Przewodnik dla turystów Kenia
Kraje

Kenia

Kenia to dziewicza przyroda, egzotyczne zwierzęta i kraj, który naprawdę warto odwiedzić. Zresztą coraz więcej osób wybiera właśnie lot do Nairobi. Co warto zobaczyć w Kenii? Jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Kenia – co trzeba zobaczyć?

Kenia to kraj afrykański, ale mający turystom całkiem sporo do zaoferowania.

 1. Góra Kenia – drugi najwyższy szczyt kontynentu. Jest tam jednak mniej tłocznie niż na Kilimandżaro. 
 2. Wielka migracja zwierząt w Maasai Mara – rezerwat dzikiej przyrody, który łączy się ze swoim odpowiednikiem w Tanzanii – Serengeti. W lipcu i sierpniu dzikie zwierzęta wędrują z Serengeti do Maasai Mara. Nazywa się to wielką migracją. 
 3. Shimba Hills National Reserve – dom dla 700 słoni. To ciekawy rezerwat położony 15 km od wybrzeży oceanu.
 4. Park Narodowy Amboseli – znajduje się przy granicy z Tanzanią. Zbocza Kilimandżaro znajdują się już na terenie tego parku i Kenii. Jest tam również okresowe jezioro. 
 5. Centrum Żyraf w Nairobi – założone w roku 1979 przez Jock Leslie Melville. 
 6. Mobasa Fort Jesus – z wieku XVI. W roku 1958 teren ten uznano za park narodowy. Od roku 2011 znajduje się na liście UNESCO. 
 7. Park Narodowy Tsavo – pierwszy park narodowy w Kenii, utworzony został w roku 1948. 
 8. Park Narodowy Jeziora  Nakuru – z roku 1968. Obejmuje tereny Wielkich Rowów Afrykańskich. Samo jezioro jest płytkie i słonawe. 
 9. Park Narodowy Hell’s Gate – z fantastycznymi krajobrazami. Podziwiać tam można wygasły wulkan Hobley’s czy wąwóz Hell’s Gate Gorge. 
 10. Rezerwat Narodowy Samburu – nad brzegiem rzeki Ewaso Ng’iro. Znajdują się tam dwie góry – Ololokwe i Koitogor. 
 11. Plaża Diani – 30 km od Mombasy. Niedaleko znajdują się rafy koralowe. To raj dla nurków i miłośników kitesurfingu.

Kenia – potrzebne dokumenty

Podstawą jest e-wiza, którą wyrobić można przez internet. Kosztuje 51 dolarów i pozwala na spędzenie w Kenii jednego miesiąca. Oprócz tego potrzebny jest ważny paszport. Osoby mające zamiar na miejscu wynająć auto powinny zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Kenii. 

Kenia nie jest niestety najbezpieczniejszym miejscem na świecie. Zagrożenie terroryzmem jest tam wysokie – głównie w Nairobi i Mombasie. Sytuacja polityczna w tym kraju także jest dość napięta. Turyści padają czasem ofiarami napadów rabunkowych czy kradzieży kieszonkowych. Szczególną ostrożność należy zachować na granicy z Somalią, Sudanem Południowym i Etiopią.

Kenia – ubezpieczenie turystyczne

Sama podróż do Kenii wiąże się z pewnym ryzykiem. Wschodnia Afryka jest dość niebezpieczna. Zawsze też można ulec w czasie wyjazdu wypadkowi czy na coś zachorować. Tymczasem w Kenii nie obowiązuje karta EKUZ. Leczenie na miejscu jest drogie. Dlatego należy obowiązkowo zadbać przed wylotem o dobre ubezpieczenie turystyczne. Co więcej, dobrze jest go rozszerzyć np. o NNW, polisę OC prywatne czy ubezpieczenie bagażu.

Kenia – najciekawsze informacje dla turystów

Kenia znajduje się na półkuli południowej, a więc pory roku są tam ułożone odwrotnie niż w Polsce. Lato trwa od stycznia do marca. Wtedy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. To dobry czas na podróż, bo od kwietnia do czerwca trwa pora deszczowa. 

Kenia graniczy z Somalią, Etiopią, Sudanem, Tanzanią i  Ugandą. Znajduje sią bezpośrednio na równiku. Stolicą kraju jest Nairobi – miasto dość duże, pełne kontrastów. Kenię zamieszkuje 56 mln osób. Językami urzędowymi są angielski i suahili.

Najważniejsze informacje:

 • Kenia to przede wszystkim piękne parki narodowe - Amboseli, Tsavo, Jeziora Nakuru czy Hell’s Gate. Będąc w Kenii wart zobaczyć wielką migrację zwierząt w Maasai Mara.
 • Turyści z Polski do przekroczenia granicy potrzebują ważnego paszportu i e-wizy. Przydać się może dobre ubezpieczenie turystyczne.
 • Kenia niestety jest krajem dość niebezpiecznym. Istnieje tam wysokie zagrożenie terroryzmem. Dochodzi też do wielu przestępstw pospolitych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Na co trzeba uważać w Kenii?
Kenia jest krajem raczej niebezpiecznym. Unikać należy dużych zbiorowisk ludzi, bo jest tam spore zagrożenie terrorystyczne. Uważać trzeba na kieszonkowców i rabusiów. Szczególnie niebezpiecznie bywa na terenach przygranicznych.
Jak długo trwa lot do Kenii?
Bezpośredni lot z Polski do Kenii zajmuje około 19-20 godzin.
Z czego słynie Kenia?
Kenia to przede wszystkim urzekająca przyroda. W celu jej ochrony utworzono szereg parków narodowych i rezerwatów.