Przewodnik dla turystów Fiordy Norweskie
Kraje

Fiordy Norweskie

Fiordy norweskie zdecydowanie trzeba zobaczyć przynajmniej jeden raz w swoim życiu. Tymczasem wiele osób na urlop wybiera ciepłe kraje południowe. W czym tkwi sekret fiordów, z których słynie Norwegia? W jaki sposób należy je zwiedzać? 

Fiordy norweskie – co to są fiordy?

Fiordy norweskie to wizytówka tego skandynawskiego kraju, chociaż fiordy podziwiać można również w Szkocji, Chile, Nowej Zelandii, na Alasce czy Grenlandii

Fiord to głęboka i wbijająca się w ląd wąska, długa zatoka ze stromymi, masywnymi zboczami. To pozostałość po cofającym się lodowcu, który drążył jaskinie poniżej poziomu morza. Te korytarze zalała potem woda morska i powstały fiordy. Ich wysokość jest ogromna. Na zewnątrz widać jedynie ⅓ wysokości żlebów – reszta znajduje się pod wodą.

Fiordy norweskie wpisane są na listę UNESCO. Zobaczyć można je w zachodniej części kraju. Jest ich tam ponad 1000 i każdy jest wyjątkowy.

 1. Sognefjord – znajduje się w regionie Vestlandet i uznawany jest za jeden z najpiękniejszych fiordów w kraju. To najdłuższy fiord Norwegii, bo liczy 205 km. Zaskakuje głębokością – dno w najgłębszym miejscu sięga 1300 m. Fiord ten ma wiele odnóg.
 2. Nærøyfjord – zatoka licząca 18 km i mająca maksymalną głębokość 500 m. To uroczy fiord położony niedaleko malowniczej miejscowości Bakka. Wpisany jest na list UNESCO. 
 3. Geirangerfjord – położony jest w górach. W okolicy znajdują się wodospady Ślubny Welon oraz Siedem Sióstr.
 4. Hardangerfjord – drugi największy fiord w kraju, a na świecie piąty pod względem wielkości. Ma 179 km długości i szerokość do 10 km. Jego głębokość sięga 860 m. Łączy wody morskie i oceaniczne z płaskowyżem Hardangervidda. Otoczony jest zielenią. 

Fiordy norweskie – przygotowanie do podróży

Fiordy norweskie odwiedzić można w zasadzie o każdej porze roku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w Skandynawii zimy są surowe, mroźne. Trudności sprawić może wtedy poruszanie się po kraju. Tutaj zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem dla kierowców w Norwegii

Na pewno wiosna i jesień to idealny czas na zwiedzanie norweskich fiordów. Nie jest wtedy upalnie, ale na pewno cieplej niż zimą. Nie ma również dużych tłumów. Z tymi liczyć się trzeba w okresie letnim. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby to wtedy wybrać się na fiordy norweskie.

Fiordy norweskie to nie jedyna atrakcja, którą warto zobaczyć, będąc w tej okolicy:

 • Język Trolla – ciekawa formacja skalna i świetny punkt widokowy,
 • Preikestolen – tzw. ambona, czyli wysunięty w przepaść klif na wysokości 604 m z doskonałym widokiem na ford Lysefjord. 
 • Stavanger – urocze miasteczko portowe,
 • Bergen – doskonała baza wypadowa do wielu fiordów, kulturalna stolica kraju,
 • Drabina Trolli – pełna serpentyn droga pnąca się do wysokości 800 metrów,
 • Oslo – stolica kraju i bardzo nowoczesne miasto.

Fiordy norweskie – ubezpieczenie turystyczne

Każda podróż zagraniczna jest obarczona pewnym ryzykiem. Tymczasem opieka medyczna w Skandynawii nie jest tania. Przed wyjazdem koniecznie wyrobić trzeba kartę EKUZ do Norwegii. Dobrze jest też wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne,  które obejmuje assistance, NNW, ubezpieczenie kosztów leczenia czy ubezpieczenie bagażu. Warto o tym pamiętać, odwiedzając fiordy norweskie.

Najważniejsze informacje:

 • Fiordy występują nie tylko w Norwegii, ale i Nowej Zelandii, na Alasce czy Grenlandii. To wąskie, głębokie i wdzierające się na wiele kilometrów w głąb lądu zatoki w kształcie litery U otoczone przez strome zbocza.
 • Sognefjord, Nærøyfjord, Geirangerfjord i Hardangerfjord to najpiękniejsze norweskie fiordy, ale w kraju jest ich ponad tysiąc.
 • Fiordy norweskie zobaczyć warto o każdej porze roku, ale w Skandynawii zimą bywa bardzo mroźnie. Pojawić się też mogą problemy z komunikacją. Lepiej więc taką podróż zostawić na wiosnę lub jesień. Jest wtedy cieplej i nie ma dużych tłumów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to są fiordy norweskie?
Fiordy to wąskie, głębokie i wdzierające głęboko w ląd zatoki w kształcie litery U otoczone przez strome zbocza. Występują jednak nie tylko w Norwegii, ale i Chile czy na Grenlandii. Te norweskie są najbardziej znane na świecie i przez wielu uważane za najpiękniejsze.
Kiedy najlepiej jechać na fiordy norweskie?
Fiordy norweskie odwiedzić można o każdej porze roku. Zimą bywa jednak w Skandynawii bardzo zimno, a latem jest sporo turystów. Warto więc rozważyć podróż wiosną lub jesienią.