Przewodnik dla turystów Kreta
Kraje

Kreta

Kreta to grecka wyspa, która wielu osobom kojarzy się ze starożytnymi kulturami – minojską i mykeńską. Kto nie zna mitu o Dedalu i Ikarze? Oczywiście Kreta słynie także z pięknych plaż i czystego morza. To popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów.

Kreta – największe atrakcje turystyczne

Co warto zwiedzić na Krecie?

 1. Pałac w Knossos – pozostałości po cywilizacji minojskiej.
 2. Wąwóz Samaria – w górach Lefka Ori, najdłuższy wąwóz w Europie o długości 18 km. W najwęższym miejscu jego szerokość to zaledwie 4 m.
 3. Chania – drugie największe miasto Krety znane z weneckiej architektury.
 4. Retimno – jest tam popularna wenecka Forteca.
 5. Laguna Balos – piękne miejsce z malownicza plażą i turkusową wodą. 
 6. Plaża Elafonisi – piękna plażą z lądem połączona malowniczą laguną.
 7. Heraklion – stolica i zarazem największe miasto na wyspie. Są tam bramy miejskie, weneckie mury czy twierdza Koules. Odwiedzić warto Muzeum Archeologiczne. 
 8. Plaża Vai – z lasem palmowym.
 9. Ajos Nikolaos – największą atrakcją kurortu jest słodkowodne jezioro Voulismeni.
 10. Spinalonga – dawna wyspa trędowatych. 

Kreta – ubezpieczenie turystyczne

Zacząć trzeba od tego, że Kreta należy do Grecji i obowiązuje tam karta EKUZ do Grecji. Z drugiej strony dobre ubezpieczenie turystyczne to zawsze podstawa podczas wyjazdu wakacyjnego. W tym przypadku zdecydowanie nie opłaca się oszczędzać. Dodatkowo polisę dobrze jest rozbudować np. o NNW, assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Kreta – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Kreta jest największa grecką wyspą. Wyprzedza tutaj Rodos czy Kos. Na Morzu Śródziemnym pod względem wielkości zajmuje miejsce piątek. Słynie z pięknych plaż i ciepłego morza. To również raj dla miłośników historii. 

Pierwsze ślady działalności człowieka na Krecie sięgają aż epoki neolitu. To na tej wyspie odkryto jedne z najstarszych śladów obecności przodków człowieka – liczą 5,7 mln lat. 

Na Kretę udać się można oczywiście przez cały rok. Lato trwa tam długo, a zimy są naprawdę łagodne. Najcieplej jest w okresie od lipca do września. Wtedy w ciągu dnia temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza. Ulgę przynosi jednak wiatr znad morza. Sezon turystyczny trwa od maja do października. 

Na Kretę dostać się można samolotem. Znajdują się tam dwa lotniska. Lot z Polski trwa około 3 godziny. Na miejscu wypożyczyć można bez problemów samochód (przewodnik dla kierowców w Grecji). 

Do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Kierowcy muszą też zabrać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Zielona Karta w samej Grecji nie jest potrzebna, ale już w Albanii czy Macedonii Północnej tak.

Najważniejsze informacje:

 • Kreta to największa wyspa Grecji i piąta największa wyspa na całym Morzu Śródziemnym.
 • Sezon turystyczny na Krecie trwa od maja do października. Najbardziej upalnie jest w okresie do lipca do września.
 • Najciekawszych zabytkiem Krety jest pałac w Knossos. Zobaczyć też warto miejsca atrakcyjne przyrodniczo np. wąwóz Samaria czy lagunę Balos.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Z czego słynie wyspa Kreta?
Kreta znana jest doskonale miłośnikom starożytności. To tam swoje początki miały cywilizacje minojska i mykeńska. Wyspa ta słynie także z malowniczych plaż i ciepłej, czystej wody. Cieszy się wśród turystów ogromną popularnością.
Co warto zobaczyć na Krecie?
Zacząć trzeba od pałacu Knossos oraz stolicy wyspy Heraklionu. Zobaczyć warto najdłuższy wąwóz w Europie - Samaria czy lagunę Balos.
Ile trwa lot na Kretę?
Bezpośredni lot z Polski trwa zaledwie 3 godziny.