Przewodnik dla turystów Mołdawia
Kraje

Mołdawia

Mołdawia to niewielki kraj – dość rzadko odwiedzany przez turystów. Jednak wcale nie jest mało ciekawy. To kraina spokoju i dobrego wina, która ma naprawdę sporo uroku. Co warto wiedzieć o Mołdawii?

Mołdawia – krótka charakterystyka

Mołdawia to niewielkie państwo położone między Ukrainą i Rumunią. Nie ma dostępu do morza. Dominują tam tereny równinne. Potencjał turystyczny nie jest duży, ale na uwagę zasługuje ciekawa historia Mołdawii. To kraj byłego bloku wschodniego, który cały czas szuka swojej własnej tożsamości. Część Mołdawii jest prozachodnia, ale tereny położone na lewym brzegu Dniestru to separatystyczne Naddniestrze. Jest jeszcze autonomiczna Gagauzja.

Do Mołdawii najlepiej udać się samolotem. Lot z Warszawy do Kiszyniowa trwa około 2  godziny. Można też rozważyć podróż samochodem. Jeśli mowa o terminie podróży, to warto Mołdawię odwiedzić w sierpniu lub wrześniu. Jest tam wtedy ciepło i rzadko pada. Maj, czerwiec i lipiec są ciepłe, ale bardziej deszczowe.

Na bazę noclegową najlepiej wybrać stolicę – Kiszyniów. Jest tam sporo pensjonatów i hoteli. Poza stolicą rozwinięta jest agroturystyka. Ten niewielki kraj dobrze jest zwiedzać, wybierając się na krótkie wycieczki np. samochodem. Warto tutaj zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Mołdawii. Między Kiszyniowem i mniejszymi miejscowościami kursują także marszrutki.

Mołdawia – ubezpieczenie turystyczne

Mołdawia nie należy do UE. Nie obowiązuje tam więc Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Przed wyjazdem warto więc wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Przydatne jest też ubezpieczenie bagażu

Na teren Republiki można wjechać na podstawie dowodu osobistego. Wyjątkiem jest tutaj Naddniestrze – tam potrzebny jest paszport. Do podróżowania samochodem niezbędna jest Zielona Karta.

Z czego słynie Mołdawia?

Okazuje się, że najprężniej rozwijającą się gałęzią mołdawskiego przemysłu jest branża winiarska. Trunki z Mołdawii są znane na całym świecie. Warto więc odwiedzić lokalne winnice. 

Najsłynniejsza winnica w kraju to Cricova. Znajduje się zaledwie 15 km do Kiszyniowa. Słynie z win i win musujących, a  także dużych piwnic. Mają one łącznie 120 km długości. Można je zwiedzić, jeżdżąc meleksem z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji wycieczki. Dużą atrakcją jest Narodowa Kolekcja Win. Najstarszy trunek pochodzi z roku 1902. W Cricovej są prywatne kolekcje np. Angeli Merkel czy Donalda Tuska. Na końcu wycieczki czeka degustacja. 

Cricova nie jest jednak największą winnicą na Mołdawii. Jest nią licząca 200 km Milesti Mici wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Jest tam około 2 mln butelek. Wina z tej winnicy uznawane są jednak za nieco gorsze. Warto też wspomnieć o najstarszej winnicy w kraju – Purcari z roku 1827. Inne godne odwiedzenia miejsca to Castel Mimi czy Chateau Varterly. 

W październiku w Mołdawii obchodzi się Narodowe Święto Wina. Na głównym placu stolicy można wtedy spróbować najlepszych trunków lokalnych.

Mołdawia – największe atrakcje 

Mołdawia to kraj, który ma turystom całkiem sporo do zaoferowania. Godzinę drogi od Kiszyniowa znajduje się Stary Orgiejów. To kompleks historyczno-archeologiczny. Znajdują się tam wykute w skale  monastryry i mnisie cele – jeszcze z XIII wiek. Mieszka tam garstka mnichów, ale obiekt jest dostępny dla turystów. 

Niedaleko znajduje się wioska Butuceni. Zobaczyć tam można błękitne domki. W jednym z nich mieści się muzeum etnograficzne. W czerwcu w miejscowości organizowany jest festiwal muzyki klasycznej descOPERA. 

W północno-wschodniej części kraju znajduje się kamienna twierdza z XV wieku postawiona przez księcia Stefana Wielkiego. Mowa o twierdzy w Sorokach. To symbol Mołdawii. 

Co ciekawe, sam Kiszyniów nie cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Szkoda – wprawdzie miasto to nie jest najładniejsze, ale i tak ma swój urok. Słynie głównie z socrealistycznej architektury. Stolica kraju jest także dość zielona. Jest tam kilka dużych parków – jeden ze sztucznym jeziorem.

Najważniejsze informacje:

  • Mołdawia to niewielki kraj położony między Rumunią i Ukrainą. Często mówi się o nim, jak o najbiedniejszym kraju Europy. Ma jednak turystom całkiem sporo do zaoferowania.
  • Mołdawia to kraj winiarzy. Mołdawskie wina są doskonałe w smaku i niedrogie. Cieszą się coraz większą popularnością na świecie. Warto odwiedzić tam winnice np. Cricova ze 120 km piwnic.
  • Wśród turystów Kiszyniów, a więc stolica Mołdawii nie cieszy się zbyt dużą popularnością. To jednak doskonała baza wypadowa. Organizować z niej można jednodniowe wycieczki.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak przygotować się na wyjazd do Mołdawii?
Do kraju wjechać można na podstawie dowodu osobistego. Wyjątkiem jest Naddniestrze - tam potrzebny jest paszport. Mołdawia nie należy do UE, a więc nie obowiązuje tam EKUZ. Trzeba więc obowiązkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne.
Co warto zobaczyć w Mołdawii?
Mołdawia słynie z doskonałych win. Warto więc odwiedzić co najmniej jedną winnicę. Dużą popularnością cieszy się np. Cricova. Obowiązkowym punktem wyjazdu powinien być również kompleks archeologiczno-historyczny Stary Orgiejów.