Przewodnik dla turystów Islandia
Kraje

Islandia

Islandia jest krajem wyjątkowo pięknym, ale i bardzo drogim. Z drugiej strony można znaleźć pewne sposoby na to, aby nie wydać fortuny. Jak to jest możliwe? Z czego słynie Islandia?

Islandia – co trzeba wiedzieć przed zwiedzaniem?

Islandię zamieszkuje zaledwie 360 tysięcy osób. Przez wiele lat kojarzony był z zimnem i wulkanami. Od jakiegoś czasu jest to popularne miejsce wyjazdów wakacyjnych. Polacy stanowią najliczniejszą mniejszość na wyspie – jest ich tam aż 20 tysięcy.

Islandia położona jest na Oceanie Atlantyckim – od Grenlandii dzieli ją 288 km, a od Wielkiej Brytanii 798 km. Pod względem geologicznym jest to młoda wyspa położona na Grzbiecie Śródatlantyckim. Granica dwóch płyt sprawia, że są tam gorące źródła, gejzery i wulkany. 

Na Islandii jest zimno, a pogoda cechuje się dużą zmiennością. Latem średnia temperatura nie przekracza 12 stopni Celsjusza. Pogoda często zmienia się dość gwałtownie. Szczególnie dokuczliwy jest wiatr. 

W kwietniu robi się naprawdę jasno, bo światło dociera na Islandię przez 15 godzin w ciągu dnia. Latem niemal nie zachodzi. Zimą dni są bardzo krótkie, bo trwają 4 godziny. Islandię najlepiej odwiedzić późną wiosną lub latem.

Islandia – ubezpieczenie turystyczne i nie tylko 

Warto zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców na Islandii, bo tę wyspę najlepiej zwiedzać wynajętym samochodem. Oczywiście powinno być to auto z napędem na 4 koła, bo sporo dróg jest nieutwardzonych. Oczywiście na samą wyspę dostać się można samolotem. Międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Keflavik – około 50 km od stolicy Reykjaviku. 

Nawet osoby ubezpieczone są zmuszone na Islandii płacić za wizyty lekarskie i inne usługi medyczne. Dlatego sama karta EKUZ w Islandii to w tym przypadku zdecydowanie za mało. Podstawą jest dobre ubezpieczenie turystyczne obejmujące także NNW czy ubezpieczenie bagażu

Do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie dowód osobisty.

Islandia – atrakcje turystyczne

Islandia to przede wszystkim piękna natura. Są tam liczne wulkany, gorące źródła i gejzery. W centrum wyspy znajdują się lodowce. Największy z nich to Vatnajökull. Warto też wspomnieć o wodospadach np. Gulfoss. 

  1. Wulkany – Islandia jest wyspą aktywną tektonicznie. Jest tam około 130 wulkanów, nie tylko aktywnych.  Eyjafjallajökull mierzy 1651 metrów i to on w roku 2010 sparaliżował ruch lotniczy w Europie. Katla o wysokości 1490 m nazwę zawdzięcza czarownicy Katli. Jest najbardziej aktywnym wulkanem Islandii. Thrihnukagigur wygasł 4 tysiące lat temu i znajduje się niedaleko stolicy kraju. Można na niego wejść. Hekla to kolejny aktywny wulkan, który ostatni raz wybuchł w  roku 2000. 
  2. Gejzery – to na Islandii powstała nazwa gejzer. Pochodzi ze staroislandzkiego słowa oznaczającego wytryskanie. Najbardziej znany jest Wielki Geysir – 100 km do stolicy, ale niestety nie jest aktywny. Strokkur wystrzeliwuje z kolei wodę na 30 metrów. 
  3. Gorące źródła – to one są symbolem Islandii. Najpopularniejszym jest Błękitna Laguna, która powstała za sprawą działalności człowieka. Ma temperaturę 39 stopni Celsjusza i jest bogata w związki mineralne. To dzisiaj rozbudowane kąpielisko. Znajduje się około 30 minut jazdy od stolicy. Myvatn Nature Baths to nieco mniej popularne źródło zlokalizowane na północy wyspy. Oczywiście na Islandii jest ich o wiele więcej.

Najważniejsze informacje:

  • Islandia to niewielki kraj wyspiarki położony pod kołem podbiegunowym - na Oceanie Atlantyckim. Mieszka tam 360 tysięcy osób.
  • Islandia słynie z wyjątkowej przyrody. Są tam gejzery, gorące źródła oraz uśpione i aktywne wulkany.
  • Do wjazdu do Islandii Polacy potrzebują jedynie dowodu osobistego. Warto zadbać też o ubezpieczenie turystyczne, bo mimo kart EKUZ trzeba dopłacić do każdej wizyty lekarskiej.
  • Zimą dzień na Islandii trwa zaledwie 4 godziny, ale już od kwietnia jest jasno nawet przez 15 godzin dziennie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Islandii jest drogo?
Niestety Islandia to jeden z najdroższych krajów na świecie. Mimo to cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Są tam bowiem gejzery, wulkany czy gorące źródła.
Co warto zobaczyć na Islandii?
Islandia słynie przede wszystkim z gejzerów, gorących źródeł i wulkanów. To one są celem dla większości turystów.
Jakie dokumenty są potrzebne do wjazdu na Islandię?
Polacy muszą mieć przy sobie dowód osobisty. Warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne, bo opieka zdrowotna jest tam płatna.