Przewodnik dla turystów Chiny
Kraje

Chiny

Chiny to zdecydowanie jeden z bardziej fascynujących krajów świata. To państwo pełne kontrastów i fascynującej kultury. Łączy się tam kilka różnych religii. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością także wśród turystów z Polski.

Chiny – co trzeba zobaczyć?

Chiny, a właściwie Chińska Republika Ludowa to najludniejszy kraj świata. Jakie są jego największe atrakcje?

 • Zacząć trzeba od Wielkiego Muru Chińskiego. To w zasadzie kilka systemów obronnych, które wybudowane zostały w różnym czasie. Początkowo mur miał ochraniać Chiny przed ludami z północy. Obiekt wpisany na jest listę UNESCO i stanowi jeden z siedmiu nowych cudów świata.
 • Terakotowa Armia w mieście Xi’an to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. To zbiór ośmiu tysięcy figur, które przedstawiają żołnierzy, oficerów i konie – naturalnej wielkości. Wykonane są z terakoty. Armia ta miała strzec cesarza po jego śmierci.  
 • Najważniejsze chińskie miasta to Pekin, Szanghaj i Hong Kong. W Pekinie koniecznie odwiedzić trzeba kompleks pałacowy Zakazane Miasto – wpisany na listę UNESCO. 
 • Szanghaj jest jednym z najwcześniejszych miast świata. Przy okazji wybrać warto się do Suzhou – Wenecji Wschodu. Są tam również piękne ogrody i Muzeum Jedwabiu. Hong Kong jest z kolei mieszanką wielu kultur. Odbywa się tam wiele festiwali.
 • Góry Tianmen w środkowych Chinach to miejsce niezwykle zielone. Najważniejszym obiektem jest Brama do Nieba – najwyższej położona na świecie grota. Dostać się do niej można autobusem tzw. Aleją do Nieba lub kolejką linową. Na końcu czeka 999 skalnych stopni – Drabina do Nieba. Na wysokości 1400 metrów znajduje się szklany chodnik. 
 • Klasztor Shaolin to buddyjska świątynia licząca 1500 lat – kolebka sztuk walki. Mieszają tam dzisiaj wciąż mnisi, ale turyści do tej części obiektu nie mają wstępu. Od roku 2010 klasztor wpisany jest na listę UNESCO. 
 • Wisząca Świątynia Xuan Kong Si stworzona przez buddyjskich mnichów. Znajduje się na zboczu Heng Shan. Wykuta jest w skale. Obiekty łączą mostki i kładki. W miejscu tym spotykają się buddyzm, taoizm i konfucjanizm. 
 • Wielki Budda z Leshan mierzący 70 metrów. To posąg przedstawiający Buddę. Na jego głowie i ramionach ukryte są kanały drenażowe. To obiekt z listy UNESCO.
 • Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu niedaleko miasta Guilin, które powstały ponad 500 lat temu. Zajmują 60 kilometrów kwadratowych. Jest tam kilka ciekawych punktów widokowych np. Szczyt Złotego Buddy czy Muzyka Zachodniego Wybrzeża. 
 • Wąwóz Skaczącego Tygrysa w prowincji Yunnan. Kanion ten znajduje się na rzece Jangcy i otaczają go wysokie góry. 
 • Rezerwat Pandy Wielkiej będący największym skupiskiem pand w kraju. Żyje tam 30% wszystkich pand na świecie.

Chiny – przygotowanie do wyjazdu

W Chinach najcieplej jest latem, a więc od czerwca do sierpnia. Temperatura przekracza wtedy 30 stopni Celsjusza. Optymalna pora na podróż to jednak wiosna. 

Zaopatrzyć się warto w maseczką antysmogową – przede wszystkim  w Pekinie. Powietrze jest w tym mieście mocno zanieczyszczone. 

Turyści z Polski muszą mieć przy sobie wizę. Można ją uzyskać przez internet. Cena wynosi kilkaset złotych. Czeka się na nią do 7 dni roboczych. Osoby, które mają zamiar wynająć samochód powinny zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Chinach. 

Szczepienie przed wizytą w Chinach nie jest obowiązkowe, ale warto to rozważyć. Na miejscu nie można pić wody z kranu. Lepiej nią nawet nie myć zębów. Może ona naruszać florę bakteryjną i powodować przykre dolegliwości. Sporym zagrożeniem są kieszonkowcy i oszuści.

Chiny – ubezpieczenie turystyczne

W Chinach karta EKUZ na niewiele się zdaje. Opieka medyczna stoi tam na wysokim poziomie, ale trzeba za nią sporo zapłacić. Dlatego jeszcze przed wyjazdem trzeba zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Co więcej, zaleca się jego rozszerzenie np. o assistance, NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

 • Chiny to kraj ogromny, który oferuje turystom wiele atrakcji. Na pewno trzeba zobaczyć Pekin, Szanghaj, Wielki Mur Chiński, Góry Tianmen, klasztor Shaolin czy Rezerwat Pandy Wielkiej.
 • Turyści z Polski poza ważnym paszportem muszą mieć przy sobie wizę, którą wyrobić można bez problemu, płacąc kilkaset złotych.
 • Najlepsza pora na podróż do Chin to wiosna, bo latem bywa tam bardzo upalnie, co nieco utrudnia zwiedzanie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie są największe atrakcje Chin?
Trudno wymienić jest wszystkie miejsca warte zobaczenia w Chinach. Wielki Mur Chiński, klasztor Shaolin, Pekin, Szanghaj, Rezerwat Pandy Wielkiej, Góry Tianmen to tylko kilka z atrakcji turystycznych tego kraju.
Jakie dokumenty są potrzebne turystom z Polski do przekroczenia granicy z Chinami?
Przy sobie trzeba mieć ważny paszport i wizę. Przydać się może dobre ubezpieczenie turystyczne.