Przewodnik dla turystów Sycylia
Kraje

Sycylia

Sycylia to wyspa wyjątkowa. Są tam starożytne ruiny, największy wulkan Europy, zachwycające plaże itd. To największa wyspa Morza Śródziemnego, która przyciąga także miłośników nocnego życia. Jak zaplanować podróż na Sycylię?

Sycylia – ubezpieczenie turystyczne

Wyjeżdżając na Sycylię, warto wyrobić sobie kartę EKUZ do Włoch. Jest ona wydawana bezpłatnie przez NFZ i na jej podstawie można korzystać z usług publicznej służby zdrowia w danym kraju bez ponoszenia kosztów. Jednak zakres działania tej karty bywa czasem ograniczony.  Dlatego i tak warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje NNW, assistance, prywatne OC czy ubezpieczenie bagażu

Sycylia – krótka historia

Już około roku 2000 p.n.e. na wyspie pojawiły się ludy Sykanów, Sykulów oraz Elymów. Zamieszkiwały Sycylię przed erą kolonizacji greckiej. W wieku IX p.n.e. na wyspę przybyli Fenicjanie. Założyli oni Panormos – dzisiejsze Palermo. Od wieku VIII do wieku VI p.n.e. na Sycylii zaczęły powstawać także kolonie helleńskie. Założono Mesynę, Katanię i Syrakuzy. 

Ostatnie z tych miast szybko się rozrosło i podporządkowało sobie całą wyspę. W wieku V p.n.e. naprzeciw władcom Syrakuz stanęli Kartagińczycy. Wkrótce opanowali zachodnią część wyspy. Kartagina była dużą kolonią fenicką. 

W wieku III p.n.e do konfliktu włączyła się Republika Rzymska. To Sycylia była jedną z przyczyn wybuchu wojen punickich. Zwyciężyło cesarstwo rzymskie i na 800 lat przejęło władzę nad wyspą. 

Potem Sycylią rządzili Wandalowie, Ostrogoci, Bizantyjczycy, Arabowie, Normanowie, władcy Aragonii, Habsburgowie i Burbonowie. W wieku XIX za sprawą Garibaldiego Sycylia stała się częścią Królestwa Włoch. Dlatego na wyspie widać doskonale wpływy wielu różnych kultur. Na szczęście II wojna światowa nie przyniosła w tym przypadku większych zniszczeń. 

Sycylia – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Na Sycylii przez cały rok jest stosunkowo ciepło. Latem temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza w ciągu dnia, a w nocy nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo rzadko pada deszcz. W lipcu często są jedynie 2-3 dni deszczowe. To świetna informacja dla turystów.Polacy do przekroczenia granicy potrzebują jedynie paszportu lub dowodu osobistego. Osoby, które mają w planach podróż samochodem powinny zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców we Włoszech.

Sycylia – atrakcje turystyczne

Z wakacji na Sycylii każdy będzie zadowolony, bo jest tam naprawdę sporo ciekawych miejsc do zobaczenia.

  1. Riserva dello Zingaro – rezerwat przyrody z pięknymi plażami.  Linia brzegowa liczy 7 km i poprowadzono tamtędy ścieżkę, która pozwala na odwiedzenie ośmiu zatoczek. Nad brzegiem wznoszą się 900-metrowe góry.
  2. San  Vito Lo Capo – bardzo popularna plaża i niestety dość skomercjalizowana. 
  3. Palermo – turystyczna, kulturalna i gospodarcza stolica wyspy. Miasto to założyli Fenicjanie jako Panormos w I tysiącleciu p.n.e. Mieszka tam 670 tysięcy osób. Są tam budowle romańskie, gotyckie, barokowe, renesansowe, klasycystyczne czy neorenesansowe. Podziwiać można pozostałości po Rzymianach i Fenicjanach. 
  4. Etna – najwyższy wulkan w Europie i nadal aktywny. Ma wysokość około 3340 m n.p.m. Nie jest to wulkan tak groźny jak Wezuwiusz. Można się tam dostać np. kolejką linową. 
  5. Syrakuzy – mowa tutaj o historycznym centrum Syrakuz – Wyspie Ortygia.

Najważniejsze informacje:

  • Sycylia to największa wyspa położona na Morzu Śródziemnym i region autonomiczny we Włoszech.
  • Historia Sycylii sięga 2 tysięcy lat p.n.e. Dlatego do dzisiaj podziwiać tam można wyjątkowe zabytki. Odwiedzić koniecznie trzeba Syrakuzy czy Palermo założone przez Fenicjan jako Panormos.
  • Na Sycylii znajduje się największy wulkan w Europie - Etna. Jednocześnie do dzisiaj jest to wulkan czynny.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kiedy najlepiej jechać na Sycylię?
W zasadzie na Sycylii zawsze jest stosunkowo ciepło. Najcieplej jest latem, a dodatkowo rzadko pada wtedy deszcz. W lipcu w miesiącu są zazwyczaj maksymalnie 1-2 dni deszczowe.
Gdzie najpiękniej na Sycylii?
Cała Sycylia jest warta uwagi. Miłośnicy starożytności muszą odwiedzić Syrakuzy i Palermo. Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby zobaczyć i zdobyć Etny - największego wulkanu na całym kontynencie.