Przewodnik dla turystów Portugalia
Kraje

Portugalia

Portugalia to popularny kierunek na wakacyjne wyjazdy. Cieszy się sporym zainteresowaniem również wśród turystów z Polski. Jak przygotować się do takiej podróży? Co trzeba wiedzieć o Portugalii?

Portugalia – najważniejsze atrakcje turystyczne

Portugalia słynie z pięknych zabytków i malowniczych plaż.

 1. Wieża Belem – w lizbońskiej dzielnicy Belem. Ma 35 metrów wysokości i pochodzi z XVI wieku. Leży u ujścia Tagu nieopodal klasztoru Hieronimitów.
 2. Most 25 Kwietnia – jeden z dłuższych mostów w Europie. Łączy Lizbonę z miastem Almada. Ma ciekawy kształt – przypomina Golden Gate. Na moście jest platforma widokowa. 
 3. Most Vasco Da Gamy – spina brzegi rzeki Tag i mierzy ponad 17 km. To najdłuższy most w Europie. 
 4. Klasztor Hieronimitów – z XV wieku. Znajduje się w Lizbonie. To przykład stylu manuelińskiego. Wpisany jest na listę UNESCO. Pochowany jest tam m.in. Vasco Da Gama. 
 5. Park Narodowy Peneda-Geres – portugalski park narodowy przy granicy z Hiszpanią. Obejmuje trzy pasma górskie – najwyższy szczyt to Nevosa 1646 m n.p.m. 
 6. Pałac Narodowy w Sintrze – pałac w Sintrze niedaleko Lizbony. To przykład architektury romantyzmu z XIX wieku. Są tam dwie białe wieże.
 7. Oceanarium w Lizbonie – największy obiekt tego typu w Europie. Są tam cztery akwaria i zbiornik wodny zamieszkiwany przez 25 tysięcy stworzeń. 
 8. Zamek w Guimaraes –  z wieku X. Znajduje się w historycznej stolicy kraju. Otoczony jest przez piękny park. To przykład architektury romańskiej z elementami gotyku.
 9. Dolina Douro – region na północy kraju wzdłuż rzeki Duero. Słynie z winnic, w których powstaje porto. 
 10. Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej – założone w miejscu, w którym w roku 1917 trójce dzieci objawiła się Matka Boska. To miejsce pielgrzymek z Bazyliką Matki Boskiej Różańcowej i Bazyliką Trójcy Przenajświętszej.
 11. Przylądek Miłosierdzia – klifowa plaża na południu kraju niedaleko Lagos. Słynie z klifów i formacji skalnych wystających z morza na wysokość 20 metrów.

Portugalia – sekrety lokalnej kuchni

Portugalia pod względem kulinarnym zdecydowanie nie jest jednorodna. W zasadzie każdy region kraju ma swoje specjały. Czego obowiązkowo trzeba spróbować?

 • sardynek z grilla,
 • zupy z ziemniaków, jarmużu, zielonej kapusty i chorizo caldo verde,
 • budyniowego ciastka pasteis de nata, 
 • ciastka jesuitas,
 • potrawy z ryb caldeirada.

Portugalia – przygotowanie do podróży

Portugalia to raj zarówno dla miłośników plażowania, jak i zwiedzania. Turyści, którzy w planach mają przede wszystkim zwiedzanie podróż zaplanować mogą na wiosnę lub jesień. Jest wtedy nieco chłodniej, ale na pewno nie zimno. Czerwiec, lipiec i sierpień to dobra pora na wyjazd dla osób, które chcą przede wszystkim odpoczywać na plaży. 

Do podróży do Portugalii potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Zgodnie z przewodnikiem dla kierowców w Portugalii osoby zmotoryzowane przygotować muszą dodatkowo prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC.

Portugalia – ubezpieczenie turystyczne

Portugalia należy do UE, a więc obowiązuje tam karta EKUZ w Portugalii. Niestety w praktyce za wiele usług medycznych i tak trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego należy zakupić przed wyjazdem dobre ubezpieczenie turystyczne. Powinno ono obejmować nie tylko koszty leczenia, ale i assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

 • Polacy do przekroczenia granicy z Portugalią potrzebują jedynie dowodu osobistego. Kraj ten należy bowiem do UE. Kierowcy dodatkowo muszą ze sobą zabrać prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny.
 • Lipiec, sierpień i czerwiec to najcieplejsze miesiące w Portugalii. Miłośnicy zwiedzania mogą więc rozważyć podróż wiosną lub jesienią.
 • Portugalia słynie z pięknych zabytków i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Spróbować trzeba też lokalnych specjałów, w tym słynnego wina porto.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy na wyjazd do Portugalii potrzebny jest paszport?
Portugalia należy do UE, a więc Polacy do przekroczenia granicy potrzebują w tym przypadku jedynie dowodu osobistego.
Jakie są największe atrakcje Portugalii?
Portugalia przyciąga w dużej mierze miłośników plażowania. Jest tam jednak również wiele ciekawych miejsc do zobaczenia np. Lizbona, Sintra czy Guimarães.
Jaka jest najlepsza pora na podróż do Portugalii?
Najcieplejsze miesiące w Portugalii to czerwiec, lipiec i sierpień. Osoby, które mają w planach głównie zwiedzanie powinny rozważyć podróż wiosną lub jesienią.