Przewodnik dla turystów Sardynia
Kraje

Sardynia

Sardynia to miejsce wyjątkowe. Słońce świeci tam przez 300 dni w roku, a morze jest zachwycająco turkusowe. Na turystów czekają piaszczyste plaże i malownicze miasteczka. Trudno dziwić się temu, że mieszkańcy Sardynii są tak szczęśliwi. Jak przygotować się na wakacje na Sardynii?

Sardynia – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Sardynia znajduje się na Morzu Śródziemnym pomiędzy Europą i Afryką.  To druga pod względem wielkości włoska wyspa. Większa jest jedynie Sycylia. Większość jej powierzchni zajmują góry, wzniesienia. Są tam jednak i piaszczyste plaże oraz tereny zielone. 

Na Sardynii panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, a więc każda pora roku jest dobra, aby się tam wybrać. Od czerwca do września jest tam bardzo gorąco. W maju i październiku nadal trwa sezon kąpielowy, a turystów jest znacznie mniej. Dla miłośników zwiedzania dobrą porą na podróż jest nawet zima. Temperatura i tak nie spada tam poniżej 10 stopni Celsjusza. 

Sardynia jest doskonale skomunikowana z lądem – można tam dolecieć samolotem lub przypłynąć promem. Na wyspie są trzy duże lotniska. Niektórzy decydują się na podróż własnym samochodem (więcej informacji w przewodniku dla kierowców we Włoszech) lub na wynajęcie auta na miejscu. To dobre rozwiązanie dla tych osób, które lubią intensywne zwiedzanie. 

Jakie dokumenty są potrzebne, aby dostać się na Sardynię? Wystarczy paszport lub dowód osobisty. Kierowcy muszą też pamiętać o prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym i polisie OC. Nie jest potrzebna Zielona Karta. 

Sardynia – ubezpieczenie turystyczne

Na Sardynii obowiązuje karta EKUZ o Włoch. Warto ją ze sobą zabrać, ale i tak nie zastępuje ona ubezpieczenia turystycznego. Za wiele usług medycznych i tak trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego lepiej zakupić wcześniej odpowiednią polisę. Idealnie, gdy obejmuje ona także ubezpieczenie bagażu, assistance czy podróżne OC.

Sardynia – najładniejsze plaże wyspy

Sardynia słynie na pewno z pięknych plaż, na które wstęp jest zupełnie darmowy.

 • Szmaragdowe Wybrzeże Costa Smeralda – w zasadzie to 50 km wybrzeże, które swoją nazwę zawdzięcza kolorowi wody. Chętnie przyjeżdżają tam najbogatsze osoby świata. 
 • Spiaggia Capriccioli – wizytówka wspomnianego Szmaragdowego Wybrzeża zwana plażą kaprysów. Jest tam biały piasek, czysta woda i rajskie widoki. 
 • Spiaggia del Principe – plaża książęca idealna dla surferów.
 • Spiaggia di Maria Pia – plaża w północnej części Alghero. Jest niezwykle czysta, zadbana.
 • La Pelosa – jedna z najsłynniejszych plaż w całym kraju. Są tam świetne warunki do surfowania i nurkowania.
 • Villasimius – miejscowość oddalona od Cagliari o 40 km. Znajduje się tam również Morski Obszar Chroniony Capo Carbonara. 

Sardynia – atrakcje turystyczne

Poza plażami wyspa Sardynia ma także inne miejsca warte zobaczenia.

 • Cagliari – stolica wyspy i nadmorski kurort z plażą o długości 11 km. Warto zwiedzić historyczne Stare Miasto z amfiteatrem i katedrą.  
 • Alghero – miasto zwane Barcelonettą, a więc małą Barceloną. Widoczne są tam wpływy hiszpańskie – katalońskie. 
 • Grota Neptuna – położona na Capo Caccia jaskinia z masywnymi formacjami skalnymi oświetlonymi złocistą poświatą. 
 • Castelsardo – urokliwe miasteczko z kolorową zabudową kaskadową i średniowieczną twierdzą. 
 • Nuragi – kamienne wieże wzniesione przez starożytną cywilizację nuragijską, ale nie wiadomo jaki był cel ich budowy. Najstarsze liczą 4 tysiące lat. Na całej wyspie jest ich 7 tysięcy. 
 • Su Gorroppu – najgłębszy wąwóz w Europie. Jego ściany mają wysokość 500 m. 
 • La Maddalena – archipelag niezamieszkanych wysepek z krystalicznie czystymi wodami. 

Wśród lokalnych specjałów wymienić trzeba tradycyjny płaski chleb pane carasau, owczy ser pecorino sardo i smażone pierogi z białym serem i miodem seadas. Spróbować trzeba lokalnego wina i nalewki z mirtu.

Najważniejsze informacje:

 • Sardynia to druga pod względem wielkości wyspa Włoch. Słońce świeci tam przez 300 dni w roku.
 • Sardynia słynie z niezwykle malowniczych plaż. Nie brakuje tam jednak również wyjątkowych zabytków. Wymienić trzeba miasteczko Castelsardo, Alghero czy Cagliari. Koniecznie zobaczyć trzeba Grotę Neptuna i kamienne wieże Nuragi.
 • Polacy, którzy chcą odwiedzić Sardynię muszą mieć przy sobie jedynie ważny paszport. Kierowcy muszą pamiętać o polisie OC, dowodzie rejestracyjnym i prawie jazdy.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kiedy najlepiej jechać na Sardynię?
W zasadzie każda pora roku jest dobra, aby odwiedzić Sardynię. Od czerwca do września jest tam upalnie i dość tłoczno. Jednak także i w maju czy październiku można się kąpać w morzu. Turyści, którzy preferują zwiedzanie na Sardynię mogą się udać także zimą.
Z czego słynie Sardynia?
Sardynia to miejsce pełne malowniczych, piaszczystych plaż. Jednak jest tam również co zwiedzać. Cagliari, Alghero czy Castelsardo to najciekawsze miasteczka na wyspie. Zobaczyć też warto np. grotę Neptuna czy najgłębszy w Europie wąwóz Su Gorroppu.