Przewodnik dla turystów Katar
Kraje

Katar

Katar to organizator mistrzostw świata w piłce nożnej w roku 2022. Kraj ten dzięki temu wydarzeniu stał się lepiej znany wielu osobom. Czy warto odwiedzić to państwo położone nad Zatoką Perską? 

Katar – ubezpieczenie turystyczne

W Katarze z oczywistych względów nie obowiązuje karta EKUZ. Trzeba więc zadbać o stosowne ubezpieczenie turystyczne. W podstawowej wersji nie obejmuje ono oczywiście szkód spowodowanych pod wpływem alkoholu czy na skutek choroby przewlekłej. Dlatego warto pomyśleć o takiej dodatkowej ochrone. Przydatne jest często również ubezpieczenie bagażu.

Katar – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Mundial w Katarze odbył się o nietypowej porze roku, bo na przełomie jesieni i zimy. W lecie jest tam bowiem zbyt gorąco aby myśleć o graniu w piłkę.

W Dosze (stolica kraju) średnie temperatury latem przekraczają 35 stopni Celsjusza. W listopadzie i grudniu też są wysokie – około 25 stopni Celsjusza. Opadów deszczu spodziewać się można tylko zimą. Latem w ogóle nie pada. Temperatura wody jest wysoka przez cały rok. Nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. 

Ceny lotów do Kataru były przed mistrzostwami świata w piłce nożnej bardzo wysokie. Potem spadły. Nie zawsze można jednak liczyć na bezpośredni lot  z Polski. Czasem potrzebna jest przesiadką np. w Stambule. Lot bez międzylądowania trwa około 5,5 godziny. 

Katar jest krajem bezpiecznym, ale i tak należy uważać np. na kieszonkowców. Nie można tam wwozić alkoholu – także kupowanego na lotnisku, wieprzowiny, narkotyków i pornografii. Leki uspokajające czy usypiające muszą muszą być przewożone razem z receptą. 

Katar to kraj islamski, w którym obowiązuje dość surowe prawo. Prawo zakazuje utrzymywania kontaktów seksualnych pozamałżeńskich. Kara wynosi w tym przypadku nawet 7 lat więzienia. Należy też pamiętać o tym, aby nie eksponować zbyt mocno swojego ciała w miejscach publicznych. Aby wjechać do Kataru należy mieć przy sobie paszport ważny przez minimum 6 miesięcy. Podróż do 90 dni nie wymaga wyrabiania wizy. Kierowcy powinni zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Katarze.

Najważniejsze informacje:

  • Katar to kraj, w którym temperatura przez cały rok jest bardzo wysoka. Latem przekracza 35 stopni Celsjusza. Woda nigdy nie jest zimna, co jest dobrą wiadomością dla miłośników morskich kąpieli.
  • Katar jest krajem islamskim, w którym obowiązują dość radykalne przepisy. Nie można tam wwozić m.in. wieprzowiny czy alkoholu. Trzeba też pamiętać o odpowiednim stroju.
  • Najszybszym środkiem transportu jest oczywiście samolot. Bezpośredni lot z Polski do Kataru trwa 5,5 godziny, ale często potrzebna jest przesiadka.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czego nie można robić w Katarze?
W miejscach publicznych nie należy zakładać ubrań mocno odsłaniających ciało. Zaleca się zakrywanie kolan i ramion. Poza strefami typowo turystycznymi nie wolno kupować i spożywać alkoholu.
Na co uważać w Katarze?
Nie należy przywozić ze sobą do kraju alkoholu czy wieprzowiny. Leki uspokajające czy usypiające można przewozić, ale trzeba mieć przy sobie lekarską receptę.
Czy Katar jest bogaty?
Katar to jeden z najbogatszych krajów świata. Jego gospodarka oparta jest na wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej.