Przewodnik dla turystów Nepal
Kraje

Nepal

Nepal to kraj, który każdemu kojarzy się z Himalajami – najwyższymi górami świata. To tam znajduje się słynny Mount Everest. Jednak Nepal ma do zaoferowania o wiele więcej.

Jak przygotować się do podróży do Nepalu?

Podstawą jest przygotowanie paszportu. Musi być on ważny przez minimum 6 miesięcy i mieć minimum dwie puste strony na pieczątki. Polaków obejmuje także obowiązek wizowy. Na szczęście wyrobienie wizy turystycznej nie jest zbyt skomplikowane. Można to zrobić przez internet. Wizę uzyskuje się w placówce dyplomatycznej (najbliższa znajduje się w Berlinie) lub na miejscu np. na lotnisku w Katmandu. Dzieci do lat 10 nie muszą nić płacić.

Nepal – jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne to coś, bez czego nie może się odbyć żaden wyjazd zagraniczny. W Azji, a więc i w Nepalu nie obowiązuje karta EKUZ. W razie wypadku cały koszt udzielonej mu pomocy ponosi sam poszkodowany. Dlatego odpowiednia polisa jest tak istotna. W Nepalu leczenie nie jest drogie. O wiele kosztowniejsza jest ewentualna akcja ratownicza w regionach wysokogórskich. Dobre ubezpieczenie turystyczne do Nepalu powinno obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW podróżne, ubezpieczenie OC prywatne, ubezpieczenie assistance, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie sportowe.

Nepal – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Nepal to nie tylko Himalaje. Wprawdzie wysokie góry zajmują 80% powierzchni kraju, ale na południu są tereny bardziej pagórkowate i nizinne. Są tam również wyżyny. Na północy jest więc klimat górski, a w reszcie kraju zwrotnikowy monsunowy. Dlatego do Nepal udać się warto jesienią – od września do grudnia. Można też rozważyć wypad wiosną – od marca do maja. 

Podróż do Nepalu jest długa i męcząca. Z Polski nie ma tam bezpośrednich lotów. Potrzebna jest więc przesiadka. Nepal to kraj biedny, ale jednocześnie mocno nastawiony na turystów. Jest tam sporo hoteli w każdym zakresie cenowym. 

Kierowcy z Polski muszą mieć międzynarodowe prawo jazdy i ubezpieczenie OC komunikacyjne. Polisy są uznawane jedynie, gdy dana firma ubezpieczeniowa ma na miejscu swoje przedstawicielstwo. Więcej informacji znaleźć można w przewodniku dla kierowców w Nepalu

Przed wyjazdem zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi oraz żółtaczce typu A i B. Nosiciele wirusa HIV nie mogą wjechać na teren Nepalu.

Nepal – co koniecznie trzeba zobaczyć?

Nepal to dość egzotyczny kierunek na wakacje. Jednak taka wyprawa na pewno będzie niezapomniana. Co warto tam zobaczyć?

  1. Himalaje – przychodzą na myśl jako pierwsze. To w końcu najwyższe góry świata i wcale nie są zarezerwowane tylko dla profesjonalnych wspinaczy. Trekking z kijami w okolicach Annapurny wcale nie jest wymagający. 
  2. Katmandu i Dolina Katmandu – to stolica kraju pełna targowisk, pałaców i wąskich uliczek. Warto też odwiedzić okoliczne miejscowości Patan i Bhaktapur a także górski Nagarkot. 
  3. Pokhara – miejscowość wypoczynkowa w środkowej części kraju. Położona jest nad jeziorem, są tam wodospady i jaskinie, a także widok na masyw Annapurny. 
  4. Park Narodowy Chitwan – wpisany na listę UNESCO. Znajduje się na nizinach Teraj. Obcować tam można z dzikimi zwierzętami.
  5. Rafting – to propozycja dla odważnych osób, które szukają mocnych wrażeń. Kajakiem lub pontonem można zjechać rwącymi górskimi rzekami.

Najważniejsze informacje:

  • Nepal do górski kraj położony w Południowej Azji. Aż 80% jego terytorium to tereny górzyste z Mount Everestem na czele. W południowej części znajdują się także wyżyny i niziny.
  • Aby udać się do Nepalu potrzebny jest ważny paszport i wiza turystyczna. Można ją wyrobić, składając wniosek online. Odbiór możliwy jest w placówce dyplomatycznej lub na miejscu np. na lotnisku w Katmandu.
  • Himalaje to nie jedyna, chociaż najsłynniejsza atrakcja Nepalu. Odwiedzić trzeba też stolicę Katmandu, otoczoną piękną przyrodą Pokharę i Park Narodowy Chitwan.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Z czego słynie Nepal?
Nepal to jeden z najbiedniejszych krajów świata, ale jednocześnie cieszy się sporą popularnością wśród turystów. To bowiem tam znajdują się najwyższe góry świata - Himalaje z Mount Everestem.
Co jest potrzebne, aby wjechać do Nepalu?
Podstawą jest paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy. W środku muszą znajdować się minimum 2 puste strony na pieczątki. Potrzebna jest także wiza turystyczna.