Przewodnik dla turystów Luksemburg
Kraje

Luksemburg

Luksemburg to niewielkie państwo położone między Belgią, Francją i Niemcami. Wydaje się, że to raczej kiepski kierunek na wakacyjny wyjazd. Jednak wcale tak nie musi być. Z czego słynie Luksemburg? Co trzeba wiedzieć przed podróżą?

Luksemburg – ubezpieczenie turystyczne 

Luksemburg to kraj europejski, w którym skorzystać można z karty EKUZ w Luksemburgu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ma ona spore ograniczenia. Na jej podstawie można bowiem liczyć na pomoc lekarską na takich zasadach jak obywatele danego kraju. W Luksemburgu trzeba więc dodatkowo zapłacić np. za wizytę w gabinecie lekarskim, leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne czy transport medyczny. Zresztą koszt pomocy medycznej i tak trzeba pokryć z własnej kieszeni w całości. Dopiero po powrocie do kraju w oddziale NFZ można się domagać zwrotu pieniędzy.

Z tego powodu warto wykupić ubezpieczenie turystyczne obejmujące m.in. koszty leczenia, NNW, prywatne OC, ubezpieczenie sportowe czy ubezpieczenie bagażu.

Luksemburg – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Luksemburg to kraj dość mało popularny wśród turystów, a szkoda. Mimo niewielkiej powierzchni ma całkiem sporo do zaoferowania.
Do Luksemburgu wjechać można na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Dokument musi być ważny przez cały pobyt. Wyjazdu, krótszego niż 3 miesiące nie trzeba nigdzie zgłaszać. Potem istnieje już obowiązek meldunkowy.  Kierowcy muszą mieć przy sobie także polisę OC, prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Zielona Karta nie jest wymagana. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców w Luksemburgu

Z Warszawy do Luksemburgu dostać się można samochodem w około 13 godzin. Alternatywą jest lot samolotem, który trwa 2 godziny. 

Najcieplejszymi miesiącami w Luksemburgu są lipiec i sierpień. Średnia temperatura sięga wówczas 22 stopni Celsjusza. Najzimniej jest od grudnia do lutego.

Luksemburg – atrakcje turystyczne

Wielu osobom Luksemburg kojarzy się głównie z bankami i instytucjami finansowymi. Po części jest to prawda, ale są tam również ciekawe zabytki i malownicze krajobrazy. Lasy stanowią aż ⅓ powierzchni tego kraju. 

  1. Luksemburg – stolica kraju, od której trzeba zacząć zwiedzanie. Jest tam sporo zabytków – bastiony, tunele, mury. Warto odwiedzić wpisane na listę UNESCO stare miasto, pozostałości twierdzi, katedrę Notre Dame i Muzeum Sztuki Współczesnej Mudam.
  2. Echternach – średniowieczne miasto – najstarsze w kraju. Zwiedzić trzeba pozostałości rzymskiej willi i opactwo z VII wieku. 
  3. Mullerthal – region zwany małą Szwajcarią. Przebiega tamtędy liczący 100 km szlak trekkingowy.
  4. Vianden – miasteczko z historyczną zabudową, w tym z dużym romańsko-gotyckim kościołem i starym miastem. 
  5. Moselle Valley – region we wschodniej części kraju po obu stronach rzeki Moselle. Znajdują się tam liczne winnice. 

Najważniejsze informacje:

  • Luksemburg to niewielkie państwo na granicy Francji, Belgii i Niemiec. Może stanowić ciekawy kierunek na kilkudniowy wyjazd.
  • Do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie ważny dowód osobisty. Kierowcy powinni ze sobą zabrać też prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny auta.
  • W Luksemburgu zwiedzić trzeba stolicę kraju (Luksemburg), a także miasteczka Echternach i Vianden, region Mullerthal i słynące z winnic Moselle Valley.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

W jakim języku mówi się w Luksemburgu?
W Luksemburgu obowiązują aż trzy języki urzędowe - francuski, niemiecki i luksemburski. Pierwsze dwa są także językami urzędowymi UE.
Czy w Luksemburgu jest drogo?
W Luksemburgu jest drożej niż w Polsce i to nawet dwa razy.
Co warto zobaczyć w Luksemburgu?
Ten niewielki kraj ma turystom sporo ciekawych miejsc do zaoferowania. Zwiedzić warto stolicę - Luksemburg, region Moselle Valley, miasteczko Vianden czy region Mullerthal.