Przewodnik dla turystów Nigeria
Kraje

Nigeria

Nigeria to najszybciej rozwijający się kraj w Afryce. Pod względem liczby ludności zajmuje pierwsze miejsce na kontynencie. Jest tam dużo ropy naftowej, a także pięknej przyrody. Trudno o lepszy wybór na podróż dla osób, które kochają kontakt z dziką naturą. 

Nigeria – atrakcje turystyczne

Nigeria to kraj, który turystom ma naprawdę sporo co zaoferowania. 

 1. Wzgórze Idanre – wysokie na 914 metrów wzgórze, którego nazwa oznacza “to cud”. Na szczyt prowadzą 682 stopnie i 5 tarasów widokowych.
 2. Park Narodowy Yankari – duży, popularny rezerwat przyrody zamieszkiwany m.in. przez dużą populację słoni. 
 3. Zuma – ogromny skalny monolit wyrastający ponad okoliczne tereny o 300 metrów. Uznawany jest za symbol Nigerii.
 4. Lekki Conservation Centre – ośrodek z roku 1990, który powstał w celu ochrony bioróżnorodności na tym obszarze. Przy okazji pełni funkcje edukacyjne. Znajduje się na Półwyspie Lekki. To obszar bagienny i sawannowy. 
 5. Abudża Nigerian National Mosque – meczet z roku 1984. Wchodzić do środka mogą wyznawcy różnych religii. 
 6. Gidan Makama Museum  w Kano – podziwiać tam można eksponaty związane z historią miasta Kano. Ciekawy jest już sam budynek, bo pochodzi z XV wieku.
 7. Oshogbo Osun-sogbo Sacred Grove – święty gaj na cześć bogini Oszum. Takie miejsca dawniej znajdowały się w każdym mieście.
 8. Wodospad Erin Ijesha – odkryty w roku 1140 w stanie Osun. Według mieszkańców to miejsce święte prowadzące do oczyszczenia duszy. 
 9. Olumo Rock – góra w mieście Abeokuta, która pełniła funkcję naturalnej fortecy. 

Nigeria – najważniejsze informacje

Nigeria to kraj położony w zachodniej Afryce. Jest pod wieloma względami bardzo zróżnicowany. Mówi się tam setkami języków. Nigeria jest bogata w ropę naftową i gaz ziemny. 

Początki współczesnej Nigerii sięgają roku 1914. Wtedy to połączono brytyjskie protektoraty Nigerii Północnej i Południowej. 1 października 1960 roku kraj uzyskał niepodległość, ale nie zerwał do końca związków z Wielką Brytanią. Pozostał w Brytyjskiej Wspólnocie Narodów. 

Nigeria graniczy z Nigrem, Czadem, Kamerunem i Beninem. Zajmuje bardzo duży obszar. Jest też najludniejszym krajem w Afryce. Żyje tam 206 milionów osób.

Nigeria – ubezpieczenie turystyczne

Nigeria nie jest najbezpieczniejszym krajem na świecie. Podróże w tym kierunku są obarczone pewnym ryzykiem. Wciąż bowiem tli się konflikt zbrojny między siłami rządu a islamskimi  rebeliantami  Boko Haram. 

Polski MSZ odradza odwiedzanie przede wszystkim niektórych regionów w Nigerii. Na terenie całego kraju dochodzi poza tym do napadów rabunkowych czy porwań. Raczej lepiej zrezygnować z pobytów na statkach. Dochodziło tam w ostatnich latach do uprowadzeń polskich marynarzy. 

Sporym niebezpieczeństwem w Nigerii są niestety choroby zakaźne. Przed wylotem trzeba się więc zaszczepić przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu, żółtej febrze, błonicy czy WZW 1 i WZW B. Dodatkowo warto rozważyć szczepienie przeciwko cholerze i wściekliźnie. W Nigerii oczywiście nie obowiązuje karta EKUZ. Dlatego nie należy tam wyjeżdżać bez ubezpieczenia turystycznego. Lokalna służba zdrowia nie stoi na wysokim poziomie, ale funkcjonują prywatne kliniki medyczne np. w stolicy Abudży. Dobra polisa musi obejmować koszty leczenia, transport medyczny, NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Nigeria – przygotowanie do podróży

Polacy do podróży do Nigerii potrzebują ważnego paszportu. Konieczna jest także wiza. Stosowny wniosek złożyć można w ambasadzie Republiki Nigerii w Warszawie. Przy sobie należy zawsze mieć fotokopię tych dokumentów. Dla kierowców przygotowano przewodnik dla kierowców w Nigerii

W Nigerii najzimniej jest od lipca do września. Jednak nawet wtedy temperatura nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza. Najcieplejsze są styczeń, luty i marzec. Wtedy upały sięgają 40 stopni Celsjusza. Z opadami atmosferycznymi jest zupełnie odwrotnie. 

Szacowany czas lotu z Polski do Nigerii to 8,5 godziny, ale konieczne są przesiadki, co wydłuża czas podróży. W samej Nigerii między dużymi miastami dobrze funkcjonuje komunikacja autobusowa.  Warunki podróży nie są jednak najlepsze. W większych miejscowościach działają taksówkarze. Kierowcy jeżdżą agresywnie, a drogi są w kiepskim stanie. 

Najważniejsze informacje:

 • Nigeria to duży kraj afrykański, który zamieszkuje 206 mln osób. Są tam bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.
 • Największe atrakcje turystyczne Nigerii to Park Narodowy Yankari, Zuma, Lekki Conservation Centre oraz Wodospad Erin Ijesha.
 • W Nigerii zawsze jest bardzo gorące. W najchłodniejsze miesiące temperatura nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza.
 • Turyści z Polski do przekroczenia granicy potrzebują ważnego paszportu i wizy.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

W jakim języku mówi się w Nigerii?
Nigeria to kraj zróżnicowany etnicznie i językowo. Mówi się tam w około 500 językach. Dlatego wiele osób między sobą porozumiewa się po angielsku.
Z czego znana jest Nigeria?
Nigeria to najludniejszy kraj afrykański i państwo, które prężnie się rozwija. Są tam duże złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Nie brakuje ciekawych miejsc do zobaczenia - Park Narodowy Yankari, Zuma, Lekki Conservation Centre to tylko niektóre z nich.