Przewodnik dla turystów Korea Południowa
Kraje

Korea Południowa

Korea Południowa to kraj, który wielu turystom wydaje się bardzo odległy i tajemniczy. Tymczasem jest to świetny kierunek na wakacyjny wyjazd. Do Korei można się wybrać zamiast Japonii, aby podziwiać piękne krajobrazy i chłonąć kulturę zupełnie inną od tej europejskiej. 

Korea Południowa – przygotowanie do podróży

Korea Południowa znajduje się we Wschodniej Azji – w południowej części Półwyspu Koreańskiego nad Morzem Japońskim i Morzem Żółtym. Powstała po zakończeniu II wojny światowej, kiedy na północy zostali Rosjanie, a na południu Amerykanie. Podział półwyspu nastąpił na wysokości 38. równoleżnika. 

W Korei Południowej wyróżnia się cztery pory roku – podobnie jak w Polsce. Można się tam więc wybrać zawsze – wiosną, aby obejrzeć kwitnące wiśnie, latem czy jesienią. Lato jest tam ciepłe i wilgotne, czasem deszczowe. Pojawić się mogą tajfuny. Zimą na północy temperatury spadają do -4 stopni Celsjusza. Do przekroczenia granicy Korei Południowej Polakom nie jest potrzebna wiza, a jedynie ważny paszport. Osoby, które mają zamiar na miejscu wynająć auto powinny zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Korei Południowej.

Korea Południowa – atrakcje turystyczne

Korea Południowa to kraj naprawdę atrakcyjny turystycznie. Szkoda, że niewiele osób wie, co skrywa.

  1. Czedżu – to zdaniem wielu osób najpiękniejsze miejsce w kraju. Zwane jest koreańskimi Hawajami. W roku 2001 tę wyspę wulkaniczną uznano za jeden z siedmiu nowych cudów natury. Znajduje się tam wulkan Halla-san – najwyższy szczyt Korei Południowej. 
  2. Gyeongju – ważne miasto, które od VII do X wieku było stolicą państwa Silla. Dzisiaj jest bardzo popularne wśród turystów. Zwiedzić trzeba Pałac Donggung nad stawem Wolji z XVI wieku i wpisaną na listę UNESCO Świątynię Bulguksa. To buddyjski klasztor z połowy VI wieku. 
  3. Jeonju – zobaczyć warto tradycyjną wioskę z XVI wieku Jeonju Hanok Village. Znajdujące się tam domy są ogrzewane przy pomocy ondol – koreańskiego systemu ogrzewania podpodłogowego. To tam narodziła się popularna koreańska potrawa bibimbp. 
  4. Pjongczang – miasto w regionie gór Taebaek, w którym odbyły się igrzyska. Do zobaczenia jest również wiele świątyń. Na Górze Odaesan znajduje się świątynia Sangwansa z roku 705. Z kolei w świątyni Woljeongsa można spędzić noc jak mnich. 
  5. Tongyeong – miasto znajdujące się na wybrzeżu. Popularne miejsce weekendowych wypadów zwane koreańskim Neapolem. Kolejka linowa pozwala na oglądanie z góry Parku Narodowego Hallyeonhaesang. 

Korea Południowa – ubezpieczenie turystyczne

Korea Południowa nie jest członkiem UE, a więc nie obowiązuje tam karta EKUZ. Podróż do tak dalekiego kraju wymaga zakupu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. W tym przypadku naprawdę nie warto oszczędzać. Dobrze, aby polisa opiewała na wysoką kwotę i dodatkowo obejmowała np. NNW, prywatne OC czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Korea Południowa to kraj położony w Azji Wschodnie na Półwyspie Koreańskim.
  • Koreę Południową odwiedzić można o każdej porze roku. Pory roku są tam podobne do polskich. Na podróż wiosną powinny się zdecydować te osoby, które chcą zobaczyć kwitnące wiśnie.
  • Turyści z Polski, którzy wybierają się do Korei Południowej nie muszą mieć przy sobie wizy. Wystarczający jest ważny paszport.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jaka religia jest w Korei Południowej?
Ponad połowa społeczeństwa Korei Południowej to ateiści. Około 20% to protestanci i jest to najliczniejsza grupa religijna w kraju.
Co jest potrzebne do wyjazdu do Korei Południowej?
Polacy muszą mieć przy sobie ważny paszport. Wiza nie jest wymagana. Warto natomiast zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.
Kiedy warto udać się do Korei Południowej?
W zasadzie każda pora roku jest dobra, aby odwiedzić ten kraj. Panują tam podobne warunki klimatyczne, jak w Polsce. Jednak kwitnące wiśnie zobaczyć można tylko wiosną.