Przewodnik dla turystów Madagaskar
Kraje

Madagaskar

Madagaskar to kraj, który większość osób kojarzy popularną bajką o sympatycznych zwierzątkach. Rzeczywiście mieszka tam sporo lemurów. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie – znajduje się na południowy wschód od Afryki. To naprawdę ciekawy kierunek na wakacyjny wyjazd. 

Madagaskar – ubezpieczenie turystyczne

Oczywiście na Madagaskarze EKUZ nie obowiązuje. Dlatego przed wyjazdem trzeba zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Wcale nie musi ono kosztować fortuny. Zaleca się też jego rozbudowanie np. o NNW czy ubezpieczenie bagażu

Madagaskar – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Do przekroczenia granicy wyspy potrzebny jest paszport ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy. Dodatkowo przygotować trzeba wizę, którą nabyć można nawet na lotnisku. Jest ona wydawana na 1 lub 2 miesiące. Kierowcy powinni zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców na Madagaskarze

Oczywiście na Madagaskar leci się samolotem, zazwyczaj z przesiadkami. Największe lotnisko na wyspie znajduje się niedaleko stolicy kraju – Antananarywy. Na samym Madagaskarze funkcjonuje wiele lokalnych połączeń lotniczych. To ciekawa alternatywa dla transportu drogowego. 

Na Madagaskarze zawsze jest ciepło. Wyróżnia się tam dwie pory roku. Od grudnia do marca trwa lato i pora deszczowa, ale wcale nie pada przez całe dnie. Zimą jest nieco chłodniej i sucho. Średnia temperatura wynosi wtedy 20 stopni Celsjusza. 

Przed wyjazdem nie ma obowiązku szczepień, ale warto to rozważyć. WHO zaleca zaszczepienie się przeciwko błonicy, żółtej febrze, żółtaczce typu A i B, polio czy tężcowi. Niestety nie ma szczepionki na malarię przenoszoną przez komary. Przed podróżą warto więc wdrożyć odpowiednią profilaktykę antymalaryczną. Opieka medyczna na wyspie nie stoi na zbyt wysokim poziomie.

Madagaskar – co trzeba zobaczyć?

Madagaskar to zarówno niziny, jak i wyżyny czy wulkaniczne szczyty. Są tam malownicze plaże, zatoki i klify. Krajobraz bywa pustynny lub wręcz przeciwnie. Na pewno warto odwiedzić Park Narodowy Andasibe-Mantadia, w którym żyją różne gatunki lemurów.  Są one główną atrakcją turystyczną wyspy. W Parku Narodowym Kirindy nad  Kanałem Mozambickim znajduje się okazała aleja baobabów, które mają ponad 1000 lat. 

Około 120 km od stolicy znajduje się region Ampefy słynący z jeziora Itasy i terenów wulkanicznych. Warto zobaczyć wodospad Lily i okazałe gejzery. Miłośnicy plażowania z pewnością wybiorą wyspę Nosy Be. Są tam naprawdę piękne plaże. Wyspa ta nazywana jest wyspą perfum, bo znajdują się tam pachnące plantacje kawy kakao, cynamonu czy wanilii. 

Ciekawa jest również stolica Madagaskaru Antananarywa. Oferuje kolonialną architekturę, w której widać wpływy francuskie. To największe miasto wyspy, które jeszcze w XIX wieku było naprawdę niewielkie.

Najważniejsze informacje:

  • Madagaskar to czwarta największa wyspa świata słynąca z dużej populacji lemurów. Znajduje się na południowy wschód od kontynentu afrykańskiego.
  • Będąc na Madagaskarze trzeba odwiedzić przede wszystkim dwa parki narodowe - Kirindy z piękną aleją baobabów i Andasibe-Mantadia zamieszkiwany przez wiele gatunków lemurów.
  • Polacy do przekroczenia granicy potrzebują ważnego paszportu i wizy. Warto zaszczepić się na niektóre choroby tropikalne np. żółtą febrę czy polio.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać na Madagaskar?
Polacy muszą mieć przy sobie ważny paszport i wizę, która wydawana jest na 1 lub 2 miesiące. Można ją wyrobić na lotnisku.
Jakie są największe atrakcje Madagaskaru?
Wyspa ta słynie z niesamowitej przyrody. W Parku Narodowym Andasibe-Mantadia zobaczyć można na własne oczy urocze lemury, a w Parku Narodowym Kirindy przespacerować się aleją baobabów liczących tysiąc lat.