Przewodnik dla turystów Kos
Kraje

Kos

Kos to wyspa, którą w przeszłości władali Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie, Joannici, Turcy czy Włosi. Czy są tam jakieś okazałe zabytki? Oczywiście, że tak! Kos słynie również z pięknych plaż i smacznego jedzenia. 

Kos – główne atrakcje turystyczne

Co wyspa Kos ma do zaoferowania turystom?

 1. Asklepion – starożytne centrum medyczne poświęcone bogu Asklepiosowi. Leczył w nim sam Hipokrates.
 2. Eleftherias – plac w stolicy wyspy z muzeum archeologicznym i halą targową.
 3. Plaża Paradise – duża, piękna plaża nad Morzem Egejskim, bardzo popularna wśród turystów. 
 4. Plaża Kefalos – mniej popularna, ale równie piękna plaża.
 5. Zamek Rycerzy św. Jana – w stolicy Kos. Budynek powstał w wieku XV z inicjatywy zakonu Joannitów. 
 6. Zia – mała górska wioska na zboczu góry Dikeos.
 7. Antimachia –  miejscowość w centrum wyspy ze starymi wiatrakami i ruinami weneckiego zamku z XIV wieku. 
 8. Bazylika Agios Stefanos – stanowisko archeologiczne, ruiny dwóch wczesnochrześcijańskich kościołów z V i VI wieku.

Kos – przygotowanie do podróży

Kos to druga po Rodos pod względem wielkości wyspa archipelagu Dodekanez. Znajduje się na Morzu Egejskim niedaleko wybrzeży Turcji. Nie jest to wyspa zbyt skalista – w przeciwieństwie do Santorynu. Jej najwyższy szczyt to Dikeos – 843 m n.p.m. 

Na Kos jest ciepło – nawet zimą temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Jednak najlepszy okres na podróż to czas od czerwca do października. Można wtedy wylegiwać się na plażach i zwiedzać. Na Kos dolecieć można bezpośrednio z Polski. Wyspa jest mała i nie ma sensu jechać tam samochodem. Przeprawa promowa nie jest tania i zajmuje sporo czasu (przewodnik dla kierowców w Grecji). Auto można jednak wypożyczyć na samej wyspie.

Kos – ubezpieczenie turystyczne

Kos to wyspa należąca do Grecji, a więc Polacy, którzy chcą ją odwiedzić muszą mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Kierowcom przyda się prawo jazdy.

Na Kos oczywiście obowiązuje karta EKUZ w Grecji. Z drugiej strony są takie sytuacje, gdy dobre ubezpieczenie turystyczne jest wręcz niezbędne. Zaleca się też rozbudowanie polisy np. o assistance, NNW i ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

 • Kos to wyspa położona na Morzu Egejskim i należąca do Grecji. Na wakacje najlepiej się tam wybrać w okresie od maja do października.
 • Polacy do przekroczenia granicy potrzebują jedynie dowodu osobistego. Kierowcom przydać się może prawo jazdy. Warto zabrać ze sobą kartę EKUZ i wykupić ubezpieczenie turystyczne.
 • Asklepiejon, Casa Romana czy zamek Joannitów to najważniejsze zabytki wyspy Kos.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy warto jechać na Kos?
Kos to świetny kierunek na wakacyjny wyjazd. Zresztą z Polski dolecieć tam można bez żadnych przesiadek. Są tam malownicze plaże i ciekawe miejsca do zobaczenia np. Asklepiejon, Casa Romana czy zamek Joannitów.
Ile leci się na Kos?
Z Warszawy na Kos leci się nieco ponad 2 godziny. Podróż samochodem w tym przypadku raczej się nie opłaca, bo przeprawa promowa jest długa i nie należy do najtańszych.