Przewodnik dla turystów Gruzja
Kraje

Gruzja

Gruzja to malownicze krajobrazy, przyjemny klimat i wyjątkowa kultura. To coraz popularniejszy kierunek wyjazdów dla polskich turystów. Jak przygotować się na podróż do Gruzji? Jakie miejsca trzeba zobaczyć?

Gruzja – jak przygotować się do wyjazdu?

Gruzja to kraj dość odległy, ale cieszący się wśród turystów z Polski sporą popularnością. Cechuje się nieco odmienną kulturą i obyczajowością. Trzeba to oczywiście uszanować. Przykładem są świątynie, w których należy zadbać o skromny strój zakrywający kolana i ramiona. Kobiety muszą mieć dodatkowo nakrycie głowy.  

Gruzja – jak przekroczyć granicę? Do wyjazdu potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Jednak i tak warto mieć przy sobie paszport, który może się przydać np. przy okazji kupowania biletu kolejowego. Na teren Gruzji nie należy wjeżdżać z terytorium Rosji przez Abchazję czy Osetię Południową. Jest to nielegalne. 

Większość osób do Gruzji udaje się drogą lotniczą. Loty odbywają się do Tbilisi i Kutaisi. Jest jeszcze lotnisko w Batumi, ale z Polski nie ma tam bezpośrednich lotów. Gruzja jest miejscem, do którego można dojechać samochodem, chociaż zajmuje to sporo czasu. Kierowcy powinni się zapoznać z przewodnikiem dla kierowców w Gruzji.

W zachodniej części kraju panuje klimat podzwrotnikowy, a na wschodzie klimat kontynentalny. Zazwyczaj w Gruzji jest dość ciepło. W lecie temperatura sięga 25 stopni Celsjusza, ale zdarzają się i dni upalne. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu. Zimą trzeba uważać, bo niektóre miejsca są niedostępne.

Gruzja – ubezpieczenie turystyczne

Gruzja to miejsce dość bezpieczne. Przed wylotem nie trzeba się dodatkowo szczepić. Woda z wodociągów nadaje się do spożycia, ale zawiera sporo chloru. Gruzińska opieka medyczna nie jest darmowa. Trzeba więc zapłacić za każdą wizytę u lekarza. Dlatego przed wyjazdem trzeba wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne. Przydać się też możne OC prywatne, ubezpieczenie NNW czy ubezpieczenie bagażu. Gruzja nie należy do Unii Europejskiej, a więc nie obowiązuje tam karta EKUZ.

Gruzja – atrakcje turystyczne

Sporo osób wybiera lot do Kutaisi, ale warto zwiedzanie Gruzji rozpocząć od Tbilisi, a więc stolicy kraju. To spore miasto o bardzo ciekawe pod względem architektonicznym. Zachwycające jest już samo Stare Miasto. Odwiedzić trzeba też dzielnice Betlemi z ormiańskim kościołem św. Jerzego. Nad starówką króluje wzgórze Sololaki z wysokim pomnikiem Matki Gruzji trzymającej miecz i puchar z winem. Przy okazji zobaczyć można Narodowy Ogród Botaniczny.

Tbilisi to także Plac Wolności i główna ulica miasta – Rustaweli. Najstarszą dzielnicą stolicy jest Abanotubani słynąca z łaźni siarkowych. Znajduje się tam również wodospad Leghvtakhevi. 

W regionie Swanetia znajduje się Ushguli – najwyżej położona i stale zamieszkana wioska (wysokość 2100 m n.p.m.). Są tam piękne, górskie widoki, bo wioska leży u podnóża Szchary – jednego z najwyższych szczytów Kaukazu. Stolicą całego regionu jest Mestia. 

Swanetia słynie też z kamiennym wież, które dawniej pełniły funkcję obronną. Górują one nad okolicą. W nocy są efektownie oświetlone. Dla wielu osób Gruzja to przede wszystkim właśnie region Swanetia.

Najważniejsze informacje:

  • Aby wjechać na teren Gruzji Polacy muszą mieć przy sobie jedynie dowód osobisty, ale paszport może im się przydać np. podczas kupowania biletu kolejowego.
  • W Gruzji opieka medyczna jest odpłatna. Z tego powodu przed wyjazdem trzeba wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
  • W czasie podróży do Gruzji koniecznie trzeba zwiedzić stolicę kraju - Tbilisi oraz region Swanetia.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy obecnie w Gruzji jest bezpiecznie?
Gruzja jest uważana za kraj dość bezpieczny. Nie należy jedynie odwiedzać regionów okupowanych - Abchazji i Osetii Południowej.
Czy w Gruzji jest drogo?
Gruzja to kraj stosunkowo tani. Stanowi świetną destynację budżetowych wyjazdów wakacyjnych.
Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie, aby przekroczyć granicę z Gruzją?
Polacy muszą mieć przy sobie dowód osobisty, ale przydaje się też paszport. Na teren Gruzji nie należy wjeżdżać przez Abchazję i Osetię Południową, bo jest to nielegalne.