Przewodnik dla turystów Kosowo
Kraje

Kosowo

Kosowo to górzysty kraj położony na Bałkanach. Na razie nie cieszy się wśród turystów dużą popularnością. Jednak jest naprawdę warty odwiedzenia. Co warto wiedzieć na jego temat?

Kosowo – jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy przede wszystkim od sumy polisy i zakresu ochrony. EKUZ w Kosowie nie działa (kraj ten nie należy do UE) dlatego należy wykupić odpowiednio wysokie ubezpieczenie. Dobrze, gdy obejmuje ono także ubezpieczenie bagażu

W standardowej wersji ubezpieczenie nie obejmuje pogorszenia stanu zdrowia wynikającego z choroby przewlekłej i wypadków pod wpływem alkoholu.

Kosowo – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Kosowo to niewielkie państwo położone między Serbią, Czarnogórą, Albanią i Macedonią Północną. Niepodległość tego kraju uznaje tylko część państw, w tym Polska. Stolicą jest Prisztina. 

Do Kosowa warto pojechać wiosną, latem lub jesienią. Wtedy jest tam ciepło – średnia temperatura wynosi około 24 stopnie Celsjusza. Zimą jest cieplej niż w Polsce. 

Najwygodniejszym środkiem transportu jest samolot. Z Warszawy do Prisztiny dolecieć można bezpośrednio. Podróż samochodem zajmuje kilkanaście godzin. Trasa prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię oraz Macedonię Północną. Na granicy trzeba wykupić ubezpieczenie OC, bo w Kosowie nie obowiązuje Zielona Karta (więcej informacji w przewodniku dla kierowców w Kosowie). 

Zaleca się unikanie terenów graniczących z Serbią, gdyż między tymi dwoma krajami trwa konflikt. Polska nie ma stałych stosunków dyplomatycznych z Kosowem. W razie problemów trzeba się więc zwrócić np. do ambasady węgierskiej.

Kosowo – jakie dokumenty trzeba przygotować?

Polacy nie podlegają w tym przypadku obowiązkowi wizowemu. Przy sobie trzeba mieć jedynie paszport. W Biurze Rejestracji Cudzoziemców należy zgłosić pobyt trwający ponad 90 dni. Kierowcy muszą mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i graniczne ubezpieczenie OC. 

Kosowo – największe atrakcje turystyczne

W Kosowie nie ma zbyt wielu zabytków architektonicznych, ale są za to piękne krajobrazy.C o odwiedzić?

  1.  Peja – niewielkie miasto u stóp góry Prokletije. Znajduje się tam wpisany na listę UNESCO Pećka Patrijarsija – monastyr. W okolicy jest też malowniczy kanion Rugova. Nie ma lepszego miejsca do wędrówek po górach w tym kraju. Zdobyć można najwyższy szczyt kraju – Djeravica o wysokości 2656 m. 
  2. Brod – malownicza wieś na południu kraju. Zamieszkiwana jest przez Goran – etniczną mniejszość słowiańską. Wyznają oni islam. Warto wybrać się na spacer po górach Szar Płanina. Po stronie macedońskiej leży szczyt Titow Wrw – 2747 m n.p.m. 
  3. Prisztina – stolica kraju zamieszkana przez 200 tysięcy osób. Sporo jest tam ciekawych zabytków sakralnych. 

Najważniejsze informacje:

  • Podczas pobytu w Kosowie obowiązkowo trzeba odwiedzić Prisztinę, a także wybrać się w góry w okolicach miejscowości Peja i Brod.
  • Polacy do przekroczenia granicy z Kosowem potrzebują ważnego paszportu. Przydać się tez może dobre ubezpieczenie turystyczne, bo karta EKUZ tam nie obowiązuje.
  • Kosowo to kraj, który można odwiedzić o każdej porze roku. Najlepsza pora na podróż to jednak późna wiosna, lato oraz wczesna jesień.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Kosowo należy do Serbii?
Mimo proklamowania niepodległości Serbia wciąż uważa Kosowo za integralną część swojego terytorium. Niepodległość Kosowa uznało kilkadziesiąt krajów, w tym Polska,.
Co warto zobaczyć w Kosowie?
Kosowo jest krajem bardzo niewielkim, ale jednocześnie atrakcyjnym turystycznie. Zwiedzić trzeba stolicę Prisztinę i Prizren - najładniejsze miasto w całym Kosowie. Piękna jest także tamtejsza przyroda.