Przewodnik dla turystów Egipt
Kraje

Egipt

Egipt to kraj, który zdecydowanie warto odwiedzić przynajmniej raz w swoim życiu. Można tam nabrać dystansu do rzeczywistości i odpocząć od pracy.  W Egipcie w zasadzie zawsze jest dobra pogoda. Dlatego wśród turystów od lat cieszy się dużą popularnością. 

Egipt – atrakcje turystyczne

Egipt to kraj, w którym klimat i przyroda są zupełnie inne niż w Polsce. Jego historia jest niezwykle ciekawa i bardzo długa.

 1. Piramida Cheopsa w Gizie – jeden z siedmiu cudów świata i popularna na całym świecie atrakcja turystyczna. Powstała ponad 2500 lat p.n.e. Pierwotnie miała wysokość 146 cm. Dzisiaj jest to 138 cm. W piramidzie znajduje się grobowiec faraona Cheopsa. 
 2. Wielki Sfinks – posąg wyrzeźbiony w skale wapiennej – nieopodal piramid w Gizie. Przedstawiać ma Chefrena, a więc jednego z władców Egiptu. 
 3. Świątynia Hatszepsut – trzypiętrowa, bardzo ciekawa świątynia wykuta w skale. Mieści się tam grobowiec królowej Hatszepsut.
 4. Luksor i Dolina Królów – część nekropolii, w której spoczywają władcy starożytnego Egiptu. Grobowce to wykute w skałach krypty. 
 5. Abu Simbel – stanowisko archeologiczne na południu kraju, w którym podziwiać można wykute w skałach świątynie z XIII wieku p.n.e. Odkryte zostały w wieku XIX. 
 6. Asuan i tama – budowa tamy na Nilu budziła duże kontrowersje, bo utworzenie Jeziora Nasera doprowadziłoby do zalania Abu Simbel. Dlatego przy pomocy UNESCO świątynie przeniesiono ponad lustro wody. Tama znajduje się dzisiaj w okolicach miasta Asuan. 
 7. Świątynia Amona Karnak – w zasadzie jest to zespół świątyń ku czci bogów tebańskich. Wielki Hypostyl, a więc Świątynia Amona znajduje się w samym centrum. 
 8. Muzeum Egipskie Kair – muzeum sztuki egipskiej założone w roku 1835. Podziwiać tam można rzeczy znalezione w grobowcu Tutenchamona. 
 9. Aleksandria – miasto nad Morzem Śródziemnym z dużym portem. Kojarzone jest oczywiście ze słynną Biblioteką Aleksandryjską, które w czasach starożytnych była największym obiektem tego typu na świecie. Zniszczyły ją jednak liczne pożary. 
 10. Świątynia Horusa w Edfu – najlepiej zachowany tego typu obiekt w kraju. Znajdował się bowiem przez lata pod piaskiem. 
 11. Hurghada –  miasto nad Morzem Czerwonym, które cieszy się dużą popularnością wśród turystów. 

Egipt nie jest miejscem, w którym można liczyć na bujną roślinność. Tereny są zazwyczaj pustynne. Jednak warto zobaczyć także i to np. słynną Saharę. Na wschodzie kraju jest obszar górzysty z Górą Synaj i Górą św. Katarzyny.

Z czego słynie egipska kuchnia?

Egipska kuchnia oparta jest na trzech składnikach – sosie, warzywach i mięsie. Wydaje się, że to nic ciekawego, ale lokalne dania bywają bardzo wyjątkowe. W Egipcie po posiłku serwowany jest chleb i miętowa herbata. Jakie są najbardziej popularne dania?

 • ful – danie z dużej fasoli,
 • kuszeri – połączenie makaronu i ryżu, a także cebuli soczewicy, cieciorki i ostrego sosu paprykowego,
 • mahalabija – pudding ryżowy z pistacjami.

Egipt – przygotowanie do wyjazdu

W Egipcie zawsze świeci słońce, niezależnie od aktualnej pory roku. W okresie latem temperatury sięgają w niektórych miejscach 50 stopni Celsjusza. W zimie temperatura spada do około 20 stopni Celsjusza. Deszcz pada bardzo rzadko. 

Przed wyjazdem warto zorientować się, kiedy wypada ramadan, bo jest to święto ruchome. W tym okresie niewiele restauracji jest otwartych, bo muzułmanie od rana do wieczora poszczą. 

Turyści przyjeżdżający do Egiptu muszą mieć przy sobie ważny przez minimum 6 miesięcy paszport oraz wizę. Jednorazowa wiza, która jest ważna 30 dni kosztuje 25 dolarów. Można ją wyrobić nawet przez internet. Kierowcy powinny mieć przy sobie także międzynarodowe prawo jazdy  ub egipskie prawo jazdy. Procedura zająć może jednak nieco czasu. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców w Egipcie

Egipt – ubezpieczenie turystyczne

Egipt nie należy do UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Opieka medyczna stoi na dość wysokim poziomie i dlatego jest droga. Przydatne więc bywa ubezpieczenie turystyczne opiewające na odpowiednio wysoką kwotę. Oczywiście taką polisę można rozbudować w zależności od swoich potrzeb o ubezpieczenie bagażu, assistance czy OC prywatne.

Najważniejsze informacje:

 • W Egipcie zawsze jest słonecznie. Deszcz pada tam rzadko, a temperatury latem w niektórych miejscach sięgają 50 stopni Celsjusza.
 • Osoby wybierające się do Egiptu muszą mieć przy sobie ważny paszport i wizę, którą bez problemu wyrobić można nawet przez internet. Kosztuje 25 dolarów i wydawana jest na 30 dni. Warto też zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
 • Egipt to miejsce, w którym podziwiać można wyjątkowe zabytki z czasów starożytnych. Piramidy w Gizie, Sfinks czy Świątynia Hatszepsut to tylko niektóre z nich.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kiedy najlepiej jechać do Egiptu?
W Egipcie rzadko pada deszcz i przez cały rok jest ciepło. Największe upały przypadają  na okres od czerwca do sierpnia i to najlepszy czas na podróż dla osób, które lubią wysokie temperatury.
Czy w Egipcie jest drogo?
Egipt generalnie nie jest krajem bardzo drogim, ale nie da się ukryć, że miejscowi chcą na turystach zarobić. Trzeba się więc liczyć z tzw. naciąganiem.
Co warto zobaczyć w Egipcie?
W Egipcie podziwiać można przede wszystkim wyjątkowe zabytki starożytności - Luksor, Piramidę Cheopsa, Wielkiego Sfinksa czy Świątynię Hatszepsut.