Przewodnik dla turystów Gozo
Kraje

Gozo

Gozo to niewielka wyspa położona na północny-wschód od Malty. Ma zaledwie 67 kilometrów kwadratowych powierzchni. Są tam piękne plaże, wyjątkowe zabytki i smaczna kuchnia. To idealny kierunek na wakacyjny wyjazd. 

Gozo – jak przygotować się do wyjazdu?

Malta to niewielki kraj położony na Morzu Śródziemnym. Większość osób kojarzy go z główną wyspą archipelagu – Maltą. Jednak nie każdy słyszał o malowniczej wyspie Gozo.  

Warto się tam wybrać o każdej porze roku. Nawet w styczniu czy lutym jest tam około 15 stopni Celsjusza. Większość osób wybiera jednak wiosnę lub lato. Wtedy na Gozo jest 20-28 stopni Celsjusza. Pojawiać od czasu do czasu lubi się tak scirocco – południowy wiatr znad Sahary, który przynosi suche, gorące powietrze. 

Do Gozo niestety nie można dotrzeć bezpośrednio z Polski, bo nie ma tam lotniska. Można natomiast wylądować na Malcie. Z miejscowości Cirkewwa odpływa prom na wyspę Gozo – do miasta Mgarr. 

Na samej wyspie można wynająć samochód. Jest to świetny pomysł. Nie brakuje tam wypożyczalni samochodowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w przewodniku dla kierowców.  W latach 1800-1964 Gozo i Malta znajdowały się pod panowaniem Wielkiej Brytanii. Dlatego obowiązuje tam nadal ruch lewostronny. 

Malta jest członkiem UE, a więc do wjazdu do tego kraju potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Kierowcy muszą też pamiętać o prawie jazdy.

Gozo – jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić?

Przed wyruszeniem w podróż warto wyrobić sobie kartę EKUZ na Maltę. W razie wypadku lub choroby można wtedy liczyć na bezpłatną opiekę zdrowotną. Z drugiej strony i tak warto wykupić osobne ubezpieczenie turystyczne. Na wyspie jest tylko jeden szpital i często trzeba skorzystać z prywatnych placówek, których EKUZ nie obejmuje. Drogi jest także np. transport medyczny do Polski. Przydać się może poza tym ubezpieczenie bagażu.

Gozo – największe atrakcje turystyczne

Gozo to wyspa, która turystom ma całkiem sporo do zaoferowania.

 1. Rabat (Victoria) – stolica położona w samym centrum wyspy. Ma podwójną nazwę, bo przez długi czas cała Malta należała do Wielkiej Brytanii. W roku 1897 w 60. rocznicę sprawowania rządów przez królową Wiktorię zmieniono nazwę stolicy na Victoria. Jednak sporo osób wciąż żywa arabskiej nazwy Rabat oznaczającej przedmieście. W mieście mieszka zaledwie sześć tysięcy osób. Warto wybrać się na wzgórze z cytadelą i katedrą NMP. 
 2. Ggantija – jest tam jedna z najstarszych świątyń zbudowanych przez człowieka. Ma być starsza niż piramidy w Gizie. Powstała około 3500 roku p.n.e. W roku 1980 wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zewnętrzne mury świątyni mają 6 metrów 
 3. Marsalforn – duży kurort turystyczny położony w malowniczej zatoce. 
 4. Salt pans – panwie solne z okresy Imperium Romańskiego. Są to wykute w skale nadbrzeżnej baseny, w których Rzymianie odparowywali sól. 
 5. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny – budowla w Ta’Pinu w Gharb. Jeden z najważniejszych kościołów na Malcie. 
 6. Klify Ta’Cenc – wznoszące się 120 metrów nad poziomem morza.
 7. Wied il Ghasri – malowniczy wąwóz o 250 m długości. 
 8. Plaża Ghajn Barrani – z ciekawą florą i fauną. Jest chroniona w ramach programu Natura 2000. 
 9. Ramla Bay – największa plaża na wyspie z czerwonym piaskiem. 
 10. Inland Sea – mała wyspa z wewnętrznym morzem. To w zasadzie słone jezioro połączone z Morzem Śródziemnym przesmykiem.

Najważniejsze informacje:

 • Gozo to wyspa należąca do archipelagu maltańskiego, położona na Morzu Śródziemnym. Dostać się tam można promem z Malty.
 • Gozo ma turystom całkiem sporo do zaoferowania. Na pewno warto odwiedzić stolicę - Victorię (Rabat), a także zobaczyć m.in. Ggantiję czy Klify Ta’Cenc. Gozo słynie z malowniczych krajobrazów i piaszczystych plaż.
 • Aby wjechać na wyspę trzeba mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Malta należy bowiem do UE. Kierowcy muszą też pamiętać o prawie jazdy.
 • W latach 1800-1964 wyspa Gozo i Malta znajdowały się  pod panowaniem Wielkiej Brytanii. Na cześć królowej Wiktorii stolica wyspy nosi nazwę Vitoria. Lokalsi często posługują się jednak wciąż starą nazwą - Rabat.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto zobaczyć na Gozo?
Wyspa mimo niewielkiej powierzchni ma turystom wiele do zaoferowania. Odwiedzić trzeba stolicę - Victorię, Ggantiję czy słynne klify Ta'Cenc. Gozo to raj dla osób, które kochają plaże i malownicze krajobrazy.
Jak dostać się na wyspę Gozo?
Na wyspę dostać się można promem z Malty. Nie ma tam żadnego lotniska. Turyści z Polski muszą mieć ze sobą jedynie dowód osobisty.