Przewodnik dla turystów Dominikana
Kraje

Dominikana

Dominikana to kraj, o którego odwiedzeniu marzy wiele osób. Rzeczywiście słynie z rajskich plaż i malowniczych widoków. Co można tam zobaczyć? Jak dostać się na Dominikanę? Jak przygotować się na taki wyjazd? Czy Dominikana to dobre miejsce na wakacyjny urlop?

Dominikana – co warto tam zobaczyć?

Dominikana jest wyspą należącą do Archipelagu Karaibów. To raj dla turystów, bo pełno tam malowniczych plaż i krystalicznie czystych wód oceanu. Są luksusowe kurorty, efektowne wodospady oraz plantacje kawy czy kakao. Co trzeba koniecznie zobaczyć? Z czego znana jest Dominikana?

  1. Saona – dziewicza wyspa należąca do parku narodowego East National Park. Nie można tam budować hoteli. Dostać się można do Saony statkiem lub łódką. 
  2. Punta Cana – miejsce popularne wśród turystów, bo słynie z licznych hoteli i restauracji. Ma sporo do zaoferowania miłośnikom sportów wodnych. Odbywa się tam jednodniowy karnawał.
  3. Santo Domingo – stolica Dominikany, gdzie jest sporo zabytków i klimatycznych uliczek. Najważniejsze z nich to Calle Las Damas i deptak Paseo de Los Nichos. 
  4. Puerto Plata – miejsce z 27 wodospadami, do których po przeszkoleniu można skakać.
  5. Pico Duarte – najwyższy szczyt wyspy. Dominikana z tego miejsca wygląda fantastycznie.
  6. Catalina – raj dla miłośników nurkowania. Dominikana słynie z takich miejsc.

Dominikana – przygotowanie do podróży

Udając się na Dominikanę trzeba mieć przy sobie ważny paszport – 6 miesięcy to minimum. Polacy nie muszą posiadać wizy wjazdowej. Obowiązkowe są za to bilet powrotny i odpowiednią ilość pieniędzy. Kierowcy powinni się zapoznać z przewodnikiem dla kierowców na Dominikanie

W miejscach typowo turystycznych na Dominikanie jest bezpiecznie. Poza hotelami jest jedna spore ryzyko np. kradzieży czy napadu. Nie należy więc ze sobą nosić dużej gotówki czy drogiej biżuterii. Poza tym wyspa Dominikana leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada pojawiają się huragany. Na wyspie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W razie problemów należy się więc zgłosić do placówki innego kraju UE.

Dominikana – ubezpieczenie turystyczne 

Oczywiście na wyspie nie obowiązuje EKUZ, bo Dominikana nie leży bowiem w Europie. Wszystkie koszty leczenia pokrywa pacjent. Są tam w zasadzie jedynie prywatne kliniki. Dlatego tak ważne jest to, aby wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Nie należy w tym przypadku oszczędzać. Polisę warto rozszerzyć o NNW, OC prywatne czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Dominikana to rajska wyspa, która przyciąga turystów w całego świata, również Polaków. Są tam malownicze plaże, wysokie wodospady czy plantacje kawy. Zwiedzić warto na pewno stolicę Santo Domingo.
  • Polacy potrzebują w tym przypadku ważnego paszportu, biletu powrotnego oraz odpowiednich środków pieniężnych. Nie trzeba natomiast wyrabiać wizy. Warto za to zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kiedy najlepiej jechać na Dominikanę?
W zasadzie warto się tam udać o każdej porze roku. Większość osób wybiera jednak miesiące zimowe, gdy na Dominikanie jest pora sucha, a pogoda dość stabilna.
Czy na Dominikanie jest drogo?
Dominikana wcale nie jest tania. Pod tym kątem wypada gorzej niż państwa azjatyckie. Płacić można tam w dolarach lub dominikańskich peso.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać na Dominikanę?
Podstawa to ważny przez minimum 6 miesięcy paszport i bilet powrotny. Przedstawić trzeba sumę pieniędzy potrzebnych do przeżycia przez dany okres. Warto też wykupić ubezpieczenie turystyczne. Wiza nie jest wymagana.