Przewodnik dla turystów Nowa Zelandia
Kraje

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia to dla turystów z Polski dość odległy kierunek podróży. Jednak jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Co trzeba wiedzieć przed takim wyjazdem? Jak przygotować się na podróż do Nowej Zelandii?

Nowa Zelandia – główne atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć w Nowej Zelandii?

 1. Fiordland National Park – duży park narodowy na południowym krańcu Wyspy Południowej z fiordami – największy znajduje się w Zatoce Midforda i ma długość 19 km.
 2. Wai-O-Tapu Thermal Wonderland – obszar słynący ze zjawisk geotermalnych. Są tak źródła wody o temperaturze sięgającej 300 stopni Celsjusza. 
 3. Auckland Sky Tower – wieża obserwacyjna o wysokości 328 metrów w Auckland. To najwyższa budowla w kraju.
 4. Muzeum Te Papa Tongarewa – Muzeum Narodowe Nowej Zelandii w Wellington. Jego historia sięga drugiej połowy XIX wieku. 
 5. Queenstown – miasto będące rajem dla osób uprawiających sporty ekstremalne. 
 6. Abel Tasman National Park – mały park narodowy w północnej części Wyspy Południowej z Zatoką Tasmana i zatoką Golden Bay. Biegnie tędy piękny szlak pieszy – Szlak Wybrzeża Abel Tasman.
 7. Park Narodowy Góry Cooka – znajduje się tam m.in. najwyższy szczyt Nowej Zelandii – Góra Cooka 3724 m n.p.m. Są tam również lodowce.
 8. Waitomo Glowworm – jaskinia na Wyspie Północnej zamieszkiwana przez larwy muchówki, które świecą. Podziwiać je można w czasie podziemnego spływu.
 9. Lodowce Fox i Franz Josef – lodowce otoczone przez lasy deszczowe, mają długość ponad 30 km. 
 10. Hobbiton – plan filmowy słynnego “Hobbita” i “Władcy Pierścieni” położony na Wyspie Północnej niedaleko miejscowości Matamata.
 11. Tongariro Alpine Crossing – jednodniowy szlak turystyczny w centrum Wyspy Północnej – biegnie przez masyw wulkaniczny. 
 12. Bay of Islands – zatoka na Wyspie Północnej. Znajduje się tam Russell – pierwsze europejskie osiedle w Nowej Zelandii. 
 13. Jezioro Tekapo – polodowcowe jezioro na Wyspie Północnej.
 14. Półwysep Coromandel – słynący z przepięknych widoków.
 15. Dunedin – miasto słynące z historii pełnej szkockich akcentów.

Nowa Zelandia – przygotowanie do wyjazdu

Polacy, którzy chcą odwiedzić Nową Zelandię muszą mieć przy sobie paszport. Potrzebny jest również np. bilet powrotny i środki finansowe potrzebne na przeżycie określonego czasu wyjazdu. Podróże krótsze niż 3 miesiące nie wymagają wyrabiania wizy. Osoby, które mają zamiar wynająć powinny zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Nowej Zelandii. 

Osoby odwiedzające stowarzyszone z Nową Zelandią Wyspy Cooka, Tokelau czy Niue nie muszą mieć wizy w przypadku pobytów krótszych niż 31 dni. Wymagany jest za to paszport i bilet powrotny. 

Obowiązkowe jest też dokonanie rejestracji NZeTA. Można to zrobić przez internet. Pobierana jest wtedy stosowna opłata. 

Z Polski nie ma niestety bezpośrednich lotów do Nowej Zelandii – potrzebna jest przesiadka. Czas lotu to zatem minimum 30 godzin. 

Nowa Zelandia leży na półkuli południowej, a więc pory roku są tam odwrotne niż w Polsce. Podróż dobrze jest więc zaplanować na okres od października do kwietnia. W lutym średnia temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza. 

Nowa Zelandia – ubezpieczenie turystyczne

Polacy muszą wiedzieć, że w Nowej Zelandii nie obowiązuje karta EKUZ. Należy więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Musi ono obejmować na pewno transport medyczny i ubezpieczenie kosztów leczenia, ale wskazane jest też wykupienie NNW, assistance czy ubezpieczenia bagażu. W końcu Nowa Zelandia leży na drugim krańcu świata.

Najważniejsze informacje:

 • Nowa Zelandia to wyspiarski kraj położony na Pacyfiku. Pory roku są tam odwrotne niż w Polsce, co warto wziąć pod uwagę w czasie planowania podróży.
 • Nowa Zelandia słynie przede wszystkim z zapierającej dech w piersiach przyrody. Koniecznie odwiedzić trzeba parki narodowe Fiordland, Abel Tasman czy Góry Cooka. Ciekawie prezentują się też termalne źródła Wai-O-Tapu czy wiosna hobbitów.
 • Polacy wyjeżdżający do Nowej Zelandii muszą mieć przy sobie paszport i bilet powrotny. W przypadku krótkich pobytów wiza nie jest potrzebna.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Polacy muszą mieć wizę do Nowej Zelandii?
Nowa Zelandia to kraj bardzo odległy od Polski, ale turyści wybierający się tam na okres skrytszy niż 3 miesiące nie potrzebują wizy. Przy sobie trzeba mieć natomiast paszport i bilet powrotny.
Czy w Nowej Zelandii jest zima?
Nowa Zelandia znajduje się na półkuli południowej, a więc pory roku są tam odwrotne niż w Polsce. Najcieplej jest w okresie od października do kwietnia.
Czy w Nowej Zelandii jest bezpiecznie?
Nowa Zelandia to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie.