Przewodnik dla turystów Kuba
Kraje

Kuba

Kuba to egzotyczna wyspa, która przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę turystów. Ma ciekawą historię, ale na tym nie koniec. Są tam malownicze plaże i urokliwe zabytki. Jak przygotować się do podróży w tym kierunku Z czego słynie wyspa Kuba?

Kuba – atrakcje turystyczne

Kuba to kraj, który trochę zatrzymał się w latach 50. XX wieku. To raj dla miłośników egzotycznej przyrody i nie tylko.

  1. Hawana – stolica Kuby i najciekawsze miejsce do zobaczenia. Zobaczyć trzeba wpisane na listę UNESCO stare miasto La Habana Vieja, zabytkowy ratusz czy Wielki Teatr Garcia Lorca. 
  2. Varadero – kurort turystyczny. 
  3. Trinidad – ciekawe miasto, w którym zatrzymał się czas. Główna atrakcja to plac z ogrodami Plaza Mayor. 
  4. Spróbować trzeba kubańskich cygar, które są podobno najlepsze na świecie.
  5. Symbolem Kuby są także zabytkowe samochody, które spotkać można na ulicy. Zobaczyć tam można nawet Fiata 125p.

Kuba – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Kuba to kraj, w którym panuje gorący klimat tropikalny. Wyróżnia się dwie pory roku – suchą i deszczową. Wakacje najlepiej zaplanować na porę suchą, a więc okres od listopada do marca. Temperatura sięga wtedy do 27 stopni Celsjusza. 

Szczepienia przed podróżą na Kubę nie są obowiązkowe, ale warto rozważyć wykonanie kilku z nich np. szczepienia na tężec, błonicę czy dur brzuszny. Na wyspie są niewielkie owady gryzące los jejenes, których ukąszenie wywołać może alergię. W przypadku dokumentów podstawa to ważny paszport.  Potrzebna jest także karta turystyczna. Uzyskać ją można za 22 euro w ambasadzie Kuby. Pokazać trzeba też czasem bilet lotniczy czy potwierdzenie rezerwacji. Zachęcamy też do zapoznania się z przewodnikiem dla kierowców na Kubie.

Kuba – ubezpieczenie turystyczne

Kubańczycy są ludźmi bardzo pozytywnymi i dobrze nastawionymi do turystów, ale i tak trzeba zachować ostrożność np. po zapadnięciu zmroku. Jak wszędzie, zdarzyć się tam mogą kradzieże kieszonkowe. Uważać też  trzeba na komary przenoszące różne choroby. 

Oczywiście na Kubie karta EKUZ nie obowiązuje. Tymczasem leczenie na własną rękę może sporo kosztować. Dlatego tak duże znaczenie ma zakup przed wyjazdem odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Nie należy poprzestawać na podstawowej polisie, ale rozbudować ją np. o NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Polacy do przekroczenia granicy z Kubą potrzebują ważnego paszportu i karty turystycznej (odpowiednik wizy). Czasem sprawdzane jest posiadanie biletu powrotnego.
  • Kuba to ciekawy kraj pełen kontrastów. Czasem mówi się, że zatrzymał się w latach 50. XX wieku. Na ulicach pełno jest tam zabytkowych samochodów.
  • Obowiązkowo trzeba zwiedzić stolicę kraju - Hawanę. Kuba słynie poza tym z najlepszych na świecie cygar.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Na co trzeba uważać na Kubie?
Mieszkańcy Kuby są raczej serdeczni i przyjaźnie nastawieni do turystów. Zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowe czy kradzieże w hotelach.
Jak długo trwa lot z Polski na Kubę?
Niestety w tym przypadku trzeba się liczyć z podróżą trwającą nawet 30 godzin.
Z czego słynie Kuba?
Większość osób kojarzy Kubę z kolorową, roztańczoną Hawaną. Rzeczywiście to najciekawsze miasto do zwiedzenia na wyspie. Inne godne odwiedzenia miasteczka to Varadero i Trinidad.