Przewodnik dla turystów Kambodża
Kraje

Kambodża

Kambodża, podobnie jak i inne kraje w tym regionie świata, są dla Polaków wielką zagadką. Wiadomo mniej więcej gdzie się znajdują, ale w zasadzie na tym cała wiedza się kończy. Tymczasem są to często miejsca naprawdę warte odwiedzenia.

Kambodża – atrakcje turystyczne

Kambodża to kraj nieodkryty, który turystom ma sporo do zaoferowania.

 1. Angkor Wat – kompleks świątynny znany na całym świecie. Jego początki sięgają XII wieku. Początkowo było to miejsce kultu hinduizmu, a potem świątynia buddyjska. 
 2. Świątynia Bayon – znajduje się w Angkor Thom. Powstała na przełomie XII i XIII wieku – za czasów króla Dżajawarmana VII. To budowla trzypoziomowa z wieloma wieżami. Dzisiaj jest ich 37. Zbudowana jest z bloków piaskowca. Fundamenty tworzy lateryt. 
 3. Ta Prohm – znana świątynia kompleksu Angkor. Datowana jest na przełom XII i XIII wieku. Znajduje się na liście UNESCO.
 4. Angkor Thom – ostatnia stolica Khmerów – zbudowana na planie kwadratu. W centrum znajduje się wspomniana świątynia Bajon.  
 5. Phnom Penh – Pałac Królewski, Srebrna Pagoda – stolica Kambodży założona została w okolicach 1370 rou. Mieszka tam 2,3 mln osób. Największe atrakcje turystyczne to Srebrna Pagoda z XIX wieku i Pałac Królewski. 
 6. Wzgórze Świątynne Phnom Chisor – budowla powstała między X a XI wiekiem w miejscoowści Sla. Nazywana jest Górą Słońca, bo roztacza się z niej piękny widok na równinę Takeo. 
 7. Sihanoukville –  nadmorskie miasto w południowej części kraju. Dawniej mieścił się tam kurort turystyczny, a dzisiaj duży port. Niedaleko znajduje się Park Narodowy Ream.
 8. Preah Vihear – ruiny hinduistycznej świątyni Śiwy – na granicy z Tajlandią. Obiekt jest wpisany na listę UNESCO i stanowi popularny cel pielgrzymek. O te tereny walczą Tajlandia i Kambodża.

Kambodża – najważniejsze informacje

Kambodża to kraj równin i dużych rzek. Znajduje się na skrzyżowaniu rzecznych szlaków handlowych łączących Chiny z Indiami

Sama nazwa Kambodża pochodzi od francuskiego słowa Cambodge, które z kolei wywodzi się z khmerskiego wyrazu Kâmpuchea – zrodzony z Kambu. W czasie rządów reżimów Demokratycznej Kampuczy i Ludowej Republiki Kampuczy kraj znany był jako Kapmucza. Wtedy jednak współczesna administracja wróciła do nazwy Kambodża. 

Kraj ten znajduje się między Tajlandią i Wietnamem z mniejszym odcinkiem przyglądającym do Laosu. Centrum Kambodży to zalewowa równina rzeki Mekong i jeziora Tonle Sap. Od roku 1993 na czele państwa stoi król, ale nie ma on władzy realnej. 

Kambodża etnicznie jest dość jednorodna. Niemal 98% mieszkańców kraju to Khmerzy. Uważają się oni za potomków Khmerów z czasów Imperium Khmerskiego. Około 97% mieszkańców Kambodży to buddyści. 

Na terenie Kambodży nie działa żadna polska placówka dyplomatyczna. W razie jakichkolwiek problemów należy zwrócić się do przedstawicielstwa Francji. 

Na terenie Kambodży dość często dochodzi do kradzieży i napadów. W niektórych regionach pozostało wiele min przeciwpiechotnych. Dlatego nie należy zbaczać z głównych szlaków. Niespokojnie bywa na granicy z Tajlandią, gdzie dochodzi do incydentów wojskowych. W okresie monsunowym wzdłuż rzeki Mekong mają miejsce powodzie i podtopienia.

Polacy do przekroczenia granicy potrzebują ważnego paszportu i wizy. Dla kierowców przygotowano specjalny przewodnik dla kierowców w Kambodży.

Kambodża – krótka historia

Przez 2000 lat na cywilizację Kambodży oddziaływały Indie i Chiny. Potem przekazywała je ona dalej. Od królestw Funan i Chenla (I-VIII wiek) przez okres Angkoru (IX-XV wiek) Kambodża władała terenami dzisiaj należącymi do Laosu. Wietnamu i Tajlandii. 

Imperium khmerskie szczyt swojej potęgi osiągnęło w wieku XII. Wtedy powstały duże kompleksy świątynne Angkor Wat i Bayon. Wzniesione też stolicę Angkor Thom. 

W wieku XIV imperium zaatakowali Tajowie. Przenieśli oni stolicę do Phnom Penh i znajduje się ona tam do dzisiaj. Potem Kambodża stała się kolonią francuską. W wieku XX doświadczyła m.in. okupacji japońskiej i dużej niestabilności politycznej. 

W latach 1975-79 kraj w dużej mierze zniszczył rząd Czerwonych Khmerów. Był to okrutny, komunistyczny ruch partyzancki. Na skutek wojny domowej przejął rządy w kraju i pod wodzą Pol Pota dokonywał ludobójstwa. Zginęło wtedy ponad 1,5 mln mieszkańców kraju. 

Proces odbudowy zaczął się pod rządami reżimu Ludowej Republiki Kampuczy. Istniała ona w latach 1979-89 i była wspierana przez Wietnam. Dzisiaj Kambodża to kraj demokratyczny.

Kambodża – ubezpieczenie turystyczne

Kambodża to kraj dość egzotyczny dla turystów z Polski. Nie obowiązuje tam oczywiście karta EKUZ. Jednocześnie zawsze trzeba się liczyć z możliwością zachorowania czy wypadku. Dlatego należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Dobra polisa obejmuje nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, ale i transport medyczny czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

 • Angkor Wat czy Ta Prohm to największe zabytki Kambodży. Kraj ten słynie również z wyjątkowej przyrody.
 • Turyści z Polski do przekroczenia granicy z Kambodżą potrzebują ważnego paszportu i wizy. Warto także zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.
 • Niestety Kambodża nie jest najbezpieczniejszym krajem na świecie. Dochodzi tam do wielu kradzieży, napadów, porwań. Sporo terenu jest nadal pokryte minami, a więc turyści nie powinni zbaczać z głównych szlaków. Niebezpiecznie jest przy granicy z Tajlandią.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Kambodża jest krajem bezpiecznym?
W Kambodży sporym problemem jest tzw. przestępczość pospolita. Niektóre tereny kraju są wciąż pokryte minami. Niespokojnie bywa na granicy z Tajlandią.
Z czego słynie Kambodża?
Kompleksy świątynne i miasta wybudowane w czasach Imperium Khmerów – Angkor Wat, Angkor Thom czy Ta Prohm to zdecydowanie największe atrakcje turystyczne w Kambodży.
Kiedy najlepiej jechać do Kambodży?
Kwiecień, maj i czerwiec to najlepsza pora na podróż dla osób, które lubią ciepło. Temperatury przekraczają wtedy 30 stopni Celsjusza.