Przewodnik dla turystów Hiszpania
Kraje

Hiszpania

Hiszpania to dla wielu turystów wymarzony kierunek na wakacyjny wyjazd. Są tam malownicze miejsca, mili mieszkańcy i imprezy do białego rana. Nie brakuje okazji do wypoczynku. Jak przygotować się do takiej podróży?

Hiszpania – co trzeba zobaczyć?

Hiszpania ma turystom do zaoferowania wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

 1. Sagrada Familia – secesyjny kościół według projektu Antoniego Gaudiego znajdujący się w Barcelonie. Co ciekawe, nadal nie został ukończony. Robi ogromne wrażenie – ma 115 m wysokości i jest bogato zdobiony. Nie ma tam dwóch takich samych elementów. 
 2. Park Guell – dzieło Gaudiego i znowu zlokalizowane w Barcelonie.
 3. Alhambra – wpisany na listę UNESCO zespół pałacowy i twierdza w Granadzie.
 4. Prado – w Madrycie. Popularne muzeum sztuki z obrazami El Greco, Diego Velazqueza czy Francisco Goyi.
 5. Park Narodowy Picos de Europa – w północnej części kraju. Obejmuje duże pasmo górskie ze szczytem Torrecerredo 2648 m n.p.m. 
 6. La Mezquita – Wielki Meczet w Kordobie, który dzisiaj jest katedrą gotycko-renesansową. Słynie z ogromnej sali modlitw pokrytej kolumnami z arkadami.
 7. Plaza Mayor – znany plac madrycki stworzony na planie prostokąta.
 8. La Girlanda i Katedra w Sewilli – dawny minaret, a obecnie dzwonnica o wysokości około 100 metrów. Pod tym względem zajmuje trzecie miejsce na świecie. W Katedrze NMP z wieku XVI spoczywa Krzysztof Kolumb.
 9. Park Narodowy Teide –  największy park Wysp Kanaryjskich znajdujący się na Teneryfie. Obejmuje np. wulkan Teide o wysokości 3718 m n.p.m. To najwyższy szczyt w kraju. 
 10. Pałac Królewski w Madrycie – budowla barokowa z wieku XVIII. Mieści się tam rezydencja króla Hiszpanii. Obiekt inspirowany jest Luwrem. Wzniesiono go w stylu rokoko i klasycystycznym. Znajduje się nad rzeką Manzanares. Częściowo jest udostępniony do zwiedzania.
 11. Katedra w Santiago de Compostela – cel pielgrzymek. Wiedzie tam droga św. Jakuba. Budowla utrzymana jest w stylistyce romańskiej. Znajdują się tam Brama Złotników czy kadzielnica Botafumeiro. 

Poza tym wspomnieć należy o:

 • Cueva de los Verdes – jaskinia stworzona przez naturę. Wyrzeźbiła ją lawa z wulkanu La Corona w latach 3000-5000 p.n.e. W środku znajduje się obecnie oświetlenie i wytyczono szlaki dla turystów. 
 • Ogród Kaktusów – na wyspie Lanzarote, stworzony w dawnych kamieniołomach. Znajduje się tam 1400 gatunków kaktusów z całego świata. 
 • Muzeum Picassa – można tam zobaczyć wiele dzieł tego słynnego malarza.
 • Muzeum Guggenheima w Bilbao – raj dla miłośników sztuki współczesnej.

Hiszpania – sekrety lokalnej kuchni

Hiszpańska kuchnia nie jest nudna, jednorodna. Każdy region ma swoje własne potrawy. Czego na pewno trzeba spróbować?

 • potrawy kuchni baskijskiej al pil-pil, a więc smażonej ryby z czosnkiem i pikantną papryczką,
 • churros – smażonych ciastek z parzonego ciasta,
 • paelli,
 • chłodnika z papryki i pomidorów gazpacho,
 • sangrii – wina z lodem i owocami.

Hiszpania – przygotowanie do podróży

Hiszpania to kraj o klimacie, który przyciąga turystów uwielbiających plażowanie. Od maja aż do października jest tam naprawdę bardzo ciepło. Na nieco niższą temperaturę sięgającą 20 stopni Celsjusza można liczyć w Hiszpanii w marcu, kwietniu czy listopadzie. To dobry czas na zwiedzanie. 

Do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Osoby zmotoryzowane muszą ze sobą zabrać także prawo jazdy, polisę OC czy dowód rejestracyjny auta. Więcej informacji znaleźć można w przewodniku dla kierowców w Hiszpanii.

Hiszpania – ubezpieczenie turystyczne

Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej. Turyści z Polski mogą na terenie tego kraju korzystać z karty EKUZ w Hiszpanii. Są jednak takie sytuacje, gdy lepiej mieć przy sobie dobre ubezpieczenie turystyczne. Nie bez powodu mówi się, że wypadki chodzą po ludziach. Jednocześnie koszt takiej polisy wcale nie jest wysoki. Warto ją też rozbudować np. o OC prywatne, NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

 • Hiszpania to kraj pełen ciekawych miejsc do zobaczenia. Sagrada Familia, Park Narodowy Teide, Katedra w Santiago de Compostela czy La Mezquita to tylko niektóre obiekty godne odwiedzenia w Hiszpanii.
 • Turystom z Polski do przekroczenia granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty. Kierowcom przyda się dodatkowo prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu czy polisa OC.
 • Kuchnia hiszpańska jest mocno zróżnicowana i różni się w zależności od regionu. Spróbować na pewno trzeba chłodnika gazpacho czy paelli.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Dlaczego warto wybrać się do Hiszpanii?
W Hiszpanii zdecydowanie nie brakuje ciekawych miejsc wartych uwagi. Zacząć trzeba od Barcelony i kościoła Sagrada Familia, Madrytu (stolicy) czy Parku Narodowego Teide. Trudno się dziwić, że wielu turystów chętnie wraca do Hiszpanii.
Czy na wyjazd do Hiszpanii potrzebny jest paszport?
Hiszpania należy do UE. Turyści z Polski potrzebują więc tylko dowodu osobistego lub paszportu.
Kiedy warto udać się do Hiszpanii?
Hiszpania to kraj słoneczny, pogodny. Najcieplej jest tam oczywiście latem, ale od marca aż do listopada temperatury nie spadają poniżej 20 stopni Celsjusza.