Przewodnik dla turystów Hongkong
Kraje

Hongkong

Hongkong to miasto tysięcy wieżowców. Wizyty tam z pewnością nikt nie zapomni do końca swojego życia. Jednak w Hongkongu są też miejsca zielone i ciekawe świątynie. Jak zaplanować swój wyjazd do Hongkongu?

Hongkong – ubezpieczenie turystyczne 

Koszty leczenia w Hongkongu bywają bardzo wysokie. Standardowa wizyta lekarstwa kosztuje około 100 dolarów. Leczenie w szpitalu kosztować może setki tysięcy złotych. Dlatego dobre ubezpieczenie turystyczne to w tym przypadku podstawa. Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe powinny wykupić odpowiednią klauzulę. EKUZ oczywiście  w Hongkongu nie obowiązuje. 

Przydać się też może ubezpieczenie bagażu. Przesiadki na lotniskach i zatłoczone miejsca zwiększają bowiem ryzyko utraty bagażu. 

Jak przygotować się do wyjazdu do Hongkongu?

Hongkong oficjalnie jest specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej. To jedno z gęściej zaludnionych miast świat – duże centrum finansowe i spory, azjatycki port. 

Hongkong znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego. Zimy są tam ciepłe, a lata upalne i deszczowe. Średnia temperatura latem dochodzi do 30 stopni Celsjusza, a zimą wynosi około 16-18 stopni Celsjusza. Opady deszczu są obfite. Najczęściej pada latem – od maja do września. W okresie letnim jest też duże zagrożenie tajfunami. Do Hongkongu najlepiej więc polecieć wiosną lub jesienią. 

Do Hongkongu najlepiej udać się samolotem. Z Polski nie ma jednak bezpośrednich połączeń. Trzeba się więc przygotować na co najmniej jedną przesiadkę.

Hongkong – dokumenty potrzebne do wyjazdu

Polacy potrzebują w tym przypadku paszportu. Dodatkowo musi być on ważny co najmniej miesiąc dłużej niż planowana data opuszczenia miasta. Jeśli w planach jest tranzyt, paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. 

Na terenie Hongkongu można bez wizy przebywać do 90 dni. Jednak nie można przekraczać granicy tego regionu. Aby wjechać do Chin potrzebna jest odpowiednia wiza. Obowiązkowo trzeba zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Na wynajem samochodu na miejscu decyduje się raczej niewiele osób. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców w Hongkongu.

Hongkong – najważniejsze atrakcje turystyczne 

Hongkong to miasto wieżowców. Aż 4000 z nich liczy ponad 100 metrów. Co jeszcze warto zobaczyć?

  1. Wzgórze Wiktorii – największa atrakcja Hongkongu. Wzniesienie ma 552 metry i rozciąga się z niego niesamowity widok. Na szczyt można wjechać kolejką linową Peak Tram uruchomioną w roku 1888. 
  2. Wyspa Hongkong – z dzielnicą Central i Portem Wiktorii. Pełno tam wieżowców, sklepów i restauracji. Są tam najdłuższe ruchome schody na świecie – liczą ponad 800 metrów.
  3. Pomnik Wielkiej Buddy – odsłonięty na wyspie Lantau w roku 1993. To największy posąg Buddy z brązu. Ma 34 metry wysokości i waży 250 ton. Na wzgórze można wejść schodami lub wjechać kolejką linową. 
  4. Półwysep Kowloon –  bardzo gęsto zaludniony obszar Hongkongu. Można tam udać się z wyspy Hongkong zabytkowym statkiem Star Ferry. Na półwyspie znajduje się m.in. świątynia Sik Sik Yuen Wong Tai Sin.

Najważniejsze informacje:

  • Hongkong to zdecydowanie miasto wieżowców. Aż 4000 z nich mierzy ponad 100 metrów wysokości.
  • Hongkong to oficjalnie specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Jest to jeden z najgęściej zaludnionych regionów świata.
  • Największą atrakcją Hongkongu jest Wzgórze Wiktorii, na które można wjechać kolejką linową uruchomioną po raz pierwszy w roku 1888.
  • Wyjeżdżając do Hongkongu, trzeba zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Koszty leczenia są tam bowiem bardzo wysokie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto zobaczyć w Hongkongu?
Hongkong większości osób kojarzy się z bardzo wysokimi wieżowcami. Skrywa jednak o wiele więcej. Największą atrakcją regionu jest Wzgórze Wiktorii. Warto też odwiedzić wyspę Hongkong czy Półwysep Kowloon.
Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie, aby wjechać do Hongkongu?
Do wjazdu do Hongkongu potrzebny jest paszport. W przypadku pobytów krótszych niż 90 dni wiza nie jest potrzebna. Warto zadbać natomiast o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.