Przewodnik dla turystów Sri Lanka
Kraje

Sri Lanka

Sri Lanka to wyspa położona u wybrzeży Indii, która znana jest chyba na całym świecie. Słynie z produkcji wysokiej jakości herbaty i cynamonu. Co warto o niej wiedzieć? Jak przygotować się na podróż na Sri Lankę?

Sri Lanka – atrakcje turystyczne

Sri Lanka oferuje turystom sporo ciekawych miejsc do zobaczenia.

 1. Sigiriya – Lwia Skała, najpopularniejsze miejsce na wyspie. To pozostałość po wygasłym wulkanie i stanowisko archeologiczne z gigantyczną skałą. 
 2. Anuradhapura – ruiny starożytnej stolicy Cejlonu pełne zabytkowych, potężnych budowli czy posągów Buddy. Do dzisiaj rośnie tam drzewo wyhodowane ze szczepu drzewa Bodhi, pod którym Budda doznał oświecenia.
 3. Polonnaruwa – zabytkowe miasto, które po upadku Anuradhapury pełniło funkcję stolicy. Są tam obiekty związane z hinduizmem oraz buddyzmem. Podziwiać  też można ruiny pałacu królewskiego. 
 4. Parki Narodowe Minneriya i Yala – spotkać tam można dziko żyjące zwierzęta. Yala to jeden z największych obszarów chronionych na Sri Lance. Mieszkają tam niedźwiedzie, słonie czy krokodyle. Minneriya jest mniejszym parkiem, ale równie pięknym. Mieszają tam małpy – langury.
 5. Kandy – górska i kulturalna stolica wyspy i miejsce pielgrzymek wyznawców buddyzmu. Znajduje się tam okazała Świątynia Zęba Buddy – przechowywany jest tam jego ząb. Zwiedzić warto Łaźnie Królewskie, Pałac Królowych, Muzeum Słonia Radży i Królewskie Ogrody Botaniczne. 
 6. Galle i Fort Holenderski – kolonialne miasteczko z pięknym fortem. Budowla jest dziełem Portugalczyków i Holendrów. Dzisiaj znajduje się na liście UNESCO.
 7. Ella – w mieście doskonałym przykładem budownictwa kolonialnego jest Most Dziewięciu Łuków Nine Arch Bridge. 
 8. Jaskinie Dambulla – z kompleksem świątyń ważnych dla wyznawców buddyzmu. Znajdują się one w 5 grotach. Każda ma swoją własną nazwę. 
 9. Miasto w górach Nuwara Eliya – najzimniejsze i najwyżej położone miasto Sri Lanki. Znajduje się w regionie słynącym z plantacji herbaty – Tea Country. 
 10. Adams Peak – szczyt Adama o wysokości 2243 m n.p.m. będący piątym najwyższym szczytem Cejlonu. Na jego zboczach rośnie wiecznie zielony las równikowy. Na szczycie jest duże wgłębienie uznawane za odcisk stopy – Buddy, Świty, Adama lub św. Tomasz. Sporo zależy od wyznawanego wyznania. 

Sri Lanka – ubezpieczenie turystyczne

Sri Lanka to kraj dla Polaków dość egzotyczny. Oczywiście nie obowiązuje tam karta EKUZ. Z tego powodu przed wyjazdem należy obowiązkowo pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Co więcej, dobra polisa musi obejmować  nie tylko koszty leczenia czy transportu medycznego, ale i assistance, NNW czy ubezpieczenie bagażu. 

Sri Lanka – najważniejsze informacje

Sri Lanka to kraj wyspiarski. Nazwa Sri Lanka obowiązuje dopiero od roku 1972. Wcześniej był to Cejlon. Sri to słowo pochodzące z języka sinhala i oznaczającego błogosławionego. Lanka to z kolei nazwa wyspy, która z uwagi na swój kształt i położenie nazywana jest niekiedy Łzą Indii. 

Sri Lanka znajduje się na przecięciu szlaków morskich przecinających Ocean Indyjski. Dlatego przez wieki była wystawiona na wpływy kulturowe różnych cywilizacji. 

W roku 1505 Portugalczycy nazwali Sri Lankę Ceilão. Brytyjczycy tę nazwę przetłumaczyli na angielski jako Cejlon. W roku 1948 państwo to uzyskało niepodległość jako Dominion Cejlonu. Nazwa Sri Lanka obowiązuje od roku 1972. 

Sama wyspa nie jest duża. Powierzchniowo jest to kraj pięć razy mniejszy niż Polska. Dzieli się na strefę suchą i wilgotną. Widać to nie tylko w geografii, ale i w wymiarze etnicznym, kulturowym. Na północy żyją lankijscy Tamilowie. Suche niziny zamieszkują Tamilowie i Sinhalowie. Na Sri Lance uprawia się herbatę, kokosy, kauczuk czy cynamon. 

Na zachodzie znajduje się dawna stolica kraju i największe jego miasto – Kolombo. Dzisiaj stolicą jest Sri Dźajawardanapura Kotte – zwan Kotte. Znajduje się zresztą niedaleko Kolombo. 

Na Sri Lance obowiązują trzy języki urzędowe – angielski, Tamil i Sinhala. Wyspa jest pod wieloma względami wielokulturowa. 70% mieszkańców kraju to buddyści, 12% to Hindusi, 9% muzułmanie, a 7% chrześcijanie. 

Do wjazdu na Sri Lankę potrzebny jest ważny paszport i bilet powrotny. Podróż taką należy zgłosić w specjalnym serwisie elektronicznym. Kierowcy powinni się zapoznać z przewodnikiem dla kierowców na Sri Lance

Sri Lanka to kraj niewielki, ale dość zróżnicowany klimatycznie. Od połowy grudnia do lutego sporo pada zwłaszcza na wschodzie wyspy. W nocy temperatura spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Od marca do połowy maja jest sucho i ciepło, ale zdarzają się ulewy. Kolejny okres monsunowy trwa od połowy maja aż do września. Pada głównie na południowym-zachodzie. Potem aż do połowy grudnia znowu jest raczej sucho. Na Sri Lance jest zazwyczaj bardzo ciepło. 

Dwie najważniejsze grupy etniczne Sri Lanki to Syngalezowie i Tamilowie. Dalej znajdują się Maurowie. Tamilowie dzielą się na Tamilów lankijskich i Tamilów indyjskich.

Sri Lanka – sekrety lokalnej kuchni

Na Sri Lance standardowy posiłek składa się z dużej porcji ryżu, a także warzyw, jaj, mięs, duszonych ryb itd. Spożywa się go w południe, rzadziej wieczorem. Poza tym jada się świeży makaron ryżowy, naleśniki, płaski chleb kokosowy roti czy naleśniki na zakwasie thosai. Nieodłącznym dodatkiem do potraw jest curry.

Lankijczycy piją mocną herbatę z mlekiem. Dużą popularnością cieszy się deser curd –  jogurt z mleka bawołów wodnych lub krów. Serwowany jest z cukrem lub syropem palmowym. 

Najważniejsze informacje:

 • Sri Lanka to niewielki kraj położony u wybrzeży Indii. Językami urzędowymi są tam sinhala, tamilski i angielski.
 • Lwia Skała, ruiny miast Anuradhapura i Polonnaruwa czy fort w Galle to największe atrakcje turystyczne Sri Lanki.
 • Na Sri Lance panuje klimat tropikalny. Przez cały rok średnia temperatura wynosi około 25-30 stopni Celsjusza.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy wyjazd na Sri Lankę jest bezpieczny?
Sri Lanka to dość bezpieczne państwo azjatyckie, które z roku na rok cieszy się wśród turystów coraz większą popularnością.
Jak długo trwa lot na Sri Lankę?
Z Polski można często lecieć bezpośrednio do Kolombo - dawnej stolicy Sri Lanki. Bezpośredni lot zajmuje około 9 godzin.
Jakie są największe atrakcje Sri Lanki?
Sri Lanka to kraj o bardzo ciekawej kulturze i zachwycającej przyrodzie. Do miejsc wartych odwiedzenia trzeba zaliczyć Anuradhapurę, Parki Narodowe Minneriya i Yala czy Polonnaruwę.