Przewodnik dla turystów Monako
Kraje

Monako

Monako to państwo-miasto położone na Riwierze Francuskiej – nad Morzem Śródziemnym.  Stanowi świetny kierunek na kilkudniowy wyjazd. Atrakcji dla turystów tam zdecydowanie nie brakuje. 

Monako – przygotowanie do wyjazdu 

W Monako mieszka zaledwie 38 tysięcy osób. To miasto-państwo położone między francuską Niceą a Włochami. Często odwiedzane jest razem z tymi dwoma krajami. Na zwiedzenie Monako wystarczy naprawdę kilka godzin. 

Kraj ten nie należy do UE i strefy Schengen, ale granicę z Monako przekroczyć można na podstawie dowodu osobistego. Można też mieć przy sobie paszport. Pobyt krótszy niż 90 dni nie wymaga wyrabiania wizy. 

Do Monako dostać się można pociągiem lub autobusem z Nicei. Taka podróż trwa około godzinę. Alternatywą jest lot samolotem. Niewiele osób decyduje się na podróż autem. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców w Monako

Monako leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, śródziemnomorskiego. W lecie jest tam zazwyczaj temperatura około 25 stopni Celsjusza. Zimą spada do 8 stopni Celsjusza. Turystów jest tam zawsze sporo. 

Monako – ubezpieczenie turystyczne 

Opieka medyczna w Monako stoi na wysokim poziomie. To jednak oznacza jednocześnie wysokie koszty. Nawet obywatele tego kraju muszą dopłacać do wielu badań, zabiegów i wizyt lekarskich. Dotyczy to oczywiście także turystów. Warto więc zadbać o ubezpieczenie turystyczne, które to obejmuje. W Monako nie obowiązuje karta EKUZ. Przydatne bywa także ubezpieczenie bagażu

Księstwo Monako – najważniejsze atrakcje turystyczne 

Monako zwiedzić można naprawdę szybko. To kraj, który ma sporo do zaoferowania, ale jest jednocześnie bardzo mały. 

Już sam dworzec kolejowy robi wrażenie, bo znajduje się na skale – nad ziemią. Atrakcją jest też tunel o długości 466 metrów. Zwiedzanie trzeba zacząć od Starego Miasta. To tam znajduje się Pałac Księżycowy, który można zwiedzać latem. W pobliżu jest stara katedra, w której spoczywa księżna Monako Grace. Godne odwiedzenia są ponadto Ogrody św. Marcina czy oceanarium ufundowane przez księcia Alberta I.

W okolicach wybrzeża znajduje się sztuczne usypana dzielnica Fontvieille.  To lokalne centrum sztuki. W środkowej części wybrzeża jest Port Herkulesa z luksusowymi jachtami. We wrześniu w Monako odbywa się słynny Monaco Yacht Show. Nieopodal portu mieści się Monte Carlo z licznymi kasynami. 

W Monaco zobaczyć można kolekcję samochodów samego księcia. Są tam również rowery czy motorowery. Eksponatów jest niemal 100. Monaco znają doskonale miłośnicy Formuły 1. Jednak zawody odbywają się poza miastem.

Najważniejsze informacje:

  • Do Monako wjechać można na podstawie dowodu osobistego, chociaż ten kraj nie należy do UE. Pobyt do 90 dni nie wymaga wyrabiania wizy.
  • W Monako nie obowiązuje karta EKUZ, a koszty usług medycznych są wysokie. Warto więc zainwestować w dobre ubezpieczenie turystyczne.
  • Monako to państwo-miasto graniczące z Francją i Włochami. Mieszka tam około 38 tysięcy osób.
  • Na miejscu warto odwiedzić Stare Miasto z Pałacem Książęcym, Monte Carlo czy Port Herkulesa.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Z czego utrzymuje się Monako?
Monako utrzymuje się głównie turystyki, bankowości, hazardu oraz handlu nieruchomościami.
Czy w Monako jest drogo?
W Monako jest drożej niż w Polsce, co jest kiepską wiadomością dla turystów.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Monako?
Monako nie należy do Unii Europejskiej, ale do wjazdu do tego kraju potrzebny jest jedynie dowód osobisty lub paszport. Pobyt krótszy niż 90 dni nie wymaga wyrabiania wizy.
Co warto zobaczyć w Monako?
Monako jest niewielkie, a więc zwiedzić je można nawet w jeden dzień. Zacząć warto od Starego Miasta z oceanarium, katedrą i Pałacem Książęcym. Obowiązkowym punktem wycieczki jest Port Herkulesa i słynne Monte Carlo.