Przewodnik dla turystów Santorini
Kraje

Santorini

Santorini to bajeczna wyspa położona na greckim archipelagu Cyklady. Powstała 3600 lat temu na skutek wybuchu wulkanu. Czasem spotkać się można z jej drugą nazwą – Santoryn. To świetne miejsce na wakacyjny wyjazd.

Santorini – przygotowanie do wyjazdu

Santorini najlepiej jest odwiedzić latem. Temperatura od czerwca do września wynosi średnio 24 stopnie Celsjusza. Noce są równie ciepłe. Jednak są dni, gdy temperatura sięga 40 stopni Celsjusza. Wtedy zwiedzanie jest nieco utrudnione. Latem na Santorini jest też masa turystów. Dlatego władze wprowadziły dzienny limit odwiedzin wyspy drogą morską an 8 tysięcy osób. Z tego powodu warto rozważyć podróż także wiosną lub jesienią. 

Większość osób decyduje się na podróż samolotem. Tutaj trzeba dostać się do Aten, a potem regionalnymi liniami na samo Santorini. Podróż samochodem jest zarezerwowana dla najwytrwalszych. Trasa przebiega bowiem przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Północną Macedonię i kontynentalną część Grecji. Na wyspę dostać się można promem. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców na Santorini. Przy sobie trzeba mieć polisę OC. Dodatkowo przejazd przez Macedonię północną wymaga posiadania Zielone Karty.  

W zasadzie samo Santorini zwiedzać można na własną rękę, ale wiele osób decyduje się na wypożyczenie samochodu. Nieźle rozwinięta jest tam infrastruktura autobusowa. Alternatywą jest zwiedzanie na rowerach. 

Grecja jest członkiem UE, a więc turyści z Polski powinni w tym przypadku mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Do wypożyczenia auta potrzebne jest poza tym prawo jazdy. Warto przed wyjazdem wyrobić sobie kartę EKUZ do Grecji

Santorini – ubezpieczenie turystyczne

W każdym miejscu człowiek może ulec jakiemuś wypadkowi lub zachorować. Santorini nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Dlatego wcześniej warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.  Dzięki temu można skorzystać z usług prywatnej służby zdrowia. Dodatkowo polisę dobrze jest rozbudować np. o NNW, prywatne OC lub ubezpieczenie bagażu.

Santorini – atrakcje turystyczne

Jakie są najciekawsze miejsca do zobaczenia na Santorynie?

  1. Akrotiri – niedaleko tego niewielkiego miasteczka znajduje się perła archeologiczna. To swego rodzaju greckie Pompeje – starsze aż o 1600 lat. W XVII wiek p.n.e. miał miejsce wybuch dużego wulkanu, który zniszczył wyspę. Istniała tam cywilizacja Minojska, po której zostały ruiny. Co ciekawe, w wykopaliskach nie znaleziono ciał mieszkańców. Musieli więc wcześniej uciec. 
  2. Oia – pięknie położone miasteczko, które po prostu trzeba zobaczyć. Znajduje się na liście UNESCO. 
  3. Fira – stolica wyspy wybudowana na szczycie góry. Można się tam dostać kolejką lub schodami. W samym mieście odwiedzić można Muzeum Prehistoryczne Thery i Muzeum Archeologiczne. 

Wyspa Santorini słynie z dwóch wyjątkowych plaż. Pochodzenie wulkaniczne sprawiło, że mają one niecodzienne kolory. W Perissie znajduje się długa, czarna plaża. Wizytówka wyspy jest jednak plaża czerwona Red Beach, za którą znajduje się czerwony klif. Plaże Santorini są generalnie bardzo ładne.

Santorini słynie dodatkowo z upraw winorośli. Produkowane jest tam doskonałe lokalne wino.

Najważniejsze informacje:

  • Santorini jest grecką wyspą pochodzenia wulkanicznego położoną na Morzu Egejskim. Cieszy się wśród turystów bardzo dużą popularnością.
  • Polscy turyści odwiedzający Santorini przy sobie muszą mieć jedynie dowód osobisty lub paszport. Przydać się może karta EKUZ i dobre ubezpieczenie turystyczne.
  • Na Santorini znajdują się dwie wyjątkowe plaże - czarna i czerwona. Wyspa ma bowiem pochodzenie wulkaniczne. Będąc na miejscu trzeba zwiedzić stolicę Firę i malownicze miasteczko Oia.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kiedy jechać na Santorini?
Większość osób wybiera podróż latem - w okresie od czerwca do września. Bywa tam jednak bardzo upalnie. W niektóre dni temperatura sięga 40 stopni Celsjusza. Można więc rozważyć wyjazd wiosną lub jesienią.
Jak długo trwa lot na Santorini?
Trzeba się tutaj liczyć z przesiadką w Atenach. Cała podróż nie powinna zająć więcej niż kilka godzin.
Jakie atrakcje turystyczne ma do zaoferowania Santorini?
Wyspa słynie z malowniczych plaż. Dwie z nich mają nietypowe kolory - czarny i czerwony. Będąc na Santorini trzeba zobaczyć malownicze miasteczko Oia czy "greckie Pompeje" Akrotiri.