Przewodnik dla turystów RPA
Kraje

RPA – Republika Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki (RPA) wielu osobom kojarzy się niezbyt dobrze – z podziałami rasowymi i apartheidem. Tymczasem ten najbardziej wysunięty na południe kraj Afryki jest bardzo ciekawym miejscem na turystyczny wyjazd. Zdecydowanie jest tam co zwiedzać. 

Republika Południowej Afryki – najważniejsze informacje

W RPA aż trzy miasta pełnią funkcję stolicy. Są to Pretoria, Kapsztad i Bloemfontein. Największy obszar miejski, a więc Johannesburg jest głównym ośrodkiem przemysłowym. Warto też wspomnieć o East London i Port Elizabeth. 

Republika Południowej Afryki graniczy z Namibią, Botswaną, Zimbabwe, Mozambikiem i Suazi. Lesotho to enklawa położona we wschodniej części RPA. Dodatkowo wybrzeża graniczą z Oceanem Indyjskim i Oceanem Atlantyckim. Kraj posiada dwie niewielkie wyspy subantarktyczne Prince Edward i Marion. 

Niemal cała Republika Południowej Afryki znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Upały zdarzają się tam raczej rzadko. Kraj ten leży zresztą na spore wysokości. 

Początkowo RPA zamieszkiwały afrykańskie plemiona. Na skutek kolonizacji w wieku XVII do kraju przybyła liczna społeczność europejska. Byli to osadnicy z Holandii, Niemiec, Anglii i Francji. Przyniosło to wiele zmian społecznych. Biała mniejszość RPA zwana Afrykanerami miała sporo przywilejów w stosunku do ludności czarnej, azjatyckiej i mieszanej.  Mowa tutaj o systemie apartheid.

Republika Południowej Afryki – ubezpieczenie turystyczne

W RPA istnieje niestety zagrożenie terroryzmem. Sporym problemem jest także przestępczość pospolita i zorganizowana. W dużych miastach dochodzi do gwałtów, pobić i morderstw. Zdarzają się też porwania. 

Nawet w sytuacji zagrożenia życia w RPA nie można liczyć na darmową pomoc medyczną. Oczywiście w Republice Południowej Afryki nie obowiązuje karta EKUZ. Publiczna opieka zdrowotna stoi na dość niskim poziomie – odbiega od tego, co znane jest w Europie. Aż 70% lekarzy pracuje w sektorze prywatnym. Logicznym krokiem jest więc zakupienie przed wyjazdem odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Musi ono obejmować np. transport medyczny, ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW czy ubezpieczenie bagażu. 

Republika Południowej Afryki – przygotowanie do wyjazdu

Obywatele Polski mogą się udać do RPA na okres do 30 dni bez wizy. Wystarczy mieć przy sobie ważny paszport, a na lotnisku okazać bilet powrotny. Dla kierowców przygotowany został osobny przewodnik dla kierowców w RPA

Republika Południowej Afryki leży na półkuli południowej. Lato i zima przypadają więc na miesiące odwrotne niż na północy. Najcieplej jest od stycznia do marca, a najzimniej od czerwca do września. W styczniu średnia temperatura sięga 23 stopni Celsjusza. 

W RPA jest aż 11 języków urzędowych – angielski, afrikaans, xhosa, zulu, vendu, ndebele, soto, pedi, tsonga, soto i tswana. Narodowym alkoholem jest likier Amarula produkowany z cukru, śmietanki i owoców drzewa marula. 

W Republice Południowej Afryki znajduje się drugi największy wodospad na świecie. Całkowita wysokość spadu wody to 948 metrów w pięciu kaskadach – najdłuższa liczy 411 metrów.

Republika Południowej Afryki – atrakcje turystyczne

W RPA zdecydowanie jest co zwiedzać.

  1. Park Narodowy Krugera – słynny na całym świecie rezerwat dzikiej przyrody. Znajduje się około 4 godziny jazdy od Johannesburga. 
  2. Kapsztad – miasto położone między górami a morzem. Odwiedzić trzeba Górę Stołową. To płaski szczyt, który góruje nad miastem. Dostać się tam można np. kolejką linową. Na jego wschodnich zboczach znajduje się okazały ogród botaniczny Kirstenbosch wpisany na listę UNESCO. Mieszkańcy Kapsztadu regularnie świętują zachód słońca przy Chapman’s Peak Drive. 
  3. Kgalagadi Transfrontier Park – założony w roku 2000. Pierwszy transgraniczny park w Afryce. Powstał z połączenia Parku Narodowego Kalahari Gemsbok w RPA i botswańskiego Paru Narodowego Gemsbok.  Podziwiać tam można lwa Kalahari i nie tylko.
  4. Góry Smocze – w tym Park Ukhahlamba-Drakensberg wpisany na listę UNESCO. Słynie z pięknych krajobrazów i bazaltowych skał. Góry Smocze rozciągają się na granicy kraju – niektóre szczyty są bardzo wysokie. Znajduje się tam Amfiteatr – łańcuch wysokich skał z wodospadem Tugala. 

Najważniejsze informacje:

  • Republika Południowej Afryki to najbardziej wysunięty na południe kraj afrykański. Najcieplej jest tam w okresie od stycznia do marca, gdy średnia temperatura osiąga 23 stopnie Celsjusza.
  • RPA to dla wielu osób przede wszystkim słynny Park Krugera. Zwiedzić warto także przepięknie położony Kapsztad czy Góry Smocze.
  • Turyści z Polski, którzy chcą udać się do RPA na okres do 30 dni nie potrzebują wizy. Muszą mieć przy sobie paszport i bilet powrotny.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to znaczy RPA?
RPA to skrót od pełnej nazwy kraju - Republika Południowej Afryki.
Czy wyjazd do RPA jest bezpieczny?
W RPA jest dość wysokie zagrożenie terroryzmem. Sporym problemem jest przestępczość pospolita i zorganizowana. Należy więc zachować ostrożność - zwłaszcza w dużych miastach.
Z czego słynie Republika Południowej Afryki?
RPA to kraj słynący z dzikiej przyrody. Odwiedzić trzeba Góry Smocze czy park Krugera. Warto zahaczyć o położony między górami i morzem Kapsztad.