Przewodnik dla turystów Kanada
Kraje

Kanada

Kanada to jeden z największych krajów na świecie. Można tam obcować z dziką przyrodą i podziwiać piękne krajobrazy. Są tam zapierające dech w piersiach Góry Skaliste i liczne wodospady. Dodatkowo nie brakuje tętniących życiem miast. Trudno dziwić się temu, że coraz więcej osób pragnie odwiedzić to miejsce.

Kanada – przygotowanie do wyjazdu

Od roku 2008 nie ma obowiązku wizowego dla Polaków wybierających się do Kanady. Trzeba mieć jednak elektroniczne potwierdzenie podróży eTA – Electronic Travel Authorization. Maksymalnie na terenie Kanady w celach turystycznych przebywać można przez 90 dni. 

eTa jest połączona elektrycznie z paszportem. Obowiązuje przez pięć lat lub do momentu wygaśnięcia ważności paszportu. Wniosek o eTa wypełnić można przez internet. Rozpatrywany jest w ciągu zaledwie 72 godzin – co kosztuje 7 dolarów kanadyjskich. 

Do przekroczenia granicy z Kanadą potrzebny jest także paszport i wypełniona deklaracja celna. Osoby, które mają w planach wynajem samochodu powinny zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Kanadzie.

Na terytorium tego kraju nie obowiązuje oczywiście karta EKUZ. Jednocześnie koszty wizyt lekarskich i leczenia są niezwykle wysokie. Lepiej więc wykupić wcześniej odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Dodatkowo można je rozszerzyć np. o ubezpieczenie bagażu czy NNW.

Obszar Kanady jest ogromny, a więc kraj ten jest mocno zróżnicowany klimatycznie. Kiedy się tam udać? Sporo zależy od celu podróży. Teoretycznie najlepsza pora na wyjazd to lato. Wiele osób wybiera jednak wiosnę lub jesień. Dla narciarzy najlepsza pora na odwiedzenie Kanady to oczywiście zima. 

Kanada – co trzeba zobaczyć?

Kanada to duży kraj, który obfituje w bogactwa dzikiej przyrody:

 • Góry Skaliste – z tysiącami kilometrów szlaków turystycznych,
 • rezerwat przyrody w Ontario – najstarszy i największy w Kanadzie,
 • wodospad  Niagara – jeden z największych na świecie, rocznie odwiedza go 20 milionów osób,
 • Wyspa Księcia Edwarda – zachwyca pięknymi plażami i smaczną kuchnią, to kraina Ani z Zielonego Wzgórza,
 • miasteczko Churchill na wybrzeżu Zatoki Hudsona – żyją tam w naturalnym środowisku niedźwiedzie polarne. 

Przy okazji warto odwiedzić największe miasta w Kanadzie:

 • Toronto – nad brzegiem jeziora Ontario z licznymi muzeami i ogrodami,
 • Montreal – z ciekawymi, bo podziemnymi sklepami,
 • Calgary – przed laty odbyły się tam zimowe igrzyska olimpijskie, symbolem miasta jest wysoka Calgary Tower,
 • Vancouver – miasto położone między oceanem a wysokimi górami,
 • Ottawa – stolica Kanady, która przez lata niczym nie zachwycała. Władze chciały to zmienić i zainwestowały w miasto wiele pieniędzy. Zwiedzić warto np., neogotycki kompleks parlamentu.
 • Quebec City – wpisane na listę UNESCO jako jedynie w całej Ameryce Północnej.

Najważniejsze informacje:

 • Kanada to duży kraj położony w Ameryce Północnej. Odwiedzić warto go o każdej porze roku.
 • Kanada słynie z dziewiczej, pięknej przyrody - Góry Skaliste czy wodospad Niagara to miejsca, o których słyszał chyba każdy. Odwiedzić warto też duże metropolie - Ottawę, Toronto czy Quebec City.
 • Od roku 2008 Polacy wybierający się do Kanady na okres do 90 dni nie potrzebują wizy. Muszą mieć za to paszport i eTa.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak długo można przebywać w Kanadzie?
W przypadku pobytów turystycznych i biznesowych w Kanadzie przebywać można przez okres do 90 dni. Potrzebny jest jedynie paszport i eTa.
Z czego słynie Kanada?
Kanada to ogromny kraj, który słynie z dziewiczej przyrody i pięknych krajobrazów. To tam znajduje się słynny wodospad Niagara czy znane z filmów Góry Skaliste. Zwiedzić warto również niektóre miasta np. Toronto czy Quebec City z wpisaną na listę UNESCO starówką.