Przewodnik dla turystów Izrael
Kraje

Izrael

Izrael jest dla wielu osób głównie miejscem kultu. Udają się tam muzułmanie, chrześcijanie i Żydzi z pobudek religijnych. Jednak Izrael to świetne miejsce na wyjazd także dla osób, które mają nieco inne plany.

Izrael – atrakcje turystyczne

Izrael to ważne miejsca religijne i nie tylko. Co warto tam zobaczyć?

 • Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem – najważniejsza nie jest sama świątynia, ale mała kapliczka w jego podziemiach. To Grota Narodzenia – w tym miejscu na świat przyszedł Jezus Chrystus. Na podłodze znajduje się wskazująca na go gwiazda. 
 • Ściana Płaczu – bardzo ważne miejsce dla wyznawców judaizmu. W murach wierni zostawiają karteczki z prośbami i modlitwami. Ściana to pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej lub Drugiej Świątyni.
 • Stare Miasto w Jerozolimie – ścisłe centrum miasta z ważnymi obiektami dla wyznawców różnych religii. Znajdują się tam Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale, meczet Al-Aksa, Mur Zachodni czy Bazylika Grobu Świętego. Stare Miasto wpisane jest na listę UNESCO. 
 • Droga Krzyżowa Via Dolorosa – biegnie przez jerozolimskie Stare Miasto od medresy Omara aż do bazyliki Grobu Pańskiego. To tamtędy miał przejść Chrystus niosąc krzyż na Golgotę.
 • Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie – świątynia, która powstała w miejscu śmierci i zmartwychwstania Jezusa. 
 • Masada – ruiny starożytnej fortecy niedaleko Morza Martwego. Zbudowana została w II wieku p.n.e. 
 • Tel Awiw – drugie największe miasto kraju. Założone zostało dopiero w roku 1909 obok Jafy – starego portu. Jego oficjalna nazwa to Tel Awiw-Jafa. 
 • Kafarnaum – ruiny miasta w depresji Doliny Jordanu – 200 metrów pod poziomem morza nad Jeziorem Tyberiadzkim. Podziwiać tam można różne zabytki np. zabudowania rzymskie, ruiny Białej Synagogi czy Dom św. Piotra. 
 • Świątynia Baha’i Mauzoleum Baba w Hajfie – centrum bahaizmu. W roku 2008 obiekt wpisano na listę UNESCO. 
 • Park Narodowy En Gedi – 25 km kwadratowych oazy między pustynnym krajobrazem Izraela. Szczególnie warty uwagi jest Wodospad Dawida oraz Jaskinia Kochanków na jego szczycie. 
 • Dolina Timna – raj dla miłośników geologii i archeologii. 
 • Jaskinie Rosz ha-Nikra – formacja geologiczna nad Morzem Śródziemnym z jaskiniami. Zwiedzać je można np. za pomocą kolejki linowej.

Izrael – sekrety lokalnej kuchni

Kuchnia Izraela łączy w sobie elementy palestyńskie i śródziemnomorskie. Najważniejsze produkty spożywcze spożywane w Izraelu to bakłażany, papryka, oliwa z oliwek, ciecierzyca, karczochy, cytryny, jabłka, ziemniaki, kapusta, baranina, jagnięcina, jajka, buraki czy pomidory. 

Podstawą w kuchni Izraela jest oczywiście hummus, który podaje się niemal do wszystkiego. Ma on wiele odmian. Rano na śniadanie idealną potrawą jest shakshuka – jajko na pomidorach i papryce. Dużą rolę odgrywają przyprawy.

Izrael – co trzeba wiedzieć przed podróżą?

Między kwietniem a listopadem w Izraelu jest bardzo ciepło. Temperatura w ciągu dnia przekracza 20 stopni Celsjusza. 

Do przekroczenia granicy potrzebny jest ważny paszport. Na granicy podróżnym wręczany jest bilet będący potwierdzeniem legalnego wjazdu do kraju. Jest potrzebny np. do wynajęcia samochodu (więcej informacji w przewodniku dla kierowców w Izraelu). 

Wynająć auto może w Izraelu osoba mająca ukończone 21 lat i posługująca się polskim lub międzynarodowym prawem jazdy. Przydać się może Zielona Karta.

Izrael – ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ w Izraelu nie obowiązuje. Tymczasem zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem zachorowania. Zdarzają się też różnego rodzaju wypadki. Dlatego zawsze przed wyjazdem należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Zazwyczaj zaleca się jego rozbudowanie np. o prywatne OC czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

 • Izrael to ważny kraj dla wyznawców różnych religii - chrześcijan, Żydów i muzułmanów. Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie i Ściana Płaczu to najważniejsze miejsca kultu religijnego, które można tam zobaczyć.
 • Do przekroczenia granicy Izraela turyści z Polski potrzebują jedynie paszportu. Przydać się może ubezpieczenie turystyczne, bo karta EKUZ tam nie obowiązuje.
 • Najlepsza pora na wyjazd do Izraela to okres od marca do listopada, bo jest tam wtedy najcieplej.
 • Izraelska kuchnia wielu osobom słusznie kojarzy się przede wszystkim z hummusem, który ma wiele odmian.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Izraelu jest bezpiecznie?
Generalnie Izrael to kraj dość bezpieczny, zwłaszcza dla osób poruszających się głównymi szlakami turystycznymi. Ostrożność trzeba zachować jedynie zbliżając się do granic Autonomii Palestyńskiej. Przed wyjazdem warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne, bo opieka zdrowotna jest w Izraelu droga.
Co warto zobaczyć w Izraelu?
Większość osób z pewnością wybiera Jerozolimę - miejsce ważne dla wyznawców trzech głównych religii na świecie (muzułmanów, Żydów i chrześcijan). Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie i Ściana Płaczu to obowiązkowe punkty w czasie zwiedzania.