Przewodnik dla turystów Mauretania
Kraje

Mauretania

Mauretania to kraj, który od jakiegoś czasu nie cieszy się wśród turystów zbyt dużą popularnością. Pełno tam napięć wewnętrznych i jest dość duże zagrożenie terroryzmem. Tymczasem jest to miejsce piękne i warte odwiedzenia.

Mauretania – kilka ważnych informacji 

Mauretania jest krajem niezbyt mocno nastawionym na turystów, a przecież można tam przeżyć przygodę życia. Nie ma tam dużej liczby zabytków czy wakacyjnych kurortów. Jest za to pustynny krajobraz, którego nie da się zapomnieć. Warto zobaczyć na własne oczy osady wpisane na listę UNESCO. 

  • cmentarzysko statków – miejsce zlokalizowane w Zatoce Nouahhibou będące największą atrakcją Mauretanii. Znajduje się tam niemal 300 starych statków. 
  • mauretańska kolej na Saharze – pociąg przewodzący rudę żelaza i pasażerów. 
  • Szinkit – zabytkowe miasto, które dawniej było istotnym ośrodkiem religijnej edukacji. Dzisiaj nie tętni życiem, ale warto je odwiedzić. 

Mauretania – co trzeba wiedzieć przed podróżą? 

Polacy, aby wjechać na teren Mauretanii muszą mieć w paszporcie wizę biometryczną. Odpowiedni wniosek można złożyć np. w Ambasadzie Mauretanii w Berlinie. Alternatywnym rozwiązaniem jest wiza wyrabiana na międzynarodowych lotniskach. Jej koszt to 55 euro. Obowiązuje przez 30 dni. 

Według przewodnika dla kierowców w Mauretanii osoby, które mają zamiar na miejscu podróżować autem, muszą mieć przy sobie także międzynarodowe prawo jazdy i międzynarodowe ubezpieczenie pojazdu w języku francuskim. 

MSZ odradza odwiedzenie terenów graniczących z Zachodnią Saharą. Lepiej też nie odwiedzać stolicy kraju Nawakzut i niektórych regionów np. Dachlat Nawazibu, Insziri, At-Tarariza, Al-Barakina oraz Kurkul. Mauretania to kraj zagrożony terroryzmem. Dochodzi tam także do porwań na tle rabunkowym. Zachorować można na trąd, cholerę czy malarię (na terenach sąsiadujących z Senegalem).

Mauretania – ubezpieczenie turystyczne

Mauretania oczywiście nie należy do UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Za leczenie trzeba więc zapłacić z własnej kieszeni. Opieka medyczna na miejscu jest odpłatna. Jednocześnie lokalna służba zdrowia nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Lepiej jest w placówkach prywatnych. Warto wcześniej wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne. Musi ono obejmować koszty leczenia, transport medyczny, polisę OC w życiu prywatnym, NNW, assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Polacy do przekroczenia granicy z Mauretanią potrzebują ważnego paszportu i wizy biometrycznej. Tę wyrobić można nawet na lotnisku. Kierowcy muszą też pamiętać o międzynarodowym prawie jazdy i międzynarodowej polisie pojazdu.
  • Mauretania nie należy do krajów zbyt bezpiecznych. Istnieje tam duże zagrożenie terrorystyczne i dochodzi do napadów czy porwań na tle rabunkowym.
  • Najciekawszą atrakcją Mauretanii jest cmentarzysko statków, w którym znajduje się około 300 starych, zniszczonych statków.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy do Mauretanii potrzebna jest wiza?
Do przekroczenia granicy mauretańskiej potrzebna jest biometryczna wiza wbita w ważny przez minimum 6 miesięcy paszport. Można ją wyrobić sobie wcześniej np. w Ambasadzie Mauretanii w Berlinie lub na miejscu na lotnisku międzynarodowym.
Z czego słynie Mauretania?
Mauretania to kraj położony w Afryce, którego tereny w dużej mierze pokrywają pustynie. Największą atrakcją Mauretanii jest tajemnicze cmentarzysko statków, gdzie znajduje się około 300 wraków statków.