Przewodnik dla turystów Rosja
Kraje

Rosja

Rosja to kraj Polakom jednocześnie bliski, a jednak bardzo daleki. Wciąż wiele osób marzy o podróży w tym kierunku. Trudno jest jednak o tym myśleć w obliczu wojny z Ukrainą.

Rosja – ciekawe miejsca do zobaczenia

Rosja to kraj różnych kultur, krajobrazów i zabytków. To największe państwo na świecie.

  1. Moskwa – stolica Rosji, w której znajduje się 8 największych budynków w Europie. Są cerkwie i ciekawe zabytki – Plac Czerwony, Kreml czy Sobór Wasyla Błogosławionego. 
  2. Petersburg – Wenecja Północy, która potrafi oczarować. Latem słońce tam w ogóle nie zachodzi. Zobaczyć trzeba dawną carską rezydencję – Ermitaż.
  3. Bajkał – najgłębsze jezioro świata z 22 wyspami. 
  4. Kamczatka – piękny region z zachwycającą przyrodą. 
  5. Kolej transsyberyjska – to ciekawa atrakcja, bo mowa o podróży pociągiem, która trwa przez wiele dni. Kończy się na Syberii.
  6. Soczi – nadmorski kurort i bardzo długie miasto rozciągające się przez 147 km. 

Rosja – przygotowanie do wyjazdu

Turyści z Polski muszą mieć przy sobie ważny paszport i wizę, gdy chcą przekroczyć granicę z Rosją. Podczas przekraczania granicy należy wyrobić kartę migracyjną, która jest potrzebna jest cały czas pobytu. Jest podstawą do zameldowania, gdy przebywa się na terenie Rosji powyżej siedmiu dni. Osoby zmotoryzowane powinny zapoznać się bliżej z przewodnikiem dla kierowców w Rosji. 

Z uwagi na trwającą wojnę Rosji z Ukrainą MSZ odradza podróż do tego kraju. Unikać trzeba w szczególności regionu Kaukaz Północny – Czeczeni, Dagestanu i Inguszetii. Sytuacja jest tam wciąż bardzo niestabilna.

Rosja – ubezpieczenie turystyczne

Rosja nie jest członkiem UE i nie obowiązuje tam karta EKUZ. Dlatego tak duże znaczenie ma zakupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. W przeciwnym wypadku trzeba zapłacić z własnej kieszeni za leczenie itd. Dobra polisa musi obejmować także assistance, prywatne OC czy ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Rosja to największy kraj świata i bardzo zróżnicowany - kulturowo, krajobrazowo itd. Warto zwiedzić na pewno Moskwę, Sankt Petersburg, Soczi czy Kamczatkę. Ciekawą opcją jest podróż koleją transsyberyjską.
  • Do przekroczenia granicy z Rosją potrzebny jest ważny paszport i wiza. Warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
  • Obecnie podróże do Rosji są niewskazane z uwagi na trwającą wojnę Rosji z Ukrainą. Polska jest uważana za państwo nieprzyjazne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto zobaczyć w Rosji?
Rosja jest ogromnym krajem, dlatego nie brakuje tam ciekawych miejsc do zobaczenia. Kamczatka, Sankt Petersburg, Soczi czy jezioro Bajkał to tylko niektóre z nich.
Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy z Rosją?
Najważniejsza jest wiza i ważny paszport. Zadbać należy dodatkowo o dobre ubezpieczenie turystyczne.