Przewodnik dla turystów Peru
Kraje

Peru

Peru to kraj będący kolebką cywilizacją Inków. Są tam wysokie góry, ogromna ilość zabytków i niezwykle gościnni ludzie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na podróż właśnie do Peru. Dotyczy to także Polaków. 

Peru – najważniejsze informacje

Peru leży nad Pacyfikiem w zachodniej części Ameryki Południowej. Geograficznie dzieli się na trzy krainy – Costa, Sierra i Selva, są to wybrzeże, góry i dżungla. Panuje tam klimat równikowy. Na wybrzeże najlepiej udać się w okresie od stycznia do marca, a w góry od czerwca do września. 

Językiem urzędowym w Peru jest język hiszpański. Najbardziej znanym obiektem jest Machu Picchu. To zachowane do dzisiaj miasto Inków – położone wysoko w Andach. Zalicza się je do 7 Nowych Cudów Świata. Jest to duży kompleks świątyń, wież i budynków mieszkalnych. 

Dodatkowo warto odwiedzić kanion Colca, który przypomina nieco księżyc, bo nie ma tam żadnej roślinności. Prawdopodobnie jest to najgłębszy kanion na świecie. Kolejną atrakcją jest Tęczowa góra o wysokości 5200 m n.p.m. Znajduje się w regionie miasta Cuzco. Jak sama nazwa wskazuje, wzniesienie to zmienia swoje barwy. 

Stolicą kraju jest Lima – połączenie tradycji z nowoczesnością. Jej najważniejsze zabytki to Pałac Arcybiskupi, Muzeum Narodowe, Plaza de Armas czy Muzeum Złota. Inną ciekawą miejscowością jest miasto pustynne Chan Chan. Obecne tam budowle są misternie zdobione. 

Warto zahaczyć o tzw. Białe Miasto – Arequipa. Ma ono charakterystyczną zabudowę w kolorze białym. Jest tam również sporo mostów. Każdy słyszał pewnie o jeziorze Tititaca. To największe jezioro w całej Ameryce Południowej. 

Kuchnia peruwiańska łączy w sobie elementy europejskie i andyjskie. Regiony nadmorskie słyną z ceviche i owoców morza. W Peru jada się ogromna ilości ziemniaków i to w każdej postaci. Popularna jest także kukurydza. W regionie Cuzco je się mięso ze świnki morskiej. Peruwiańska kuchnia jest dodatkowo dość ostra. 

Z Polski nie odbywają się  bezpośrednie loty do Peru. Trzeba więc liczyć się z przesiadką. 

Peru – przygotowanie do wyjazdu

Polacy odwiedzający Peru muszą mieć przy sobie ważny paszport. W przypadku pobytów krótszych niż 90 dni wiza nie jest wymagana. W trakcje wjazdu trzeba jednak poinformować o przewidywanym terminie wyjazdu.  Jego przekroczenie wiąże się z karą finansową. Dla osób, które na miejscu mają zamiar wynająć auto przygotowano przewodnik dla kierowców w Peru.

Peru – ubezpieczenie turystyczne

Peru jest krajem dość bezpiecznym – zwłaszcza w regionach turystycznych. Odradza się jedynie odwiedzanie terenów przygranicznych z Kolumbią i VRAE – słynie on z handlu narkotykami i działalności organizacji terrorystycznej Świetlisty Szlak. W Peru pojawić się też mogą trzęsienia ziemi. Trzeba uważać na powodzie i silne opady deszczu w górach i dżungli. Dotyczy to przede wszystkim okresu od marca do listopada. W dużych miastach zdarzają się kradzieże kieszonkowe. 

Oczywiście w Peru karta EKUZ nie obowiązuje. Jeszcze przed wyjazdem należy więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Musi ono obejmować transport medyczny, ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW czy ubezpieczenie bagażu

Najważniejsze informacje:

  • Peru to kraj leżący nad Oceanem Spokojnym - w Ameryce Południowej. Turyści z Polski do przekroczenia granicy potrzebują jedynie ważnego paszportu. Wiza przy krótkich wyjazdach nie jest konieczna.
  • Peru to przede wszystkim słynne miasto Inków - Machu Picchu. Odwiedzić warto jednak również np. stolicę kraju - Limę czy Białe Miasto Arequipa. Wiele osób wybiera się poza tym nad Jezioro Titicaca.
  • Peru to kraj dość bezpieczny, ale należy unikać regionów przygranicznych z Kolumbią. W miastach dochodzi do kradzieży kieszonkowych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jaki język jest w Peru?
Językiem urzędowym w Peru jest język hiszpański. W miastach nie ma jednak problemów z porozumiewaniem się po angielsku.
Kiedy najlepiej jechać do Peru?
Sporo zależy od celu podróży. Na wybrzeże wybrać się warto w okresie od stycznia do marca, ale już w góry lepsza pora na podróż to czerwiec, lipiec czy sierpień.
Czy Polacy potrzebują wizy do Peru?
W przypadku podróży krótszych niż 90 dni wiza nie jest potrzebna. Trzeba mieć jedynie ważny paszport i podać datę wyjazdu. Jej przekroczenie oznacza karę finansową.