Przewodnik dla turystów San Marino
Kraje

San Marino

San Marino to niewielkie, ale pełne uroku miasto-państwo zachwycające wąskimi uliczkami czy zabytkowymi kościołami. Ta enklawa otoczona przez Włochy cieszy się wśród turystów coraz większą popularnością. Co warto tam zobaczyć?

Jak przygotować się na podróż do San Marino?

San Marino to miasto i jednocześnie państwo. Otoczone jest przez tereny należące do Włoch. Panują więc tam podobne warunki klimatyczne. 

Pogoda w San Marino przyjemna jest nawet zimą. Temperatura nie spada tam w zasadzie poniżej 0, a latem jest upalnie. San marino wcale nie leży nad morzem. Jest tam natomiast wiele ciekawych zabytków. Warto więc udać się tam wiosną lub jesienią, gdy temperatury są optymalne. Z drugiej strony do włoskiego wybrzeża z San Marino wcale nie jest daleko. Nieopodal znajduje się np. Rimini. Noclegi w San Marino niestety nie są tanie. Na teren tego kraju wjechać można z paszportem lub dowodem osobistym. Tam jest w przypadku krótkich wakacji – do 10 dni. Jeśli pobyt jest dłuższy, trzeba go zgłosić miejscowej żandarmerii. Kierowcy muszą zabrać ze sobą aktualne prawo jazdy. Jeśli jadą własnym autem obowiązkowy jest też dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców w San Marino.

San Marino – ubezpieczenie turystyczne 

San Marino nie należy do UE i nie honoruje EKUZ. Nie można więc skorzystać bezpłatnie z tamtejszej opieki zdrowotnej. Za udzielone świadczenia trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego warto wcześniej wykupić ubezpieczenie turystyczne. Nie jest to duży wydatek. Sporo zależy od długości wyjazdu i wybranego wariantu polisy. Przydatne może być również ubezpieczenie bagażu.

San Marino – największe atrakcje

San Marino no niewielki kraj. Zajmuje zaledwie 61 km2, a więc zwiedzenie całości nie zajmuje zbyt wiele czasu. Trudno o lepsze miejsce na kilkudniowy wyjazd. San Marino z powodzeniem można odwiedzić podczas podróży do Rumunii, Florencji czy Bolonii. Co warto tam zobaczyć?

Miasto ma charakter średniowieczny, ale sporo budynków powstało w wieku XIX i jest stylizowanych na starsze. Symbolem San Marino jest forteca składająca się z trzech wież – La Rocca, La Cesta i La Rocca Montale. Są one połączone murem. Każda znajduje się na innym wzgórzu. Budowla nosi nazwę Tre Torri. 

Odwiedzić trzeba główny plac miasta – Piazza Liberta z Palazzo Pubblico. To tam swoją siedzibę ma rząd. Naprzeciwko znajduje się pomnik wolności. Obowiązkowym punktem wycieczki jest neoklasycystyczna bazylika św. Maryna i kościół św. Piotra. Najstarszym kościołem w San Marino jest jednak kościół Franciszkanów z wieku XIV. 

W San Marino funkcjonuje kilka muzeów:

  • Muzeum Sztuki Sakralnej zwane Muzeum-Pinakoteki św. Franciszka,
  • Muzeum Figur Woskowych,
  • Muzeum Tortur,
  • Muzeum Osobliwości.

W San Marino znajduje się wiele sklepów, w których zaopatrzyć się można w różne pamiątki. Kuchnia San Marino to kuchnia śródziemnomorska. Spożywa się tam sporo makaronów i mięsa. Warto spróbować faggiolicon le cotiche. Jest to zupa fasolowa z boczkiem i koprem włoskim. Na deser wybrać można Torta Titano – wafle z orzechami, kawą, kremem i czekoladą. Bardzo wykwintne są wiśnie duszone w czerwonym winie i cukrze zwane zuppa di ciliege. 

Najważniejsze informacje:

  • San Marino to miasto-państwo, enklawa otoczona przez tereny włoskie. Zajmuje powierzchnię zaledwie 61 kilometrów kwadratowych.
  • W San Marino latem panują duże upały. Optymalnym terminem na odwiedzenie tego kraju jest wiosna lub wczesna jesień.
  • San Marino to przede wszystkim liczne zabytki architektoniczne z Tri Torri na czele. To słynny zespół trzech wież znajdujących się na trzech wzgórzach.
  • San Marino nie należy do Unii Europejskiej. Nie obowiązuje więc tam EKUZ. Wykupienie ubezpieczenia turystycznego należy więc uznać za obowiązek.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie dokumenty są potrzebne do odwiedzenia San Marino?
Wystarczy paszport lub dowód osobisty. San Marino nie należy do UE, a więc nie obowiązuje tam EKUZ. W lokalnym oddziale żandarmerii należy zgłosić pobyt dłuższy niż 10 dni.
Kiedy wybrać się do San Marino?
Do San Marino udać się można przez cały rok. Jednak najlepsza pora na zwiedzanie to wiosna i jesień. W lecie jest tam bowiem bardzo upalnie.
Co warto zobaczyć w San Marino?
San Marino to niewielki kraj, który zwiedzić można wzdłuż i wszerz w zaledwie kilka dni. Obowiązkowym punktem wycieczki jest forteca z trzema wieżami - Tre Torri.