Przewodnik dla turystów Fidżi
Kraje

Fidżi

Fidżi to odległy od Polski zakątek świata. Odległość od Warszawy to aż 150000 km. Jednak i tak warto tam lecieć. To miejsce z marzeń. Są tam malownicze plaże, palmy i błękitny ocean. Trudno się dziwić temu, że wiele osób marzy o wakacjach właśnie na Fidżi.

Fidżi – ubezpieczenie turystyczne

Podróż na Fidżi zdecydowanie nie należy do najtańszych. Dodatkowo nie obowiązuje tam karta EKUZ. Dlatego należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne i to opiewające na nieco wyższą sumę. Niestety opieka medyczna na Fidżi stoi na dość niskim poziomie i często konieczny jest transport na inne wyspy. Osoby aktywne powinny także pomyśleć o ochronie podczas uprawiania sportów. Przy tak dalekiej podróży przydatne jest też ubezpieczenie bagażu.

Fidżi – przygotowanie do wyjazdu

Fidżi znajduje się w Melanezji na Pacyfiku – 2800 km od Australii. Państwo to zajmuje łącznie 332 wyspy i kilkaset wysepek wulkanicznych. Dwie największe wyspy to Viti Levu i Vanua Levu. Na pierwszej z nich leży stolica Suva. 

Fidżi nierozerwalnie kojarzy się z klimatem tropikalnym. Lata są tam gorące i deszczowe. Średnia temperatura w najzimniejszym miesiącu – lipcu nie spada poniżej 23 stopni Celsjusza. Średnia roczna suma opadów to aż 3000 mm.  Ocean przez cały rok jest ciepły. To doskonała informacja dla turystów. Jednocześnie na Fidżi pojawiają się niestety cyklony tropikalne. Na Fidżi udać się można w zasadzie przez cały rok. W porze suchej rzadziej pada, ale jest chłodniej. Mniejsze jest wtedy ryzyko pojawienia się cyklonu. 

Wyjazd na Fidżi nie jest tani. Z Polski przelot zajmuje niekiedy 48 godzin, bo konieczne są przesiadki. Na samych wyspach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej więc w razie problemów trzeba się zgłosić do placówek innych krajów UE. Podróż na Fidżi wymaga posiadania paszportu i to ważnego przez minimum 6 miesięcy od momentu przyjazdu. Wiza nie jest potrzebna – dotyczy to wyjazdów trwających do 4 miesięcy. Trzeba mieć za to bilet powrotny i polisę turystyczną. Osoby, które mają zamiar na miejscu wynająć auto, powinny zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców na Fidżi.

Fidżi – największe atrakcje turystyczne

Fidżi kojarzy się z bezkresnym oceanem i pięknymi plażami. Są tam jednak i ciekawe miejsca, które warto zwiedzić.

  1. Wyspy Mamanuca – archipelag 20 wysp słynących z krystalicznie czystej wody, pięknych plaż i rafy koralowej. Mieści się tam wiele kurortów.
  2. Suva – stolica kraju z Muzeum Fidżi. Podziwiać można tam m.in. stare łodzie pływające dawniej po Pacyfiku. Na obrzeżach miasta mieści się rezerwat lasu deszczowego Coli-i-Suba. 
  3. Laguna Bequ – to miejsce będące rajem dla nurków.
  4. Park Narodowy Wydm Sigatoka – pierwszy park narodowy na Fidżi położony na wyspie Viti Levu. Znajdują się tam wysokie na 60 m wydmy oraz stanowisko archeologiczne z artefaktami ludu Lapita.  

Najważniejsze informacje:

  • Fidżi to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. To archipelag kilkuset wysp położony w Melanezji na Oceanie Spokojnym - 2800 km od Australii.
  • Fidżi to raj znany z pocztówek. Są tam krystalicznie czyste wody oceanu i bezkresne plaże. Średnia temperatura przez cały rok nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.
  • Turyści odwiedzający Fidżi na okres do 4 miesięcy nie muszą mieć przy sobie wizy. Niezbędny jest natomiast paszport.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile kosztuje wycieczka na Fidżi?
Fidżi od Polski dzieli 15000 km. Taka podróż nie należy do najtańszych, ale na pewno jest niezapomniana. Przygotować się trzeba na wydatek powyżej 10 tysięcy złotych.
Kiedy najlepiej lecieć na Fidżi?
W zasadzie każda pora roku jest dobra, aby odwiedzić Fidżi. W porze suchej (zimie) jest tam nieco chłodniej i rzadziej pada, a przy tym rzadko pojawiają się wtedy cyklony tropikalne. Jednocześnie i tak przeciętna temperatura nie spada poniżej 23 stopni Celsjusza.
Z czego słynie Fidżi?
Fidżi to malownicze plaże, rafy koralowe i bezkresne wody oceanu. Większość osób odwiedza ten kraj właśnie z tych powodów. Można tam również nieco zwiedzić np. stolicę Fidżi Suvę czy Park Narodowy Wydm Sigatoka.