Przewodnik dla turystów Finlandia
Kraje

Finlandia

Finlandia to kraj czystych jezior i malowniczych krajobrazów. Zachwyca zimą i latem. Każdy zna Laponię, ale warto odwiedzić także Helsinki – stolicę pełną urokliwej architektury. Finlandia to również fińskie sauny, z których warto oczywiście skorzystać będąc na miejscu.

Finlandia – największe atrakcje turystyczne 

Finlandia ma turystom naprawdę dużo do zaoferowania:

 1. Helsinki – stolica kraju położona nad zatoką Fińską. To bardzo nowoczesne miasto z zabytkami z wieku XIX. Z tego okresu pochodzą m.in. plac Senacki i katedra luterańska w stylu neoklasycystycznym. Odwiedzić trzeba poza tym Wielką Cerkiew Świętego Mikołaja, Pałac Prezydencki i Narodowe Muzeum Finlandii. Na jednej z wysp znajduje się słynna twierdza Suomenlinna. 
 2. Turku – dawna stolica kraju i zarazem najstarsze miasto Finlandii. Podziwiać tam można średniowieczną architekturę. Odwiedzić warto starówkę Vanha Suurtori i liczne muzea. Nieopodal znajduje się Świat Muminków. 
 3. Laponia – kraina zorzy polarnych. W roku 1996 ten region wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  
 4. Rovaniemi – stolica Laponii znana jako miejsce zamieszkania samego Świętego Mikołaja. Największą atrakcją miasta jest jego wioska. 
 5. Park Narodowy Urho Kekkonen – duży obszar chroniony w północnej części kraju. Obejmuje bezdrzewną tundrę, liczne torfowiska, góry, dolinym wąwozy itd. Uprawiać tam można narciarstwo biegowe. 
 6. Tempere – miasto położone wśród jezior, ale ma charakter przemysłowy. Zwiedzić tam można m.in. Muzeum Muminków, Muzeum Sztuki Serlachius czy wieżę widokową Näsinneula.
 7. Oulu – miasto w środkowej Finlandii z muzeum nauki Tietomaa i Parkiem Technologii. 
 8. Jyväskylä – miasto nad jeziorem Päijänne. Zwane jest Miastem Światła. Modernistyczna architektura miesza się tam z tradycyjnymi domami z drewna. 
 9. Porvoo – miasteczko położone niedaleko Helsinek z drewnianą starówką. Jest tam m.in. średniowieczna katedra. 
 10. Savonlinna – miasto położona na czterech wyspach między jeziorami Hauki i Pihlaja. Twierdza Olavinlinna wpisana jest na listę UNESCO. 
 11. Kuusamo – stolica fińskich sportów zimowych, w tym narciarstwa biegowego. Jest tam także Park Narodowy Oulanka. 
 12. Levi – duży ośrodek narciarski.

Jak przygotować się do wyjazdu do Finlandii? 

Finlandia należy do UE, a więc aby wjechać na teren kraju potrzebny jest tylko dowód osobisty lub paszport. W przypadku podróży samochodem trzeba zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, prawo jazdy i potwierdzenie ubezpieczenia OC. Więcej informacji znaleźć można w przewodniku dla kierowców w Finlandii.

Warto zadbać o EKUZ w Finlandii. Jest to dokument, który pozwala na korzystanie z fińskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, jakie obowiązują Finów. Jednak i tak trzeba ponieść pewne koszty. W Finlandii opieka medyczna jest bardzo droga.

Dlatego tak ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Powinno ono zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW podróże, OC w  życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu. Osoby aktywne fizycznie mogą rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia sportowego.

Jak i kiedy udać się  do Finlandii?

Finlandia leży około 1000 km na północ od Polski. Ten kraj swoją niepodległość uzyskał w roku 1917. Wcześniej znajdował się pod władaniami Szwecji, a potem Rosji.

Najwygodniejszym środkiem transportu do Finlandii jest oczywiście samolot. Z Warszawy dolecieć tam można w 1,5 godziny. Rozważyć można też podróż samochodem przez Litwę, Łotwę i Estonię. To dobra okazja do zwiedzenia wszystkich tych krajów.  W Tallinie (stolicy Estonii) trzeba przeprawić się promem do Helsinek. Rejsy odbywają się wiele razy w ciągu dnia. 

Finlandię odwiedzić można o każdej porze roku. Zimą jest to raj dla miłośników sportów zimowych. Nie brakuje tam bowiem tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Można też zjeżdżać na nartach w popularnych ośrodkach narciarskich. Finlandia to doskonałe miejsce dla miłośników morsowania. Wiosną i latem w Finlandii warto spacerować, podziwiając piękną przyrodę. Jesienią trzeba z kolei odwiedzić Laponię, aby zobaczyć zorzę polarną. 

W Finlandii latem nie jest tak gorąco, jak w Polsce, ale pogoda jest raczej przyjemna. Na północy kraju słońce nigdy nie zachodzi o tej porze roku. Mowa tutaj o tzw. białych nocach.

Najważniejsze informacje:

 • Finlandia to kraj skandynawski, do którego udać się można samolotem lub samochodem. W tym drugim przypadku po drodze warto zwiedzić Litwę, Łotwę i Estonię.
 • Stolicą Finlandii są Helsinki, ale to nie jedyne miejsce warte odwiedzenia w tym kraju. Obowiązkowym punktem wycieczki powinna być kraina Świętego Mikołaja - Laponia czy Turku - pierwsza stolica kraju.
 • Do przekroczenia granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty. Przyda się też karta EKUZ. Jednak i tak w większości przypadków do usług medycznych trzeba dopłacać. Należy więc pomyśleć o odpowiedniej polisie turystycznej.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Finlandia jest bogatym krajem?
Finlandia to kraj mocno rozwinięty gospodarczo. Nawet niewykwalifikowani pracownicy mogą tam liczyć na spokojne i godne życie.
Co zwiedzić w Finlandii?
Zacząć warto od stolicy - Helsinek. Miasto to zachwyca nowoczesną architekturą. Średniowieczne budowle zobaczyć można z kolei w Turku, a więc pierwszej stolicy kraju. Nie można zapomnieć o Laponii, w której mieszka sam Święty Mikołaj.
Kiedy warto odwiedzić Finlandię?
Finlandia to kraj, który warto odwiedzić bez względu na aktualną porę roku. Zimą jest to raj dla miłośników narciarstwa i morsowania. W okresie wiosenno-letnim zachwyca wyjątkową, budzącą się do życia przyrodą.