Przewodnik dla turystów Costa Brava
Kraje

Costa Brava

Costa Brava to wybrzeże rozciągające się od granicy Francji z Hiszpanią aż do kurortu Blanes. Dla turystów to istny raj na ziemi. Pireneje spotykają się tam z Morzem Śródziemnym. Costa Brava to miejsce, w którym króluje doskonała zabawa.

Costa Brava – jak przygotować się do wyjazdu?

Kiedy jechać na Costa Brava? Sporo zależy od tego jakie są plany. Jeśli podstawowym celem jest zwiedzenie to katalońskie wybrzeże można odwiedzić o każdej porze roku. W dzień i tak przez cały rok średnia temperatura nie spada poniżej 14 stopni Celsjusza.  Miłośnicy plażowania Costa Brava powinni odwiedzić latem. 

Hiszpania jest członkiem UE, a więc do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Kierowcy powinni zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców na Costa Brava. Muszą mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Oczywiście obowiązuje karta EKUZ w Hiszpanii. Warto ją sobie wyrobić przed wyjazdem. Z drugiej strony nie należy rezygnować z ubezpieczenia turystycznego. Przydać się też może dodatkowe ubezpieczenie bagażu.

Costa Brava – co warto zwiedzić?

Costa Brava to nie tylko malownicze plaże, ale i wiele ciekawych zabytków godnych zobaczenia.

  1. Girona – stolica prowincji założona w roku 79 p.n.e. przez Rzymian. Nie znajduje się na samym wybrzeżu, ale warto ją zwiedzić. Miasto to przecinają 4 rzeki. W Gironie zachowała się stara starówka. Jest tam również duża dzielnica żydowska El Call. Najważniejsze zabytki Girony to Catedral de Santa Maria łącząca w sobie cechy stylu gotyckiego, romańskiego i barokowego, Case de Onyar z kolorowymi fasadami oraz łaźnie z XII i XII wieku Banys Arabs. 
  2. Tossa de Mar – urocze miasteczko słynące z zabytkowej starówki Vila Vella. Największe wrażenie robi jednak zamek Castillo de Tossa de Mar. 
  3. Pals – średniowieczne miasteczko z wieżą Torre de las Horas i kościołem Iglesia de Sant Pere. 
  4. Blanes – dawniej była to mała wioska rybacka. Dzisiaj znajduje się tam ogromny ogród botaniczny Marimurtra. Z zamku usytuowanego na wzgórzu Castillo de San Juan można podziwiać piękną panoramę.
  5. Cadaques – znajduje się na końcu półwyspu Cap de Creus. Słynie z białych domów zbudowanych tuż nad brzegiem morza. Zwiedzić też można kościół Iglesia de Santa Marta de Cadaques. Tutaj swoją rezydencję miał sam Salvador Dali. 
  6. Figueres – to tu urodził się słynny Salvador Dali. W miejsce znajduje się wyjątkowy Casa Museo de Salvador Dali. Na dachu muzeum umieszczono wielkie kurze jajka. 

Costa Brava to także wyjątkowa natura. Zacząć trzeba od plaż. Platja de Pals stanowi część Rezerwatu Przyrody Masywu Montgrí, Wysp Medes i Baix Ter. Odwiedzić należy również Park Krajobrazowy Cap de Creus z malowniczymi zatoczkami. To właśnie tam Pireneje łączą się z Morzem Śródziemnym. Nieopodal granicy z Francją znajduje się miasteczko Olot i Muzeum Wulkanów.  

Costa Brava to poza tym idealne miejsce na zabawę. Jest tam wiele dyskotek i pubów. Słynie z nich miejscowość Lloret de Mar. Costa Brava to raj dla osób aktywnych. Można tam nurkować, pływać kajakami itd. 

Czym cechuje się katalońska kuchnia?

Na kuchnię tego regionu duży wpływ miały tradycje orientalne, francuskie i śródziemnomorskie. Są tam dania z ryżu, makaronu i owoców morza. Spróbować trzeba na pewno sałatki warzywnej escalivada czy sałatki rybnej esqueixada. To stamtąd pochodzi słynny napój alkoholowy na bazie wina sangria. Szczególnie godna polecenia jest jej wersja regionalna sangria de cava.

Najważniejsze informacje:

  • Costa Brava to popularne miejsce wakacyjnych wyjazdów. Znajduje się na terenie hiszpańskiej Katalonii.
  • Podróżni w tym przypadku muszą mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Kierowcy muszą też pamiętać o prawie jazdy, polisie OC czy dowodzie rejestracyjnym. Przyda się karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne.
  • Na Costa Brava zwiedzić warto takie miejscowości jak Girona, Tossa de Mar, Pals, Blanes, Cadaqués czy Figueres. To miejsce słynie również z pięknej przyrody.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy warto jechać na Costa Brava?
Costa Brava to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. To raj dla miłośników plażowania i osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Można tam również zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Godne odwiedzenia miasteczka to m.in. Girona, Pals, Figueres czy Blanes. Wbrew powszechnemu przekonaniu Barcelona nie leży na Costa Brava.
Co to znaczy Costa Brava?
Costa Brava w języku hiszpańskim oznacza dzikie wybrzeże.
Jakie dokumenty trzeba mieć, aby wjechać na Costa Brava?
Costa Brava to część Hiszpanii, a więc Polacy muszą mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Przydać się może karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne. Kierowcy muszą zabrać ze sobą prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny.