Przewodnik dla turystów Gambia
Kraje

Gambia

Gambia to najmniejszy kraj kontynentalnej części Afryki. Słynie z wyjątkowo serdecznych mieszkańców i bardzo ciekawej kultury. Jak przygotować się do podróży do Gambii? Co warto tam zobaczyć?

Gambia – ubezpieczenie turystyczne

Okazuje się, że opieka medyczna w Gambii wcale nie jest tania. Za wizytę lekarską trzeba tam zapłacić średnio 40 dolarów. Karta EKUZ oczywiście nie obowiązuje. Dlatego warto zadbać wcześniej o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Dobrze jest je rozbudować np. o NNW czy ubezpieczenie bagażu

Gambia – przygotowanie do wyjazdu

Gambia nie jest krajem bogatym. Jego mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z rolnictwa. Na znaczeniu zyskuje także turystyka. Coraz więcej osób chce poznać to ciekawe państwo. 

Do wjazdu do tego kraju potrzebny jest ważny przez cały pobyt paszport. W przypadku podróży krótszych niż 28 dni wiza nie jest wymagana. W przeciwnej sytuacji trzeba się skontaktować z Ambasadą Gambii w Brukseli. 

Co ciekawe, do Gambii z Polski dotrzeć można drogą lądową (więcej informacji znajduje się w przewodniku dla kierowców w Gambii). Większość podróżnych wybiera jednak samolot. Z Polski nie ma do Gambii bezpośrednich lotów. Trzeba więc liczyć się z przesiadką np. w Manchesterze czy Barcelonie.  Samoloty lądują w stolicy – Bandżul. Samo miasto nie jest duże, bo mieszka tam zaledwie 30 tysięcy osób. 

Gambia znajduje się w zachodniej Afryce. Jej jedynym sąsiadem jest Senegal. Ma ukształtowanie nizinne. Leży w dolinie rzeki Gambia i jej dopływów. Panuje tam klimat podrównikowy a więc nie trzeba się bać o kiepską pogodę. W zasadzie przez cały rok jest tam bardzo ciepło. 

Gambia – co trzeba zobaczyć?

Zwiedzanie kraju warto zacząć od stolicy – Bandżul. Do odwiedzenia jest tam np. Muzeum Narodowe, w którym znajdują się ciekawe eksponaty archeologiczne, historyczne i etnograficzne związane z całą Afryką Zachodnią.  Godny zobaczenia jest też łuk triumfalny Arch 22 – powstał w celu upamiętnienia zamachu z 22 lipca 1994 roku. Doszło wtedy do obalenia demokratycznego rządu Gambii. W Bandżul mieści się też rynek Albert Market. 

Bandżul jest stolicą kraju, ale nie największym miastem Gambii. Przegrywa z Serrekundą – miasto to leży około 20 km na zachód od Bandżul. Znajduje się tam malowniczy rezerwat Abuko porośnięty przez las galeriowy. Mieszka tam wiele zwierząt. Działa również sierociniec dla zwierząt i specjalne centrum rehabilitacyjne. Wokół Serrekundy są piękne plaże. 

Na rzece Gambia znajduje się opuszczona wyspa Kunta Kinteh. Nazwano ją imieniem postaci znanej z powieści Alexa Haley’a “Korzenie”. Mieszczą się tam wpisane na listę UNESCO ruiny fortu wojskowego. W Albredzie z kolei można zwiedzić muzeum niewolnictwa. 

Warto udać się także na wschód kraju. Znajduje się tam Park Narodowy Kiang West zamieszkiwany przez 300 gatunków ptaków i nie tylko. W głębi kraju jest również River Gambia National Park założony w roku 1978. Porasta go niemal w całości tropikalny las deszczowy, bagna namorzynowe i sawanna.

Najważniejsze informacje:

  • Gambia to najmniejszy kraj kontynentalnej Afryki. Sąsiaduje jedynie z Senegalem. Z Polski najlepiej się tam dostać drogą lotniczą.
  • Do wjazdy do Gambii na okres do 28 dni potrzebny jest jedynie ważny paszport. Warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
  • Gambia to kraj bardzo ciekawy dla turystów. Zwiedzić trzeba stolicę - Bandżul i Serrekundę - największe miasto kraju. Szczególnie godne uwagi są jednak parki narodowe River Gambia National Park i Park Narodowy Kiang West.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy wyjazd do Gambii jest bezpieczny?
W zasadzie zalecenia są podobne jak w przypadku sąsiednich krajów afrykańskich. Trzeba unikać wychodzenia po zmroku i dzielnic zamieszkiwanych przez biedotę. Przed wylotem warto skonsultować się z lekarzem - specjalistą od chorób tropikalnych.
Kiedy najlepiej jechać do Gambii?
W zasadzie w Gambii jest zawsze ciepło. Najcieplejsze miesiące to listopad i grudzień.
Z czego słynie Gambia?
Gambia słynie z pięknych plaży i dziewiczej przyrody. Odwiedzić trzeba parki narodowe River Gambia National Park i Park Narodowy Kiang West. Warto też nieco bliżej poznać stolicę kraju - Bandżul.