Przewodnik dla turystów Cypr
Kraje

Cypr

Cypr to malownicza wyspa położona we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jest to państwo dwukulturowe. Na południu i zachodzie dominuje kultura grecka razem z religią prawosławną. Północ i wschód to region turecki, islamski. Celem wycieczek jest zazwyczaj pierwsza część.

Cypr – atrakcje turystyczne

Cypr to prawdziwy raj dla turystów. 

 1. Nikozja – inaczej Lefkosia. Stolica dzieli się na część grecką i turecką. To największe miasto na Cyprze. Granica biegnie w samym centrum na ulicy Ledra. Główne zabytki Nikozji to mury weneckie, muzea i meczet Selimiye.
 2. Pafos – nadmorska miejscowość, duży ośrodek turystyczny. W przeszłości miejsce to związane było z kultem Afrodyty. Warto zwiedzić park archeologiczny z antycznymi ruinami i mozaikami, a także Królewskie Grobowce wykute w skale. Znajduje się tam słynna Skała Afrodyty.
 3. Ayia Napa – kurort słynący z pięknych plaż. Cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Są tam muzeum morskie czy średniowieczny klasztor. 
 4. Limassol – drugie największe miasto na wyspie otoczone winnicami. Jest tam stary bazar czy należący dawniej do krzyżowców zamek Kolossi. 
 5. Larnaka – miasto z dużym lotniskiem. Zwiedzić można kościół św. Łazarza z XI wieku, turecką dzielnicę Skala czy meczet Djami Kebir.
 6. Kyrenia – ciekawe miasto w północnej części wyspy. Otoczone jest przez góry. Najważniejszym jego elementem jest port z zamkiem. 
 7. Troodos – pasmo górskie ze szczytem Olimp – 1951 m n.p.m. Nie brakuje tam ciekawych tras turystycznych. Zimą można jeździć na nartach.
 8. Akamas Peninsula – półwysep w zachodniej części wyspy z parkiem narodowym. Są tam ciekawe szlaki i miejsca charakterystyczne – wąwóz Avakas czy Łaźnie Afrodyty. 
 9. Choirokoitia – stanowisko archeologiczne 30 km od stolicy z pozostałościami neolitycznej osady z VI tysiąclecia p.n.e. Obiekt wpisany jest na listę UNESCO. 

Wśród najważniejszych atrakcji przyrodniczych Cypru wymienić trzeba:

 • kanion Avakas – głęboki na 30 km. Wzdłuż biegnie długi na 7 km szlak turystyczny, 
 • wodospad Caledonia – o wysokości 12 m,
 • Petra tou Romiu – wapienna skała w pobliżu której z fal morskich miała się wyłonić Afrodyta.

Cypr – lokalna kuchnia

Kuchnia cypryjska łączy w sobie elementy arabskie i greckie. Czego trzeba spróbować?

 • jagnięciny w sosie własnym kleftiko,
 • zapiekanki z ziemniakami, serem, bakłażanami i mięsem mielonym z sosem beszamelowym moussakas,
 • ciasto z mięsem, jajkami i serem borek,
 • gulaszów,
 • tłustego ciasta francuskiego z orzechami i miodem baklavas.

Cypr – przygotowanie do wyjazdu

W zasadzie Cypr odwiedzić można o każdej porze roku. Temperatura w najzimniejsze miesiące spada do 17 stopni Celsjusza. Najcieplej jest oczywiście latem. 

Turystom z Polski do przekroczenia granicy potrzeby jest dowód osobisty lub paszport. Dla osób zmotoryzowanych przygotowano przewodnik dla kierowców na Cyprze. Według niego trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny auta. Mowa tutaj oczywiście o wjeździe do greckiej części wyspy. Aby dostać się na północ trzeba już wyrobić wizę. 

Cypr – ubezpieczenie turystyczne

Przed wyjazdem na Cypr nie trzeba się na nic szczepić. Warto mieć przy sobie kartę EKUZ na Cyprze, bo korzystanie z pomocy lekarskie jest dość kosztowne. Często jednak nieocenione jest ubezpieczenie turystyczne. Mając dobrą polisę można spać spokojnie. Powinna ona obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

 • Cypr to wyspa na Morzu Śródziemnym, która dzieli się na część grecką (południową) i turecką (północną).
 • Cypr odwiedzić można o każdej porze roku. Nawet zimą temperatury nie spadają tam poniżej 17 stopni Celsjusza. To dobry czas na zwiedzanie.
 • Cypr cieszy się dużą popularnością zarówno wśród miłośników plażowania, jak i osób, które lubią zwiedzać. Wśród najważniejszych miejsc wartych odwiedzenia na Cyprze wymienić trzeba Pafos, Larnakę, Nikozję czy Choirokoitię.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Cypr jest grecki czy turecki?
Cypr dzieli się na część grecką (południową) i turecką (północną). Granica biegnie przez centrum stolicy - Nikozji.
W jakim miesiącu najlepiej jechać na Cypr?
Cypr można odwiedzić zawsze, bo nawet zimą jest tam dość ciepło. Większość osób wybiera jednak okres letni - idealny na plażowanie.
Z czego słynie Cypr?
Cypr to piękne widoki, malownicze plaże i ciekawe zabytki. Każdy z pewnością znajdzie tam coś dla siebie. Najważniejsze miasta to Nikozja, Pafos czy Larnaka.