Przewodnik dla turystów Jamajka
Kraje

Jamajka

Jamajka to wyspa kojarząca się z reggae, rumem, pięknymi plażami i bardzo gościnnymi mieszkańcami. To raj dla turystów, który z roku  na rok przyciąga coraz więcej osób. Jak przygotować się do wyjazdu na Jamajkę?

Z czego słynie Jamajka?

Jamajka  znajduje się na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. To trzecia największa wyspa na Karaibach – po Kubie oraz Haiti. 

Gdzie leży Jamajka? Wyspa położona jest w strefie klimatu równikowego. W zasadzie przez cały rok jest tam upalnie, wyjątkiem są tereny górzyste. W okresie od grudnia do kwietnia rzadko pada deszcz. Wtedy jest też najmniej huraganów. 

Jamajka słynie z rajskim plaż. Największa z nich to Montego Bay. Wspomnieć trzeba również o Seven Mile Silvers Sands czy Doctor’s  Cave. Surferzy powinni koniecznie odwiedzić Zatokę Boston. Dla miłośników trekkingu lepszym wyborem są Góry Błękitne. W Parku Narodowym Gór Błękitnych i Gór Johna Crowa znajduje się około 30 tras pieszych. Ciekawe są też niemal 200-metrowe wodospady Dunn’s River Falls. 

Dech w piersiach zapierają naturalne jaskinie Green Grotto Caves. W jednej z nich znajduje się nawet podziemne jezioro. Stolicą Jamajki jest Kingston – miejsce obowiązkowe dla fanów Boba Marleya. Znajduje się tam poświęcone jego osobie muzeum. Odwiedzić można też Narodową Galerię Jamajki i imponujące ogrody Kingston Hope Botanical Gardens. 

Jamajka słynie z doskonałego rumu. Warto więc odwiedzić przynajmniej jedną rumiarnię. Rum świetnie smakuje połączony z wodą kokosową. Kuchnia jamajska to m.in. połączenie ryżu z czarną fasolą i odmianą curry. Popularna jest wieprzowina oraz koźlina. Wiele osób jednak nie spożywa na co dzień mięsa.

Jamajka – przygotowanie do wyjazdu

Osoby, które chcą udać się na Jamajkę muszą dysponować ważnym paszportem. W przypadku podróży krótszych niż 30 dni wiza nie jest wymagana. Czasem służby proszą jednak o pokazanie środków finansowych potrzebnych na czas pobytu. Trzeba mieć też rezerwację w hotelu lub pensjonacie. Osoby zmotoryzowane muszą zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców na Jamajce

Jamajka  nie jest miejscem najbezpieczniejszym. MSZ odradza podróż w region gmin St. James czy St. Catherine oraz niektórych dzielnic Kingston. Dość wysoki jest poziom przestępczości pospolitej. W dużych miastach działają gangi. Jamajka znajduje się dodatkowo w strefie aktywnej sejsmicznie. Jest tam spore zagrożenie huraganami w okresie od czerwca do listopada.

Jamajka – ubezpieczenie turystyczne

Jamajka nie leży w Europie i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Dlatego należy mieć przy sobie odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Nie jest to wysoki koszt, a niejednokrotnie taka polisa może uratować przed płaceniem horrendalnych kwot za pomoc medyczną. Dobre ubezpieczenie obejmuje nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, ale i  NNW, assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Jamajka to trzecia pod względem wielkości wyspa Karaibów. Panuje tam klimat równikowy, co oznacza, że przez cały rok jest ciepło.
  • Jamajka to głównie rajskie plaże, ale odwiedzić też warto malownicze Góry Błękitne. Dla fanów Boba Marleya obowiązkowa jest wizyta w stolicy kraju - Kingston.
  • Turyści z Polski do przekroczenia granicy z Jamajką potrzebują ważnego paszportu. Wiza przy wyjazdach do 30 dni nie jest wymagana.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile trwa lot do Jamajki?
Niestety trzeba się w tym przypadku przygotować na długi lot z przesiadkami. Podróż trwa często ponad 30 godzin.
Kiedy najlepiej jechać na Jamajkę?
Jamajkę najlepiej odwiedzić w okresie do grudnia do kwietnia. Jest tam cały rok bardzo ciepło, ale w zimie jest najmniejsze ryzyko występowania huraganów.
Co zobaczyć na Jamajce?
Jamajka to przede wszystkim piękne plaże np. Montego Bay. Stanowi raj dla miłośników surfowania, ale coś dla siebie znajdą tam także fani górskich wędrówek (Góry Błękitne) czy zwiedzania (Kingston - stolica kraju).