Przewodnik dla turystów Kostaryka
Kraje

Kostaryka

Kostaryka to najbezpieczniejszy kraj w Ameryce Środkowej. Niewiele osób ma jednak przynajmniej podstawową wiedzę na jego temat, a szkoda. Co warto wiedzieć na temat Kostaryki? Dlaczego warto się tam wybrać na urlop?

Kostaryka – co warto zwiedzić?

Kostaryka jest krajem bardzo ciekawym. Jakie są jego największe atrakcje?

 1. Park narodowy Manuel Antonio – jeden z 12 najpiękniejszych parków narodowych na świecie według magazynu Forbes. Mieszka tam 352 gatunki ptaków i 109 gatunków ssaków. Przez park wiedzie sporo szlaków turystycznych. 
 2. San Jose – stolica i zarazem największe miasto Kostaryki. Zamieszkiwane jest przez 2 miliony osób. To jednocześnie bardzo bezpieczne miejsce. 
 3. Tamarindo – plażowe miasteczko będące rajem dla surferów. 
 4. Wulkan Arenal – stratowulkan w północnej części kraju. Jego stożek osiąga wysokość 1633 m n.p.m. Po raz pierwszy wybuchł 7 tysięcy lat temu, a ostatni rok w roku 1968. U podnóża wulkanu znajduje się jezioro Arenal. 
 5. Park Narodowy Tortuguero – utworzony w roku 1970 w celu ochrony żółwi. Są tam również dzikie koty, iguany, krokodyle czy nietoperze. Sporo zwierząt mieszka w okolicach Szczytu Żółwia – Cerro Tortuguero. 
 6. Monteverde Cloud Forest Reserve – obszar chroniony na wysokości 1460 m n.p.m. Panują tam trzy pory roku – deszczowa, przejściowa i sucha.
 7. Park Narodowy Corcovado – znajduje się na Półwyspie Osa i jest największym parkiem w kraju. Porasta go wilgotny las tropikalny, a w centrum znajduje się jezioro Corcovad. 
 8. Wodospad La Fortuna – wysoki na 70 metrów wodospad na rzecze Fortuna na terenie Parku Narodowego Wulkanu Arenal. 
 9. Gorące źródła Tabacon – niedaleko miasteczka La Fortuna.

Kostaryka – przygotowanie do wyjazdu

Polacy, którzy chcą odwiedzić Kostarykę muszą mieć przy sobie ważny paszport. Wiza w przypadku pobytów krótszych niż 90 dni nie jest wymagana. Osoby, które mają zamiar wynająć samochód powinny zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Kostaryce

Kostaryka w przeciwieństwie do innych państw w regionie nie boryka się z problemem terrorystycznym. Nie działają tam również kartele. W dużych miastach dochodzi jednak czasem do napadów i kradzieży. Sama Kostaryka znajduje się w rejonie aktywnym sejsmicznie. Dochodzi tam do erupcji wulkanów. Możliwe jest wystąpienie fal tsunami.

Kostaryka – ubezpieczenie turystyczne

Kostaryka oczywiście nie leży w Europie i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Dlatego należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. W przeciwnym wypadku można tego słono pożałować. Najlepsze polisy na rynku obejmują nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia czy transport medyczny, ale i NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Kostaryka – najważniejsze informacje

Kostaryka to kraj o stabilnym, demokratycznym rządzie. Na tle innych państw Ameryki Środkowej wypada doskonale. 

Kostaryka znajduje się na samym równiku. Dzień trwa tam przez cały rok 12 godzin. Słońce wstaje o 5 i zachodzi o 17. Niemal 80% mieszkańców kraju ma pochodzenie europejskie. Mieszka tam wielu potomków hiszpańskich kolonizatorów. Język urzędowy to hiszpański, ale ma specyficzny akcent. Oficjalną religią jest katolicyzm. 

Zaskoczyć może fakt, że w Kostaryce żyje bardzo dużo stulatków. Sprzyja temu nieskażone środowisko naturalne, zdrowa dieta bogata w ryby i warzywa i unormowany rytm dobowy. 

Najważniejsze informacje:

 • Kostaryka to kraj położony na równiku. Doba trwa tam przez cały rok 12 godzin.
 • Kostarykę warto odwiedzić w okresie od lutego do kwietnia. Jest tam wtedy ciepło, ale jednocześnie trwa pora sucha.
 • Kostaryka to najbezpieczniejsze państwo w całym regionie. Polacy do przekroczenia granicy potrzebują jedynie paszportu. Przy wyjazdach do 90 dni wiza nie jest konieczna.
 • Park narodowy Manuel Antonio, Park Narodowy Tortuguero i Park Narodowy Corcovado to jedne z najciekawszych miejsc do zobaczenia w Kostaryce.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Kostaryka jest droga?
Zaskoczyć może fakt, że Kostaryka nie należy do krajów tanich.
Czy potrzebna jest wiza do Kostaryki?
Polacy w przypadku podróży krótszych niż 90 dni nie potrzebują wizy. Wystarczy mieć przy sobie ważny paszport.
Z czego słynie Kostaryka?
Kostaryka to przede wszystkim dziewicza przyroda. Warto odwiedzić duże obszary chronione - Park narodowy Manuel Antonio, Park Narodowy Tortuguero i Park Narodowy Corcovado.