Przewodnik dla turystów Niemcy
Kraje

Niemcy

Niemcy przez wiele osób traktowane są jako kraj tranzytowy podczas podróży do innych państw. To błąd, bo mają turystom sporo do zaoferowania. Są tam piękne zabytki i malownicze krajobrazy. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Podróż do Niemiec

Do Niemiec można oczywiście udać się samolotem. Dużą popularnością cieszą się także podróże autokarowe czy kolejowe. Niektóre osoby wybierają oczywiście samochód. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców w Niemczech

Aby przekroczyć granicę trzeba mieć jedynie dowód osobisty czy paszport. Kierowcy muszą też pamiętać o aktualnej polisie OC. Zielona Karta nie jest wymagana. 

W Niemczech sezon turystyczny trwa do maja do września, a w Alpach Bawarskich także w zimie. Latem jest ciepło i dość tłumnie. Niemcy warto odwiedzić wiosną lub jesienią.

Niemcy – ubezpieczenie turystyczne

Niemiecka opieka zdrowotna jest jedną z najdroższych w całej Europie. Czasem karta EKUZ w Niemczech to za mało. Gwarantuje ona darmową pomoc medyczną w podstawowym zakresie, ale dodatkowe koszty trzeba pokryć z własnej kieszeni. Dobrze jest więc odwiedzając Niemcy wykupić ubezpieczenie turystyczne obejmujące NNW czy ubezpieczenie bagażu. Narciarze powinni też pomyśleć o osobnym ubezpieczeniu narciarskim.

Niemcy – najważniejsze atrakcje turystyczne

W Niemczech z pewnością nikt nie będzie się nudzić. Kraj ten ma naprawdę dużo do zaoferowania turystom. Odwiedzając Niemcy, trzeba zahaczyć o:

 1. Berlin – wycieczkę trzeba zacząć od stolicy. Miasto to jeszcze niedawno było podzielone, a dzisiaj uchodzi za niezwykle otwarte, nowoczesne. Plac Poczdamski czy Alexanderplatz wprost tętnią życiem. Zwiedzić trzeba Wyspę Muzeów, Bramę Brandenburską i budynek Reichstagu. 
 2. Zamek Neuschwanstein – zlokalizowany w Bawarii nieopodal miasteczka Füssen zamek z XIX wieku będący symbolem romantycznej architektury. Co ciekawe, posłużył Disney’owi za wzór podczas tworzenia bajki o Śpiącej Królewnie. 
 3. Liczne miasteczka i miasta – wymienić tutaj należy Kolonię z gotycką katedrą, barokowe Drezno czy bawarskie, średniowieczne miasteczko Rothenburg ob der Tauber. Jest też nowoczesny Dusseldorf, imprezowy Hamburg czy Akwizgran położony na granicy trzech krajów. 
 4. Bawaria – to największy kraj związkowy Niemiec i raj dla miłośników przyrody. Odwiedzić należy Lasy Bawarskie, przez które wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych.  Zdobyć można szczyt Zugspitze – 2963 metry. To najwyższe wzniesienie w kraju. Dla miłośników białego szaleństwa czekają Oberstdorf i Garmisch-Partenkirchen. 
 5. Jezioro Bodeńskie – trzecie pod względem wielkości jezioro w tej części Europy. Znajduje się u podnóża Alp na granicy Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Warto odwiedzić wyspę Mainau, która słynie z ogrodów. 
 6. Szwajcarska Saksońska – niemiecka część Gór Połabskich z imponującymi formacjami skalnymi.
 7. Północne wyspy – mowa tutaj przede wszystkim o Rugii, gdzie są piękne klify. Wyspy Fryzyjskie to raj dla miłośników piaszczystych plaż. 
 8. Euro-Park – duży park rozrywki w miejscowości Rust. Znajduje się niedaleko granicy z Francją. To miejsce podzielone na 15 stref nawiązujących do różnych krajów europejskich. 
 9. Oktoberfest  – odbywające się we wrześniu w Monachium piwne dożynki znane na całym świecie. Niemcy wielu osobom kojarzą się właśnie z tym wydarzeniem.

Najważniejsze informacje:

 • Niemcy to sąsiad Polski i świetny kierunek na kilkudniowy wyjazd. Do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Kierowcy muszą też pamiętać o ubezpieczeniu OC.
 • Niemcy oferują wiele atrakcji dla turystów. Warto odwiedzić Berlin, Bawarię, Jezioro Bodeńskie czy Saksońską Szwajcarię. W zimie koniecznie trzeba się wybrać w Alpy.
 • We wrześniu odbywa się w Bawarii słynny Oktoberfest. To raj dla miłośników piwa i lokalnej kuchni. Terminy w hotelach trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto zobaczyć w Niemczech?
Nie wszyscy wiedzą, że w Niemczech nie brakuje bardzo ciekawych miejsc do zobaczenia. Zwiedzanie trzeba zacząć od Berlina z Bramą Brandenburską czy budynkiem Reichstagu. Warto odwiedzić malownicza Szwajcarię Saksońską czy Bawarię. W zimie Alpy stanowią raj dla miłośników narciarstwa.
Co jest potrzebne do przekroczenia granicy z Niemcami?
Niemcy należą do UE i strefy Schengen, a więc przy sobie trzeba mieć jedynie dowód osobisty. Kierowcy powinni też pamiętać o polisie OC. Karta EKUZ obowiązuje, ale i tak niektóre usługi są dodatkowo płatne. Przydać się więc może ubezpieczenie turystyczne.