Przewodnik dla turystów Ghana
Kraje

Ghana

Ghana to kraj afrykański położony nad Zatoką Gwinejską. Słynie z Parku Narodowego Kakum, rajskich plaż i ciekawej kultury. Co jeszcze warto wiedzieć o Ghanie? Co trzeba przygotować, aby móc się wybrać do tego kraju?

Ghana – ubezpieczenie turystyczne

Ghana nie należy do UE, a więc nie obowiązuje tam karta EKUZ. Trzeba więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Nie należy w tym przypadku oszczędzać, bo koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Dodatkowo warto pamiętać o dwóch popularnych klauzulach – alkoholowej i chorób przewlekłych. Przydać się może też ubezpieczenie bagażu

Ghana – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Ghana leży w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Mieszka tam 32 mln osób, a stolicą kraju jest Akra. 

W Ghanie panuje klimat tropikalny. Pora letnia jest deszczowa, a zimowa sucha. Najwięcej pada na południu. Średnia temperatura we wszystkich miesiącach przekracza 25 stopni Celsjusza. Najmniej upalnie jest od czerwca do września. 

Do Ghany udać się można jedynie samolotem. Jednak obecnie nie ma bezpośrednich lotów do tego kraju z Polski. Trzeba więc liczyć się z przesiadkami. Podróż zajmuje tym samym minimum 15 godzin. 

Ghana to kraj bezpieczny dla turystów. Istnieje jednak pewne ryzyko zamachów terrorystycznych. Uważać też trzeba na kieszonkowców. W Ghanie istnieje też szansa na zachorowanie na tyfus, malarię czy żółtą febrę. Na tą ostatnią chorobę trzeba się zaszczepić przed wyjazdem. 

Ghana – jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie?

Podstawą jest paszport ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy. Potrzebna jest też wiza, którą wyrobić można w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ghany w Berlinie. Przy sobie trzeba mieć odpowiednie środki finansowe i bilet powrotny. Kierowcy powinni się zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Ghanie

Obowiązkowa jest też międzynarodowa książeczka zdrowia potwierdzająca zaszczepienie przeciwko żółtej febrze. Warto też pamiętać o dobrym ubezpieczeniu turystycznym.

Ghana – atrakcje turystyczne

Ghana, podobnie jak inne kraje afrykańskie, to niesamowita przyroda i niezwykła kultura.

  1. Park Narodowy Kakum – znajduje się w środkowej części kraju. Jego zadaniem jest ochrona lasu deszczowego. Na wysokości 30 metrów znajduje się tam kładka wśród koron drzew. Zbudowana jest z drewna i lin. Liczy ponad 300 metrów. 
  2. Zamek Cape Coast – to zamek niewolników, w którym więziono ludzi i wysyłano statkami za ocean. Historia obiektu sięga XVII wieku. 
  3. Akra – stolica kraju zamieszkiwana przez ponad 4 miliony osób. Godny odwiedzenia jest ogród botaniczny Aburi czy plaża Labadi. 
  4. Kumasi – miasto ogród będący stolicą regionu Aszanti. Znajduje się tam Narodowe Centrum Kultury z Muzeum Jubileuszu Prempeha II. To szansa na poznanie historii królestwa Asante. Przy okazji zobaczyć można jezioro Busumtwi i rezerwat Owabi.

Najważniejsze informacje:

  • Do Ghany wjechać można na podstawie ważnego paszportu. Obowiązkowa jest także wiza i książeczka potwierdzająca szczepienia.
  • W Ghanie zawsze jest ciepło. Średnia temperatura nie spada tam poniżej 25 stopni Celsjusza. Najwyższe temperatury są w listopadzie i grudniu. Wtedy trwa pora sucha.
  • Największą atrakcją Ghany jest Park Narodowy Kakum z kładką w koronach drzew znajdującą się na wysokości 30 metrów. Zwiedzić warto też stolicę kraju - Akrę.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto zobaczyć w Ghanie?
Park Narodowy Kakum chroniący las deszczowy to najciekawsze miejsc w Ghanie. Na wysokości 30 metrów znajduje się długa na 300 metrów kładka wśród koron drzew. Zwiedzić można też stolicę Akrę czy Kumasi.
Jakie dokumenty są potrzebne do wjazdu do Ghany?
Podstawa to paszport i wiza. Trzeba też mieć przy sobie książeczkę potwierdzającą szczepienie na żółtą febrę. Warto zadbać dodatkowo o dobre ubezpieczenie turystyczne.