik dla turystów Capri
Kraje

Capri

Capri to świetne miejsce na jednodniową podróż podczas zwiedzania Włoch. Są jednak osoby, które spędzają tam kilka dni. Zachwycająca jest tamtejsza flora i fauna. Na turystów czekają również wyjątkowe zabytki. Z czego słynie Capri – Wyspa Rozkoszy?

Capri – przygotowanie do wyjazdu

Capri to wyspa, którą pokochali rzymscy cesarze. Zaczęło się od Oktawiana Augusta, który na Capri się schronił, bo nie chciał pełnić swojego urzędu. Tyberiusz wyspę przekształcił w swój dom. Mieszkał tam 10 lat. Capri na nowo odkryte zostało dopiero w XX wieku i wciąż jest niezwykle popularne. 

Capri to niewielka wysepka na Morzu Tyrreńskim. Leży w Zatoce Neapolitańskiej niedaleko półwyspu Sorrento. Od niego oddziela ją cieśnina Piccola. Capri nie jest wyspą pochodzenia wulkanicznego – tworzą ją skały wapienne. To one stworzyły na wyspie ciekawe formacje skalne (groty) – Grotta Azzura, Grotta Bianca czy Grotta Verte. Na Capri jest sporo klifów. Faraglioni to 4 duże skały wyrastające pionowo z morskich wód. Znajdują się w południowo-wschodniej części wyspy. 

Na Capri zimą średnia temperatura powietrza nie spada poniżej 13 stopni Celsjusza. To dobra pora na zwiedzanie. Miłośnicy plażowania wybierają jednak podróż latem. W najcieplejsze dni temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza.

Capri – ubezpieczenie turystyczne

Capri to wyspa należąca do Włoch, a więc przydać się tam może karta EKUZ do Włoch. Jednak i tak trzeba ze sobą zabrać dobre ubezpieczenie turystyczne. Warto zadbać także o NNW, assistance czy ubezpieczenie bagażu

Turyści z Polski muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Dla osób zmotoryzowanych przygotowano specjalny przewodnik dla kierowców we Włoszech

Capri – atrakcje turystyczne

Już w XIX wieku w Capri zakochał się szwedzki lekarz, pisarz i miłośnik przyrody – Axel Munthe. Zamieszkał na wyspie i kupił ruiny zamku Barbarossa, bo chciał chronić tutejsze ptaki. Po jego śmierci wybudowana przez niego willa trafiła w ręce szwedzkie. 

Słynna Villa San Michele mieści się w miejscowości Anacapri na wysokości 327 metrów n.p.m. Podziwiać tam można cenne zabytki antyczne. Dzisiaj mieści się tam muzeum. Budynek robi naprawdę niesamowite wrażenie. 

Na Capri 12 willi miał poza tym cesarz Tyberiusz. Największą z nich była Villa Jovis – zbudowana na szczycie Monte Tiberio (354 m n.p.m.). Podziwiać z niej można było widok na zatokę i Wezuwiusza. Przed wejściem na teren willi znajduje się okazały Park Astarita. 

Zobaczyć warto przy tym Ogrody Augusta. Założył je niemiecki przemysłowiec Friedrich Krupp na początku XX wieku. Zlecił dodatkowo budowę ścieżki z Marina Piccola do położonych 100 metrów wyżej ogrodów. Za projektem stał Emilio Mayer. Niestety dzisiaj ta droga jest zamknięta. Z ogrodów podziwiać można natomiast Marina Piccola i Faraglioni. 

Capri to także wyjątkowo piękne dzieła natury. Największą popularnością cieszy się Lazurowa Grota. To morska jaskinia, którą można zwiedzać łódką. Swoją nazwę zawdzięcza lazurowej wodzie. Na południu wyspy znajduje się Grota Zielona. Do środka wpłynąć można wtedy, gdy morze jest spokojne. Trzecią dużą grotą jest Grota Biała. Poza tym z morza wynurzają się wspomniane już Faraglioni. Najwyższy – Stella ma 109 metrów wysokości. Pozostałe to Faraglione di mezzo, Scopolo i Monacone. 

Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest Monte Solero – 596 m n.p.m. Można tam wejść pieszo lub wjechać wyciągiem krzesełkowym. Z góry rozciąga się przepiękny widok np. na Wezuwiusza i Neapol. 

Najważniejsze informacje:

  • Capri to niewielka wapienna wyspa należąca do Włoch - położona na Morzu Tyrreńskim niedaleko Neapolu.
  • Latem średnie temperatury na Capri osiągają 30 stopni Celsjusza.
  • Villa San Michele, Villa Jovis i Ogrody Augusta to najważniejsze zabytki Capri. Wspomnieć też trzeba o Faraglioni i pięknych grotach - Białej, Lazurowej i Zielonej.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Z czego słynie Capri?
Capri to miejsce słynące z okazałych willi - Villa Jovis czy Villa San Michele to najważniejsze z nich. Są tam piękne groty (Lazurowa, Zielona, Biała) i wystające z morza wysokie skały Faraglioni.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby udać się na Capri?
Capri to wyspa należąca do Włoch, a więc turyści z Polski muszą mieć przy sobie jedynie dowód osobisty lub paszport. Przydatna bywa karta EKUZ, ale i tak warto zakupić ubezpieczenie turystyczne.